Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Evropski parlament pozdravio napredak Srbije
|
|
|
Objavljeno : 27.10.2010. |
|
|
|
|
|
|
U Evropskom parlamentu (EP) u Briselu danas je pozdravljena odluka Saveta ministara Evropske unije da se odobri novi korak ka članstvu Srbije u Uniju. Parlament je zatražio od država članica da što pre ratifikuju Sporazum o stabilizaciji i pridruživaju (SSP) sa Srbijom.
Obrazlažući Predlog rezolucije o evropskoj integraciji Srbije u Spoljnopolitičkom odboru Evropskog parlamenta, izvestilac za Srbiju Jelko Kacin ocenio je da će rasprava u Savetu ministara EU i zahtev da Evropska komisija izradi mišljenje o kandidaturi, biti važni i za konačnu godišnju ocenu o reformama u Srbiji, koju će 9. novembra saopštiti Komisija.
U predlogu rezolucije odaje se priznanje Srbiji za napredak u reformama. Takođe se pozdravlja junska odluka Saveta ministara EU da pokrenu ratifikaciju SSP-a između EU i Srbije.
Evropski poslanici ponovo ističu da je puna saradnja s Haškim tribunalom ključni uslov za napredak Srbije ka članstvu u EU. "Jedino se hapšenje i izručenje Hagu preostale dvojice odbeglih optuženika može smatrati kao puna saradnja s Hagom", navedeno je u Predlogu rezolucije.
Evropski parlament poziva na ponovno razmatranje sadašnje strategije za pronalaženje begunaca, koja "dosad nije bila uspešna". Kacin je u kraćoj raspravi rekao da će Spoljnopolitički odbor EP pozvati haškog tužioca Serža Bramerca (Serge Brammertz) da se o tome čuje njegovo mišljenje.
Poslanici parlamenta EU, prema predlogu rezolucije, izražavaju zadovoljstvo zbog usvajanja zajedničke rezolucije Srbije i EU u Generalnoj skupštini UN o rešavanju kosovskog pitanja. Pozdravlja se spremnost Vlade Srbije da pokrene novi dijalog s Kosovom uz posredstvo EU.
Evropski parlamentarci traže da se ti razgovori pokrenu bez odlaganja, ističući da će dijalog, da bi bio uspešan, "zahtevati rešenost i spremnost na kompromis na obe strane, a u cilju zajedničke evropske budućnosti".
Parlament je podsetio da su dobri susedski odnosi jedan od najvažnijih uslova za sve zemlje Zapadnog Balkana na putu ka članstvu u EU.
U dokumentu Evropskog parlamenta pozdravlja se rezolucija Skupštine Srbije o Srebrenici i odaje priznanje predsedniku Borisu Tadiću za prisustvovanje obeležavanju 15. godišnjice genocide u Srebrenici. To je, kako se ističe, novi korak ka jačanju svesti o zlodelima iz nedavne prošlosti i pomirenju u regionu.
Predložena rezolucija o evropskoj integraciji Srbije ističe reformu pravosuđa i traži dalje odlučne napore da se obezbedi nezavisnost i nepristrasnost sudija. To treba da se učini transparentno, bez politizacije i uz jemstvo neizabranim sudijama da će moći da se žale.
Takođe se traži da se ne kasni u usvajanju nužnih zakona i da se odobre finansijska i administrativna sredstva sudovima, uključujući Ustavni sud, da bi se poboljšalo njihovo delovanje i uklonilo nagomilavanje predmeta. Predlogom tog dokumenta Evropski parlament naglašava da vladavina prava mora biti najpreči prioritet za vlasti, pozdravlja napredak u borbi protiv korupcije, mada ocenjuje da "korupcija i dalje preovladava u zemlji".
Rezolucija se dotakla i Zakona o finansiranju političkih partija, koji je svake godine na meti kritike Evropske komisije. U predloženoj rezoluciji se ističe da se mora obezbediti puni uvid u sistem finansiranja stranaka.
Osloboditi medije političkog uticaja
Osvrćući se na medijsku scenu Srbije, Evropski parlament je konstatovao da je postojanje snažnih i nezavisnih medija od najveće važnosti za demokratiju. Ističe se da je zato nužno zajamčiti njihovu nezavisnost od političkih i drugih uticaja i sprečiti pretnje i napade na novinare.
U predlogu rezolucije o evropskoj integraciji Srbije se skreće pažnja na koncentraciju vlasništva i pomanjkanje transparentnosti u sektoru medija.
Takođe se ukazuje na protivrečnosti oko privatizacije lista "Večernje novosti" i poziva vlada da zajamči ravnopravan postupak prema svim stranim i domaćim investitorima".
U predloženoj rezoluciji je ukazano da je održavanje Parade ponosa u Srbiji predstavljalo važan potez ka "uspostavljanju otvorenog i trpeljivog društva". Ističući dobre mere obezbeđenja tog događaja, Evropski parlament izražava žaljenje zbog ispoljenog nasilja i traži od srpskih vlasti da počinioci nasilja budu izvedeni pred lice pravde, kao i da se zabrane ekstremističke grupe kojima oni pripadaju.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|