Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Nenadić: Korupcije ima u svim sektorima    

Objavljeno : 29.10.2010. | Ažurirano : 05.11.2010. Štampa El. pošta bookmark
 

Nemanja Nenadić, programski direktor organizacije Transparentnost Srbija

Kad je o borbi protiv korupcije reč, glavni nedostatak reizbora sudija je što nikada nije objavljeno ne samo zašto svaki pojedinačni sudija nije izabran, već i zašto su izabrani oni koji su izabrani. Šta je to što je uverilo članove Državnog veća tužilaca i Visokog saveta sudstva da baš ti kandidati ispunjavaju sve uslove za tu funkciju i da su bolji od onih drugih koji su se tu pojavili? Takvu rang listu nikada nismo videli i to je suštinski problem. Nije sad ni bitno da li je neki konkretan pojedinac izabran ili nije, ali nemamo neki konkretan argument na osnovu kojeg bismo mogli da sudimo o tome da li je izbor načinjen pravilno.

 

Razgovarala: Mirjana Pantić

 

Evropska komisija će početkom novembra objaviti godišnji izveštaj o napretku Srbije u procesu evropske integracije u okviru kojeg će se dotaći i korupcije. Očekujete li da će Srbija i u ovogodišnjem izveštaju biti kritikovana za neefikasnu borbu protiv korupcije?

 

Očekujem da će Srbija dobiti slične ocene kao i prethodnih nekoliko godina. Drugim rečima, Komisija će ukazati da samo usvajanje antikorupcijskih propisa nije dovoljno da bi se smatralo da je borba protiv korupcije uspešna i da se u potpunosti ostvaruje kako je zacrtana.

 

Verujem da će u izveštaju Komisije biti dotaknuto pitanje formiranja i početka rada Agencije za borbu protiv korupcije i da će sama ta činjenica da je Agencija počela sa radom biti ocenjena dobro. Međutim, sa druge strane, ne vidim kako bi se moglo desiti da Evropska komisija zatvori oči pred dešavanjima koja su pratila izmene Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije u julu ove godine i jasnu demonstraciju većine u skupštini da izmeni jedan od segmenata tog zakona, odnosno da omogući nekim funkcionerima da zadrže više od jedne javne funkcije.

 

Kako će Komisija, po vašem mišljenju, oceniti rad Agencije za borbu protiv korupcije, a kako odnos države prema Agenciji?

 

Reč je zapravo o odnosu skupštinske većine u ovom slučaju. Taj signal koji je poslat usvajanjem amandmana na član 82 Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije kojim su omogućene duple funkcije dosta ide na ruku onima koji tvrde da ta rešenost za primenu antikorupcijskih zakona nije u potpunosti dosledna. Verujem da će i Evropska komisija doneti mišljenje o tom amandmanu, s obzirom da taj postupak nadrasta značaj samo jednog izolovanog događaja. Jer, antikorupcijska agencija će u svom radu mnogo puta zadirati u neka još osetljivija pitanja, posebno kad bude bude sprovodila tačnost imovinskih izveštaja funkcionera ili ispitivanje tačnosti izveštaja o finasiranju političkih stranaka ili druga daleko osetljivija pitanja koja nose sa sobom mnogo veću odgovornost za nosioce vlasti.

 

Šta bi još moglo da bude predmet izveštaja u delu koji se odnosi na borbu protiv korupcije?

 

Agencija za borbu protiv korupcije je samo jedan primer. Moglo bi se govoriti i o Zakonu o javnim nabavkama gde se duže od godinu dana čekalo na ispunjenje roka za izbor članova Komisije za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki. Za sve to vreme Komisija je funkcionisala praktično nezakonito i u momentu kad je izbor izvršen, to je učinjeno uz nedostatke proceduralne prirode. Na primer, tokom skupštinske debate narodni poslanici su se žalili da nisu dobili biografije kandidata. To nije dobro. Jedan zakon čije je donošenje Evropska komisija pozdravila s razlogom zato što je Zakon o javnim nabavkama u velikoj meri usaglašen sa evropskim direktivama nije taj zakon kasnije primenjivan dosledno. A takođe ne znam koliko će se Evropska komisija osvrnuti na ta pitanja, ali mislim da su ona bitna, poput svega onoga što se dešavalo u vezi sa reformom pravosuđa, nedovoljne transparentnosti kod izbora sudija.

 

Šta će biti fokus izveštaja u oblasti reforme pravosuđa u kontekstu borbe protiv korupcije?

 

Ne znam tačno šta će oni uzeti kao razlog za kritiku, ali kad je o borbi protiv korupcije reč, glavni nedostatak reizbora sudija je što nikada nije objavljeno ne samo zašto svaki pojedinačni sudija nije izabran, već i zašto su izabrani oni koji su izabrani. Šta je to što je uverilo članove Državnog veća tužilaca i Visokog saveta sudstva da baš ti kandidati ispunjavaju sve uslove za tu funkciju i da su bolji od onih drugih koji su se tu pojavili? Takvu rang listu nikada nismo videli i to je suštinski problem. Nije sad ni bitno da li je neki konkretan pojedinac izabran ili nije, ali nemamo neki konkretan argument na osnovu kojeg bismo mogli da sudimo o tome da li je izbor načinjen pravilno.

 

U gotovo svakom izveštaju Komisije pominje se problem netransparentnog  finansiranja političkih stranaka. Na koji način očekujete da će taj problem biti rešen?

 

Nadam se da će Komisija to pomenuti, jer se ništa suštinski nije promenilo. Istina, nismo imali nacionalne izbore, ali bili su neki lokalni izbori. Agencija je verovatno vršila neke kontrole ali još nije izlazila sa rezultatima tih kontrola.

 

I dalje nema postupaka ili nema kazni za one koji krše propise o finansiranju stranaka. Naravno tu se može očekivati neki napredak u budućnosti bilo tako što će biti izmenjen zakon, što se i najavljuje. Dakle, eventualno se tu može očekivati neko ohrabrenje Komisije da se zakonska reforma nastavi. Ali, suštinsko stanje se nije promenilo u odnosu na prošlu godinu i nema razloga da se očekuje neka bolja ocena Komisije u tom pogledu.

 

Šta će biti pozitivno ocenjeno u izveštaju?

 

Verovatno će biti pozitivno ocenjeno ono što je i ranijih godina bilo a to je povećan broj procesuiranih predmeta sa elementom korupcije i povećan broj slučajeva koje je otkrila policija. To se i ranije konstatovalo u evropskim izveštajima. Ali, istini za volju, trebalo bi primetiti da mnogi od tih slučajeva ne budu procesuirani do kraja ili to ide jako teško i jako sporo kao u nekoliko znamenitih situacija. Recimo kragujevački Pravni fakultet... Niko ne može biti zadovoljan brzinom procesuiranja krivičnih dela korupcije.

 

Koji sektori su ostali najpodložniji korupciji ?


Vrlo je teško govoriti na taj način, jer svako u Srbiji primećuje problem u onim sektorima sa čijim radom se suočava. Mislim da je korupcija prilično ravnomerno raspoređena po Srbiji, odnosno da nijedna oblast javnog sektora u širem smislu nije imuna na korupciju, da su obrasci slični i da je samo pitanje gde i koliko ima prilike da se korupcija razvija.

Nema sumnje da postoji dosta problema u atraktivnim delatnostima javne uprave poput pitanja izdavanja raznih vrsta dozvola. Druga oblast je ona gde se troši mnogo novca a kontrola je nedovoljna, poput javnih nabavki, subvencija, i drugih oblasti gde može doći do pretakanja javne imovine u privatnu. Dakle to su neke oblasti koje su ranjive. Ako pitate građane, mnogi će reći će da je sudstvo najproblematičnije, ali taj utisak je pre svega zasnovan na sporosti rada ovih institucija, a ne uvek na direktnoj korupciji koja stoji iza doluka.

Treba se boriti protiv korupcije tako što će u svim oblastima biti smanjivana diskreciona ocvlašćenja, što će se ukidati neposredne dozvole i odobrenja, što će biti obezbeđena javnost podataka i nadzor nad radom svakog organa, a taj nadzor naročito nedostaje tamo gde se troši najviše novca.

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA