Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Nacionalni interes se brani reformama    

Objavljeno : 12.11.2010. | Ažurirano : 13.11.2010. Štampa El. pošta bookmark
 

Od pada Miloševića 2000. godine, pravosuđe je bilo jedina grana vlasti koja nije prošla kroz sistematsku reformu. Način na koji je sproveden opšti izbor sudija i tužilaca ne zadovoljava neke standarde koji se moraju ispuniti. Kriterijumi izbora nisu bili transparenti i jasno postavljeni. Prvobitnom koncepcijom reforme nije čak ni bila predviđena mogućnost podnošenja žalbi na odluke Visokog saveta sudstva o postavljanju sudija i tuzilaca. Učinjen je veliki korak već samim početkom reforme, ali biće neophodno proći opet kroz neke aspekte ovog procesa kada jednom bude izabran stalni sastav Visokog saveta sudstva i tužilaca. Implementacija standarda ostaje najveća "rak rana" zemlje Srbije.

 

Piše: Jelko Kacin

 

Ubrzo nakon nepotrebnog, nelogičnog i za slovenačku laičnu i političku javnost zapravo i iracionalnog odlaganja ulaska Slovenije u NATO 1997. godine, najavljeni su proboji ka EU i skoro i pregovori o našem članstvu u Evropskoj uniji. Kao predsednik Odbora za spoljnu politiku Državnog zbora Republike Slovenije počeo sam da putujem redovno na relaciji Ljubljana-Brisel kada su pregovori otvoreni. Kao i u slučaju ostalih tranzicionih zemalja koje su težile članstvu u EU, ti "pregovori" su bili teški i iscrpljujući.

 

Jedno od najupečatljivijih sećanja koje nosim iz ovog perioda je da bih i danas savršeno tačno mogao da ponovim slovenačkim novinarima šta sam sve rekao svojim sagovornicima u Briselu, ali skoro ništa šta sam od njih čuo. Ja sam tamo "branio Sloveniju", a zapravo nisam dobro razumeo, pa, da budem iskren, ni pokušao da razumem suštinu naših razgovora. Bilo je potrebno da prođe izvesno vreme da ja i ostali članovi delegacija parlamenta i pregovaračkog tima prihvatimo predstavnike Komisije kao naše iskrene partnere čije preporuke treba da shvatimo pozitivno i dobronamerno, i pre svega kao ohrabrenje za dalje korake u reformama koje je bilo neophodno sprovesti. Nacionalni interes se na kraju na najbolji način branio prihvatanjem preporuka i napornim radom na implementaciji.

 

Rezolucija Evropskog parlamenta o Srbiji, koja će biti usvojena nakon dvomesečne rasprave koja je počela 27. oktobra, ima upravo tu funkciju. Ovaj važan dokument o kome će moći da se izjasni 736 predstavnika građana EU treba da posluži kao izvor dodatnog političkog legtimiteta za neke teške i dugotrajne reforme koje treba sprovesti u Srbiji. Kažem dodatni legitimitet, jer reforme koje EU zahteva od zemalja koje žele da postanu članice ovog bloka treba posmatrati kao nužne promene koje demokratizacija i modernizacija zemlje donosi. Ti ponekad bolni rezovi – u ekonomiji, pravosudnom sistemu, bezbednosnoj strukturi, spoljnoj politici, itd – treba da budu cilj sam po sebi. Svrha rezolucije koju ja kao izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju podnosim je da ohrabri vlasti u Beogradu da nastave sa naporima da Srbiju brže i pravovremeno modernizuju i tako pripreme za članstvo u EU. S druge strane, Rezolucija će ukazati na sve oblasti i otvorene izazove za čije je uspešno rešavanje potrebno uložiti još mnogo napora. Mnogi će se promenama žestoko suprotstaviti želeći sačuvati "Zemlju Srbiju" pred nadolazećom "Državom Srbijom".

 

Krenimo prvo od odluke Saveta 25. oktobra 2010, da zatraži mišljenje Evropske Komisije o srpskoj kandidaturi za članstvo u EU. Ova dugo očekivana odluka koja omogućava otvaranje nove faze u evropskim integracijama Srbije je jasno uslovila svaki napredak ka Briselu progresom u dijalogu između Beograda i Prištine i punom te okončanom saradnjom s Haškim Tribunalom.

 

Ovo su dva ključna preduslova koji će jasno biti istaknuti i u Rezoluciji Evropskog parlamenta o Srbiji. Iako najveća zemlja regiona sa značajnim resursima, Srbija nije bila u mogućnosti da iskoristi sve svoje potencijale u evropskim integracijama. Razlog za ovo je činjenica da ni deset godina nakon pada Miloševića saradnja s Haškim Tribunalom nije okončana. Poruke koje stižu ovih dana iz Beograda su ponovo ohrabrujuće, ali kao što je jedan visoki funkcioner Vlade sam primetio, "Serža Bramerca (Serge Brammertz) zanimaju konkretni rezultati, ne naše izjave".

 

Regionalna saradnja i uspostavljanje iskrenih dobrosusetskih odnosa figuriraju kao ključni kriterijumi napretka upravo zbog teškog nasleđa politike i prakse ratova iz 90-tih godina. Rezolucija će pozdraviti spremnost Beograda na postizanje kompromisne EU-Srbija rezolucije o Kosovu u Generalnoj Skupštini UN. Najavljeni dijalog između Beograda i Prištine će se pratiti s posebnom pažnjom. Konkretni rezultati i progres se očekuju jer i Beograd i Priština moraju jasno da demonstriraju svoj kontruktivni pristup i spremnost da izgrade partnerske odnose. Zajednički jezik se mora naći, jer zajednički interes oličen u evropskoj budućnosti celog regiona odavno već postoji.

 

Tek kada se ova dva poglavlja zatvore – kroz pružanje jasnih dokaza o potpunoj saradnji s Hagom i uz normalizaciju odnosa sa Prištinom – Beograd će biti u poziciji da svoju punu pažnju i energiju preusmeri na ispunjavanje kopenhaških kriterijuma.

 

Koje su to ključne oblasti u kojima treba sprovesti reforme kako bi Srbija dobila pozitivnu ocenu i kvalifikovala se za članstvo u EU? Jedan od kopenhaških kriterijuma je uspostavljanje vladavine prava. Od pada Miloševića 2000. godine, pravosuđe je bilo jedina grana vlasti koja nije prošla kroz sistematsku reformu. Rezolucija će zato jasno pozdraviti spremnost Beograda da krene u sveobuhvatnu reformu pravosudnog sistema. Međutim, način na koji je sproveden opšti izbor sudija i tužilaca ne zadovoljava neke standarde koji se moraju ispuniti. Kriterijumi izbora nisu bili transparenti i jasno postavljeni. Prvobitnom koncepcijom reforme nije čak ni bila predviđena mogućnost podnošenja žalbi na odluke Visokog saveta sudstva o postavljanju sudija i tuzilaca. Učinjen je veliki korak već samim početkom reforme, ali biće neophodno proći opet kroz neke aspekte ovog procesa kada jednom bude izabran stalni sastav Visokog saveta sudstva i tužilaca. Implementacija standarda ostaje najveća "rak rana" zemlje Srbije.

 

Usko s ovim izazovom je povezana i borba protiv korupcije i pitanje slobode medija. Na žalost, Srbija nije postigla napredak ni u jednom od ova dva polja u 2010. godini. Stepen percepcije korupcije po istraživanju Transparensi Internešnal (Transparency International) je 3.5 (na istom nivou kao i u Kini, Kolumbiji i Lesotu), dok je na rang listi medijskih sloboda Srbija zauzela 85. mesto pogoršavši svoj rezultat za 23. mesta u poređenju sa prethodnom godinom (istraživanje Reportera bez granica - Reporters without Borders). U državi u kojoj je čvrsto uspostavljena vladavina prava ovaj nivo korupcije bio bi nezamisliv. S druge strane, medijske slobode nisu samo pitanja dostupnosti informacija, već i pitanje uspostavljanja jednog od osnovnih mehanizama očuvanja i unapređenja demokratije. Napadi na novinare, koncentracija vlasništva kao i politička interferencija su neke od ključnih problema na kojima će sadašnja i buduće vlade morati da rade.

 

Decentralizacija je takođe jedan od neizbežnih procesa kroz koji će Srbija morati da prođe. Rezolucija će pozdraviti donošenje Statuta Vojvodine i pozvaće na usvajanje neophodnih finansijskih zakona koji će obezbediti prenošenje nadležnosti na organe Pokrajine. Regionalizacija predstavlja i jedan od načina s kojim se ekonomska i politička kriza u nerazvijenim predelima Srbije, pa i u Sandžaku mora rešavati uspešnije, i uz pomoć sufinansiranja pojedinih projekata od strane EU.

 

I pored brojnih najava, pitanje restitucije još nije pokrenuto. Rezolucija poziva na otvaranje i rešavanje ovog pitanja, jer bez čvrste garancije prava privatnog vlasništva nije moguće uspostaviti funkcionalnu tržišnu ekonomiju. Strana ulaganja ostaće i dalje riskantna, dok se to pitanje ne reši.

 

Kao poslanik Evropskog parlamenta, u svojim susretima sa srpskim zvaničnicima uvek insistiram na jačanju uloge Narodne Skupštine u procesu evropskih integracija i uopšte političkom životu zemlje. Zakonodavno telo mora da ima ne samo vidljiviju već i odgovorniju ulogu u reformama koje se sprovode u zemlji. Rad Evropskog parlamenta se obavlja kroz rad specijalizovanih odbora koji imaju izrazito jaku ulogu u oblikovanju agende i konačnim rezultatima rada  EP. S druge strane, praksa blanko ostavki je sasvim neprimerena jakoj ulozi parlamenta i u suprotnosti sa principima moderne demokratije. Zato se nadam da će sledeći saziv Skupštine biti sačinjen od poslanika koji imaju pun integritet i nezavisnost delovanja.

 

Srbija je u protekle dve godine postigla mnogo na putu ka EU. Nakon dugih 18 godina građani vaše zemlje su 19. decembra 2009. opet dobili mogućnost da putuju u zemlje EU šengenskog prostora bez viznog rezima. Privremeni trgovinski sporazum je stupio na snagu i sa strane EU 1. februara ove godine, dok je proces ratifikacije Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju počeo. Ovo su sve male pobede na putu ka EU, i njih treba iskoristiti kao podsticaj da se uklone i preostale prepreke koje dele Srbiju od statusa kandidata i otpočinjanja pregovora o članstvu u EU.

 

Već dugo vremena se u EP bavim Srbijom, a pre toga i Državnom zajednicom Srbije i Crne Gore. Bio sam svedok velikih promena u načinu razmišljanja i napretka Srbije. Iako su emocije često bile izrazito prisutne, i to kada je naročito bilo važno da se izazovima pristupa racionalno, stvari se nesumnjivo kreću na bolje. Sve više i više ljudi čuje poruke, zastane, razmišlja i razume: sve ređe čujem impulsivne reakcije srpskih zvaničnika. Srbija danas više i češće nastupa pragmatično i u interesu svojih građana. Svih 27 država članica EU i Srbija su skupa i jednim glasom nastupile u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija i odlučile se za dijalog sa Prištinom. To je bilo za Srbiju godinu dana u nazad nezamislivo, danas je realnost koju više niko ne pokušava da ospori.

 

U realnom svetu sve se menja i promene, kojih u Srbiji nije bilo decenijama, su danas utoliko više potrebnije. Srbiju treba vratiti u moderne i evropske tokove politike. Upravo zbog propuštenog vremena treba odmah zaustaviti zaostajanje Srbije. Donošenje rezolucije EP o Srbiji je jedinstven trenutak koji Beograd treba da iskoristi kao podsticaj ubrzanje reformi koje vode k Evropskoj uniji.

 

Autor je izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA