Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Dijalogom i inkluzijom do boljeg stanja u Sandžaku    

Objavljeno : 22.01.2013. | Ažurirano : 25.01.2013. Štampa El. pošta bookmark
 

Aktuelne socijalno-ekonomske prilike u Sandžaku, dvoetničkom regionu koji čini šest opština na jugozapadu Srbije, ne ulivaju optimizam da će se veoma nepovoljni ekonomski parametri u tom delu Republike uskoro poboljšati. Uz ekonomske, Sandžak se danas suočava i sa problemima u političkoj i bezbednosnoj sferi, naglašava se u studiji o prilikama u tom regionu koja sadrži i preporuke za popravljanje stanja. Te preporuke podrazumevaju dijalog u rešavanju otvorenih političkih i verskih pitanja, veće poštovanje ljudskih prava, bolju međuopštinsku i prekograničnu saradnju, razvoj tolerancije i unapređenja u socio-ekonomskoj sferi.

 

"Kako bi se prevazišli brojni nesporazumi između bošnjačkih političkih lidera, lokalnih samouprava u Sandžaku i predstavnika verskih zajednica, Republika Srbija bi trebalo da osnuje posebno radno telo koje bi, polazeći od nepromenljivosti granica i zaštite vlastitog suvereniteta i teritorijalnog integriteta, koordiniralo rad pojedinih ministarstava na terenu", navodi se u studiji "Socioekonomski i bezbednosni izazovi u Sandžaku".

 

U studiji se dodaje da bi to radno telo uključivalo i predstavnike lokalnih vlasti i predstavnike verskih zajednica, a moglo bi da uključuje i predstavnike lokalnih organizacija civlinog društva.

 

Projekat "Socijalno-ekonomski i bezbednosni izazovi u Sandžaku" realizovao je beogradski Centar za spoljnu politiku uz podršku Instituta za održive zajednice i USAID.

 

Povodom potrebe za većom zastupljenošću Bošnjaka u institucijama na lokalnom nivou posebno kada je reč o pravosuđu, sektoru unutrašnjih poslova i oružanih snaga, konstatuje se da je "neophodna direktna intervencija" nadležnih ministarstva ali i drugih segmenata državne uprave.

 

"Struktura zaposlenih u državnom sektoru u ovom delu Srbije trebalo bi da bude približna etničkoj strukturi opština Sandžaka", navodi se u studiji.

 

Prema iznetim podacima, u organima sudstva i tužilaštva u Novom Pazaru je samo 20% Bošnjaka, dok je među pripadnicima policije u tom gradu oko 30% građana bošnjačke nacionalnosti, iako je njihov udeo u ukupnom broju stanovnika 80%.

 

U studiji se ukazuje na problem formiranja Nacionalnog saveta Bošnjaka u Srbiji, a kao jedino rešenje za to se navodi "otpočinjanje dijaloga predstavnika bošnjačke zajednice u Sandžaku sa vlastima u Beogradu i unutarbošnjački dijalog".

 

Na isti način, kroz dijalog poglavara Islamske verske zajednice u Srbiji i Islamske verske zajednice Srbije, treba rešavati sukob dve islamske izajednice u korist vernika. Takođe, potrebno je ojačati i dijalog predstavnika islamske zajednice i Srpske pravoslavne crkve kako bi se vernicima dao znak da je tolerancija najviša civilizacijska vrednost.

 

U studiji se ukazuje na dugogodišnje zahteve bošnjačke zajednice za redefinisanje statusa Sandžaka uz konstantaciju da je ideja o posebnom statusu uglavnom odbacivana u Beogradu, a da Ustav Srbija dopušta samo formiranje asocijacije opštine za šta nije postojala "jasna težnja" opština u Sandžaku. Takođe, formiranje posebne jedinice regionalne smaouprave i autonomije nema uporište u drugim etničkim zajednicama u Sandžaku, a nema ni jedinstva među političkim predstavnicima Bošnjaka.

 

U studiji se navodi da, iako postoje rizici od delovanja pojedinih radikalnih muslimanskih konzeratvinih grupa, poput vehabija, i politički ekstremnih grupa, situacija nije dramatična ali da se vlasti moraju ozbiljnije pozabavitim tim tendencijama pre svega inkluzivnim prisutpom.

 

Bezbednosni značaj Sandžaka

Background

Sandžak čini 5,1% teritorije Srbije i nalazi se na tromeđi Srbije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore. Ima više od 223 hiljade stanovnika, prema popisu iz 2011. Najviše stanovnika ima Novi Pazar, gde živi 40% ukupne populacije Sandžaka.

 

U Novom Pazaru, Sjenici i Tutinu dominiraju Bošnjaci dok Srbi predstavljaju etničku većinu u Novoj Varoši, Prijepolju i Priboju.

 

Inače, oblast Sandžak, uz šest opština u Srbiji, čini i pet opština sa severa Crne Gore na koje se istraživanje Centra ne odnosi.

 

 

U delu koji se odnosi na međunarodne uticaje, navodi se da je Sandžak za zapadne zemlje značajan iz bezbednosnih razloga s obzirom na geografski položaj i da je ključan i kao pogranična oblast pogodna za kriminalne aktivnosti poput šverca narkotika.

 

"EU posebno gaji interesovanje za sveopšte unapređenje situacije u Sandžaku pošto to pospešuje stabilnost kako Srbije kao države - kandidata za EU, tako i stabilnost na Zapadnom Balkanu. U tom smislu značajno je angažovanje zapadnih zemalja na unapređenju ekonomske i političkih prilika u Sandžaku i integrisanju Bošnjaka", navodi se u studiji

 

Konstatuje se i da Turska na različite načine finansijski pomaže region, a da na političkom nivou deluje "u tesnoj koordinaciji sa vlastima u Srbiji dok je Beograd do sada spremno prihvatao većinu turskih incijativa.

 

BiH kao matična država Bošnjaka ima pasivan pristup koji je uglavnom uslovljen nedostatkom sredstava i teškoćama sa kojima se ta zemlje suočava u funkcionisanju. Njen uticaj je više formalnog i promotivnog karaktera, a jedina institucija koja ima "konstantan, planiran i koordinisan uticaj" je Islamska zajednica BiH koja je i jedan od najglasnijih zagovornika većih prava Bonšjaka u Sandžaku i na neki način  promoter internacionalizacije tog pitanja.

 

U studiji se konstatuje da se teško može govoriti o bilo kakvim neformalnim i formalnim uticajima Crne Gore u srpskom delu Sandžaka, kao i da su svi njeni uticaji u okviru zvaničnih odnosa Srbije i Crno Gore.

 

U domenu poboljšanja međuopštinske i prekogranične saradnje pored ostalog se preporučuje da se za predstojeći budžetski period EU (2014-20) ili promene granice postojećih statističkih regiona ili omogući inkluzija opština u Sandžaku koje ne mogu da učestvuju u aktivnostima oba programa druge komponente IPA programa prekogranične saradnje (sa BiH i Crnom Gorom).

 

To je, kako se ističe, veoma značajno s obzirom na kulturnu bliskost i ekonomsku povezanost sandžačkih opština sa graničnim opštinama iz te dve države.

 

Priznati diplome sa univerziteta u Federaciji BiH

 

Među preporukama koje se odnose na poštovanje ljudskih prava u Sandžaku u studiji se ističe da republičke i lokalne vlasti treba da osiguraju poštovanje i implementaciju kulturnih prava Bošnjaka, da država treba sve da učini da se depolitizuju neka pitanja od značaja za bošnjačku zajednicu, kao i da se obezbedi puno poštovanje Okvirne konvencije za ljudska prava Saveta Evrope.

 

U kontekstu kulturnih prava Bošnjaka neophodno je u potpunosti osigurati pravo korišćenja, obrazovanja i informisanja na bosanskom jeziku, navodi se u studiji.

 

Neophodno je da Srbija po uzoru na zaključene sporazume sa Republikom Srpskom zaključi i sporazum o priznavanju diploma univerziteta na teritoriji Federaciji BiH, s obrizom da veliki broj građana Sandžaka studira na univerzitetima u BiH.

 

Takođe, ključno je i da se obrazovne institucije u Sandžaku uključe u obrazovni sistem Srbije zbog čega je neophodno da se što pre okonča proces akreditacije visokoškolskih institucija Internacionalnog univerziteta u Novom Pazaru.

 

Svaki četvrti građanin Sandžaka siromašan

 

Sandžak je suočen sa visokom stopom nezaposlenosti, nelikvidnošću privrednih subjekata, slabo razvijenom putnom infrastrukturom, korupcijom, krizom industrije džinsa i obuće, navodi se u studiji.

 

Gledano po razvijenosti, u skladu sa Zakonom o regionalnom razvoju iz 2009, od šest sandžačkih opština grad Novi Pazar i opštine Nova Varoš i Priboj svrstane su u treću grupu sa stepenom razvijenosti od 60% do 80% republičkog proseka dok su Tutin, Sjenica i Prijepolje u četvrtoj grupi sa stepenom razvijenosti ispod 60%.

 

Danas je u Sandžaku svaki četvrti građanin u kategoriji siromašne populacije, navodi se u studiji i podseća da Svetska banka već više decenija taj region definiše kao "oblast aktivno siromašne populacije".

 

Stopa nezaposlenosti u Sandžaku, prema stanju u septembru 2012. godine, iznad je registrovane na nivou Srbije od 28,26% pri čemu je u Novom Pazaru veća od republičkog proseka za gotovo dva puta a u opštini Tutin i za nešto više od dva puta. U Novom Pazaru, Tutinu i Sjenici nezaposlen je svaki četvrti građanin, u Prijepolju i Priboju svaki peti a u Novoj Varoši svaki šesti.

 

Navodi se i da u Sandžaku u svim opštinama dominira zaposlenost u javnom sektoru, gde radi 66,6% ukupno zaposlenih, ali i da je udeo zaposlenih u privatnom sektoru od 33,4% relativno visok, što se delom pripusuje preduzetništvu.

 

U studiji se sandžačka ekonomija opisuje kao tzv. samonikla privreda nastala početkom devedesetih bez pomoći države i bankarskog sektora.

 

Oko 95% preduzeća u Sandžaku je u privatnoj svojini a 97% privatnih preduzeća ima do 50 zaposlenih. Samo 1% ukupnog broja preduzeća su velika sa više od 250 zaposlenih.

 

Prema podacima Agencije za privredne registre, na kraju 2010. u Sandžaku je bilo aktivno 1.470 preduzeća od kojih je više od 50% poslovalo u Novom Pazaru, gotovo 19% u Prijepolju a 10% u Tutinu. U strukturi privrede Sandžaka predvodi sektor trgovine sa 51% a slede prerađivačka industrija sa gotovo 22% i saobraćaj, skaldištenje i veze sa 7%.

 

Svaka od opština Sandžaka ima i svoje privredne karakteristike. Ekonomiju Novog Pazara, koji je privredni centar regiona, karakterišu proizvodnja džinsa i konfekcije, obuće, nameštaja, u Tutinu se izdvajaju prerada mesa i mleka, kao i u Sjenici, u Novoj Varoši proizvodnja i prerada voća i proizvodnja plastike, u Prijepolju tekstilna industrija i agroindustrija dok su u Priboju to uslužne delatnosti i hemijska industrija.

 

Prema ocenama iz studije, najveći interni problemi privatnog preduzetništva Sandžaka su nedostatak stručne radne snage i menadžerskog kadra. Istovremeno, imajući u vidu izvoznu orijentisanost većine preduzeća iz prerađivačke industrije, duga i komlikovana izvozno-uvozna procedura još je jedan od ograničavajućih faktora.

 

Istraživanje je, kada je reč o socio-ekonomskoj sferi, pokazalo i da Sandžak ima samo 265 kilometara savremenih magistralnih puteva, što čini tek 8,5% ukupne putne mreže u tom regionu. Gledano po opštinama, magistralni putevi u ukupnoj putnoj mreži učestvuju od 4,5% u Tutinu do 19% u opštini Prijepolje.

 

Preporuke autora studije, kada je reč o socijalno-ekonomskoj sferi, upućene su poslovnom sektoru Sandžaka, lokalnim vlastima, Republici i međunarodnoj zajednici.

 

U grupi preporuka poslovnom sektoru su usklađivanje obrazovnog sistema sa potrebama, obezbeđenje i intenziviranje saradnje sa udruženjima iz dijaspore, kao i jačanje poslovnog sektora kroz unapređenje veština upravljanja.

 

Lokalne vlasti bi pak trebalo da usmere aktivnosti na pronalaženje potencijalnih stranih investitora, razviju sistem socijalnih usluga pristupačan najugroženijima i uspostave zajednički, lobistički pristup sa poslovnim sektorom radi uspostavljanja stimulativnije fiskalne politike.

 

Kada je reč o odnosu republičkih vlasti prema Sandžaku u ekonomskoj sferi ističe se da samo aktivna politika države može stabilizovati i ekonomski osnažiti region a kao prirotet se izdvaja razvoj i unapređenje infrastrukture.

 

Međunarodnoj zajednici se preporučuje da podrži prioritete poslovnog sektora Sandžaka.

 

Izvor: Euractiv.rs

Foto: Beta

 

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA