Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Prihod tržišta telekomunijacija Srbije stabilan
|
|
|
Objavljeno : 17.04.2013. |
|
|
|
|
|
|
Ukupan prihod tržišta telekomunikacija u Srbiji u 2012. godini bio je 1,54 milijarde evra, a učešće u bruto domaćem proizvodu 5,5%, objavila je Republička agencija za elektronske komunikacije (Ratel). Najveće učešće u ukupnim prihodima tržišta ima mobilna a sledi fiksna telefonija. Pretplatnika mobilne telefonije u 2012. bilo je više od devet miliona a fiksne nepuna tri. Saopšteno je i da su u 2012. godini u Srbiji bila registrovana 222 internet provajdera. Ratel je takođe najavio da će preporučiti da u budućim zgradama i objektima bude omogućeno da pristup korisnicima ima više operatera širokopojasnog interneta.
Na konferencinji za novinare u Beogradu 17. aprila direktor Ratela Milan Jaković je istakao da je prema preliminarnim rezultatima srpsko tržište telekomunikacija u prošloj godini održalo stabilnost, uz blag porast prihoda i broja korisnika u pojedinim segmentima.
Kako je precizirao, najveće učešće u ukupnim prihodima imaju mobilna telefonija sa 55,2% i fiksna sa 24,3%. Slede, kako je naveo, internet usluge sa učešćem od 9,6% i distribucija medijskih sadržaja sa 7,1%.
Preliminarni rezultati tržišta telekomunikacija su dobijeni na osnovu upitnika koje su popunili telekomunikacioni operateri, a koji su obrađeni prema preporukama Međunarodne unije za telekomunikacije iz Ženeve.
Janković je rekao da je prihod od usluga mobilne telefonije bio 850 miliona evra i da su te kompanije investirale 112,26 miliona.
Ukupan broj pretplatnika mobilne telefonije u protekloj godini je smanjen na 9,137 miliona sa 10,182 miliona u 2011. godini ali, kako je istakao Janković, novi podaci pokazuju realnije stanje jer su uračunati samo pretplatnici koji su bili aktivni u poslednja tri meseca, dok podaci za 2011. pokazuju broj kartica.
Dodao je da je penetracija mobine telefonije u odnosu na broj stanovnika u 2012. godini bila 126,19%.
Kao važno je istakao da je broj postpejd pretplatnika porastao na 3,73 miliona, što je rast od 11% u odnosu na 2011, a da je broj pripejd korisnika opao za 21%, na 5,4 miliona.
U 2012. godini je, prema podacima Ratela, bilo 3,66 miliona pretplatnika mreže treće generacije.
Takođe je u 2012. više od 78.000 pretplatnika promenilo operatora uz zadržavanje broja, a od početka primene prenosnosti broja u mobilnim mrežama do kraja 2012. to je učinilo gotovo 115.000 pretplatnika ili u proseku oko 6.400 mesečno, naveo je Janković.
Prema njegovim rečima, ukupan broj pretplatnika fiksne telefonije u 2012. godini je neznatno smanjen, na 2,99 miliona, što predstavlja penetraciju od 41,29%, uz stepen digitalizacije od 99,14%.
Ukupan prihod od usluga fiksne telefonije bio je 373 miliona evra, a u fiksnu telefoniju je investirano 51,55 miliona, rekao je Janković, ocenjujući da nije dobro što je obim investicija smanjen u odnosu na prethodne godine.
Direktor Ratela je rekao da su 94 provajdera medijskih sadržaja u Srbiji ostvarila ukupan prihod od 109,19 miliona evra. Broj pretplatnika usluga te distribucije bio je 1,44 miliona, što predstavlja penetraciju od 19,92%, naveo je on.
Prema recima Jankovića, u Srbiji su u prošloj godini bila regostrovana 222 internet provajdera, koji su imali 5,038 miliona pretplatnika, što je penetracija od 69,26%.
Ukupan broj korisnika je povećan za gotovo 1,2 miliona, što je rast od 31% u poređenju sa 2011. godinom, a prihod pružalaca usluga interneta je u 2012. dostigao 147,95 miliona evra, rekao je on.
Kako je istakao, penetracija širokopojasnog interneta, uključujući i korisnike mobilne mreže 3G, jeste 65,28%, odnosno 4,72 miliona pretplatnika.
Janković je istakao da je vrednost indeksa IKT razvoja za Srbiju u 2011. godini bila 5,62 , što Srbiju svrstava između 40. i 50. mesta od ukupno 159 zemalja u svetu rangiranih prema metodologiji Međunarodne unije za telekomunikacije.
Ratel je takođe najavio da će preporuciti da u budućim zgradama i objektima bude omogućeno da pristup korisnicima ima više operatera širokopojasnog interneta.
Janković je istakao da bi to građanima omogućilo da biraju operatera interneta čije usluge žele da koriste.
Kako je istakao, to je važno i zbog toga što će se po pristupu širokopojasnom internetu tretirati razvoj telekomunikacija i pozicija Srbije u Međunarodnoj uniji za telekomunikacije.
Janković je napomenuo da je na nivou ministarstava donet pravilnik o mogućnosti izgradnje optičkih mreža i pristupa tim mrežama, a da je Ratel doneo uputstva u vezi toga.
"Očekujem da u ponudi bude mnogo više mogućnosti i da se više internet operatera pojavi u zgradama. Održaćemo razgovore sa Inženjerskom komorom i preporučiti da se u projektovanju zgrada omogući pristup većem broju provajdera širokopojasnog interneta", rekao je Janković.
Srbija je, kako je rekao, relativno dobro pozicionirana po pristupu širokopojasnom internetu.
Po zastupljenosti mobilnog širokopojasnog interneta Srbija je na 30. mestu od 173 zemlje Međunarodne unije za telekomunikacije, dok se po zastupljenosti fiksnog širokopojkasnog interneta nalazi na 57. mestu.
Janković je rekao i da do polovine godine očekuje donošenje odluka koje će omogućiti uvođenje LTE tehnologije, odnosno usluga četvrte generacije mobilne telefonije.
LTE (Long Term Evolution) omogućava znatno brži prenos podataka preko mobilnih mreža i veću efikasnost od rešenja postojeće 3G mreže.
Direktor Ratela je još rekao da su operateri od 1. aprila obezbedili univerzalni servis koji omogućava da građani koji do sada nisu imali telefon dobiju pristup telekomunikacijama.
On je precizirao da tu uslugu mogu da koriste meštani 712 mesta u Srbiji koji do sada nisu imali nikakav pristup telekomunikacijama.
Tu uslugu pružaju Telekom Srbija, Telenor, Vip mobajl i Orion telekom.
Na sajtu Ratela je objavljen spisak opština u kojima će telefoniranje sa fiksne lokacije biti omogućeno preko mobilnih mreža. To su mesta u kojima ne postoji fiksna infrastruktura, ali su pokrivena signalom nekog operatera.
Izvor: Beta
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|