Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Prosečan mito u Srbiji 225 evra
|
|
|
Objavljeno : 30.11.2010. |
|
|
|
|
|
|
Prosečan iznos koji su građani Srbije dali za mito u oktobru ove godine je 255 evra, a kao najkorumpiranije oblasti građani su označili političke partije i zdravstvo, rezultati su najnovijeg istraživanja o korupciji koje je sproveo Medium Gallup u okviru projekta UNDP. Istraživanje koje je objavljeno juče (29. novembra) je pokazalo da je 13% građana imalo direktno iskustvo sa korupcijom, trećina indirektno, a prosečan iznos dat za mito od 255 evra je veći u odnosu na prethodne krugove istraživanja - u martu kada je on bio 169 evra i u oktobru prošle godine kada su građani u proseku davali 164 evra.
U najvećem broju slučajeva mito je dat lekarima (57%), policajcima (26%) i zaposlenima u državnoj upravi (13%). Rezultati pokazuju da su građani koji su dali mito, češće to sami ponudili nego što je od njih to traženo. Čak 85% ispitanih reklo je da su mito ponudili sami.
Po istraživanju, 83% građana se slaže da je korupcija uobičajena praksa u Srbiji, 56% da je određeni nivo korupcije očekivan, a 40% ispoljilo je određeni nivo razumevanja za korupciju među zaposlenima u javnom sektoru navodeći da im je "primanje mita jedini način da se preživi usled niskih plata".
Politički život je za 81% ispitanih građana oblast u kojoj korupcija cveta, a političke partije su prema mišljenju 74% ispitanih na prvom mestu po percepciji korupcije. Odmah iza političkih partija po mišljenju 73% građana je zdravstvo, zatim sudije koje 68% građana smatra prilično korumpiranim i tužioci koji su po oceni 67% ispitanih veoma korumpirani. Carinu, Vladu i Skupštinu oko 60% građana Srbije smatra veoma korumpiranim.
Opšti utisak o socio-ekonomskoj situaciju u zemlji je prema istraživanju pretežno pesimističan.
Većina (62%) smatra da Srbija ide u pogrešnom smeru, dok samo 22% građana misli da je smer dobar, a 16% je neodlučno po tom pitanju.
Nezaposlenost je najznačajniji i najveći od problema koji brinu građane Srbije i svaki treći ispitanik je naveo taj problem. Slede siromaštvo (23%), niske plate (10%) i nedostatak mogućnosti za mlade ljude (9%), dok je korupcija među pet najčešće navedenih problema koje je spomenulo 7% ispitanih.
Građani naviknuti na korupciju
U odnosu na prethodna dva istraživanja, utisak građana o policiji je pozitivniji, a oblast u kojoj je po mišljenju građana ostvaren napredak je kriminal i bezbednost. Prema mišljenju građana, Vlada (50%) i policija (46%) treba da predvode borbu protiv korupcije.
Član Odbora Agencije za borbu protiv korupcije Zoran Stojiljković rekao je nakon predstavljanaj izveštaja da treba preduzeti praktične korake koji bi doveli do percepcije i svesti u društvu da se korupcija ne isplati.
"Postoji dramatičan prekid veza između političara i građana", istakao je Stojiljković ocenjujući da se ta doza nepoverenja može porediti sa 1997. i 1998. godinom.
S druge strane ni građani "nisu naivni" i previše su naviknuti na korupciju o čemu govori spremnost građana da sami nude mito. Stalni predstavnik UNDP za Srbiju Vilijem Infante ocenio je da je istraživanje pokazalo izvesna poboljšanja ali i negativne trendove.
"Pozitivno je što je kod građana porasla svest o Agenciji za borbu protiv korupcije, a pozitivniji je i stav o njenoj ulozi u borbi protiv korupcije", naveo je on. S druge strane, kao negativan trend, naveo je značajno povećanje prosečne vrednosti mita i pad optimizma građana po pitanju borbe protiv korupcije.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|