Stampa
Uvodni skrining o nadzoru trošenja budžeta  

Objavljeno : 18.10.2013. Štampa El. pošta bookmark
 

Zvaničnici i stručnjaci Srbije i Evropske komisije su 17. oktobra u Briselu razmotrili kako se ostvaruje finansijska kontrola u članicama Evropske unije i kakva ona treba da bude u Srbiji, kad se kroz pregovore o članstvu srpski zakoni u tom sektoru usaglase s pravnom tekovinom EU i zažive u praksi. Reč je o unutrašnjoj kontroli trošenja budžetskih i javnih sredstava, kao i spoljnom nadzoru finansija, rekla je agenciji Beta glavni pregovarač Srbije Tanja Miščević, koja je i šef tima u tekućim uvodnim "dubinskim analizama-skriningu" usaglašenosti srpskih i EU zakona.

 

Reč je poglavlju 32 pregovora, a glavni nosioci nadzora budžetskih izdataka su Ministarstvo finansija i Narodna banka Srbije, a Srbija za spoljnu kontrolu ima državnu revizorsku instituciju čiji su predstavnici danas bili u srpskom timu.

 

Na uvodnom "skriningu" o finansijskoj kontroli je razgovarano i o saradnji koju Srbija mora imati s agencijom OLAF, telom EU koje je zaduženo za nadzor trošenja novca iz fondova Unije koji se troši u Srbiji.

 

OLAF sada nadzire kako Delegacija Evropske unije u Beogradu upravlja sredstvima koja se Srbiji doznačuju iz evropskih fondova, ali će Srbija tu kontrolu sama morati da preuzme.

 

Uvodni "skrining" za poglavlje 32 je obuhvatio i kontrolu falsifikovanja novca, što će srpske vlasti morati da vrše zajedno s OLAF-om, objasnila je Tanja Miščević.

 

Valjano ustrojena finansijska kontrola, dakle provera trošenja javnog novca, usmerena je i na to da se spreči korupcija.

 

Tanja Miščević je predočila da je sve to važno ne samo kad je reč o centralnim ustanovama vlasti, već i o finansijskoj kontroli lokalnih samouprava, gde se sliva i troši velika količina sredstava iz državnog budžeta i fondova EU.

 

Delotvorna finansijska kontrola je bitna i uslov za monetarnu politiku, isto kao i za korišćenje sredstava koje će Srbija dobijati od EU za podršku ekonomskim i političkim reformama.

 

Srpski tim je u razmeni mišljenja s predstavnicima EK takođe predstavio kakvo je stanje s finansijskom kontrolom sada u Srbiji, čime je srpska strana već počela da se priprema da Komisiji u Briselu pruži odgovore o tome kakve institucije na tom sektoru postoje u Srbiji.

 

Autor: Dragan Blagojević, dopisnik agencije Beta iz Brisela

Foto: sxc.hu

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar