Projekat podržali
Sponzori mreže
|
U pregovorima sa EU i o Kosovu
|
|
|
Objavljeno : 14.07.2013. |
|
|
|
|
|
|
Pregovori o članstvu Evropske unije sa Srbijom počeće poglavljima koja se tiču vladavine prava, nezavisnosti pravosuđa, suzbijanja korupcije i organizovanog kriminala, a jedno poglavlje (35) o "ostalim pitanjima" obuhvatiće i sprovođenje sporazuma o normalizaciji odnosa s Prištinom, rekli su agenciji Beta upućeni funkcioneri u Evropskoj komisiji. Izvori u Evropskoj komisiji su istakli da će evropski komesar za proširenje Štefan File i glavni odgovorni u Evropskoj komisiji za odnose sa Srbijom 17. jula doći u političku posetu u Beograd, da bi u susretu sa srpskim zvaničnicima sagledali dokle se došlo u evropskim reformama u Srbiji. Uporedo treba vrlo brzo da počne i tehnički, stručan postupak analize i procenjivanja reformi (screening) za svako poglavlje pregovora, što će verovatno trajati do kraja iduće godine.
File će čelnicima Srbije uputiti čestitke za napredak, rekli su ovi izvori, objasnivši da, isto kao i u pregovorima s Crnom Gorom, pregovori treba da počnu od poglavlja 23 i 24 koja se odnose na vladavinu zakona, pravosuđe i osnovna prava, pravdu, slobodu i bezbednost.
Takođe će tim Evropske komisije 18. jula održati seminar u Beogradu s nadležnima u državnoj upravi Srbije koji neposredno rade na reformama i odnosima s EU i samom Komisijom.
Sam pregovarački okvir, mandat za pregovore o članstvu sa Srbijom će Evropska komisija podneti Grupi za proširivanje (prijem novih članica) EU na zasedanju u Briselu 26. jula, a rasprava o mandatu će početi u septembru.
Kako je u junu odlučio Evropski savet, vođi EU, okvir za pregovore mora da usvoji Savet ministara i da ga potvrdi Evropski savet.
To će se, prema upućenim funkcionerima u Evropskoj komisiji, po svemu sudeći, dogoditi u decembru kad redovno zasedaju šefovi država ili vlada EU, a onda će do kraja januara biti održana međuvladina konferencija EU-Srbija čime će zvanično početi pregovori.
Za svako poglavlje biće dva sastanka, a glavna pažnja će odmah biti posvećena ključnim poglavljima 23 i 24, koja se tiču vladavine prava, nezavisnosti i delotvornosti pravosuđa, temeljnih sloboda i prava, bitke protiv korupcije i organizovanog kriminala. Bez završetka pregovora o ta dva bitna poglavlja ne može biti završen celokupni postupak pregovora EU sa Srbijom o članstvu.
Jasno je i da će posebna pažnja biti posvećena "normalizaciji odnosa s Kosovom", najpre primeni sporazuma Beograd-Priština, a potom dugoročnom "sređivanju, uređivanju sveukupnih odnosa dve strane, kako bi obe bile u stanju da se uključe u strukture EU, kad za to ispune uslove", objasnili su izvori u Briselu.
Pregovarački okvir obuhvata sve načine, zadužene zvaničnike i tela, to je vrlo podroban scenario, u kojem su opisani pregovori od početka do kraja i u svim aspektima, od sadrzajnih do tehničkih. U okviru će stajati kako se poglavlja otvaraju i zatvaraju međuvladnim konferencijama, ko pregovara i u ime koga, a navedeni će biti i uslovi za otvaranje isto kao i za zatvarenje pregovora, o čemu moraju biti saglasne sve članice EU.
Analiza i procenjivanje (screening) jeste temeljno analitičko upoređivanje pravne tekovine (acquis communautaire) EU, dakle evropskih zakona, propisa i standarda sa zakonodavskom zemlje koja se priprema i sprovodi reforme za članstvo u EU.
Po završetku tog postupka Evropska komisija daje izveštaj Savetu ministara EU i određuje merila za otvaranje i zatvaranje svih poglavlja u pregovorima, a samo za dva od njih nije nužno usaglašavanje s pravnom tekovinom EU.
Konačni povoljan ishod pregovora biće Sporazum o pristupanju Srbije Uniji.
Pravna tekovina EU je podeljena u 35 poglavlja i pregovara se o svakom poglavlju ponaosob, a sve dok sve nije dogovoreno.
Pregovara se, pored ostalog, i o uključivanju u zajedničke ustanove EU, zajedničkoj poljoprivrednoj politici, zaštiti prirodne sredine, regionalnoj i politici strukturnog preobražaja, energetici, transportu, zaštiti konkurencije, državnoj pomoći, statistici po standardu EU, ekonomskoj i monetarnoj uniji EU i u poslednje vreme jako bitnoj budžetskoj politici.
Neka poglavlja će biti posebno teška i osetljiva, poput poglavlja 17 o ekonomskoj i monetarnoj politici, kojim će se tražiti nezavisnost centralne banke i onemogućvanje direknog finansiranja javnog sektora sredstvima centralne banke.
Poglavlje 5 se odnosi na stroga pravila za javne nabavke, a za zatvaranje poglavlja 15, recimo, Srbija će svoje tržište energije morati da otvori za dolazak inostranih kompanija.
Autor: Dragan Blagojević, dopisnik agencije Beta iz Brisel
Foto:
Povezani sadržaj
|
|
|