Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Neznatno bolje poslovno okruženje
|
|
|
Objavljeno : 13.11.2013. |
|
|
|
|
|
|
Poslovno okruženje u Srbiji neznatno je poboljšano tokom ove godine, iako dugotrajne i skupe regulatorne procedure i dalje škode konkurentnosti preduzeća, pokazali su rezultati ankete Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID). Poboljšanja su registrovana u vidu smanjenja korupcije i unapređenja inspekcijskog nadzora a problem su i dalje inflacija, nestabilnost deviznog kursa, ali i činjenica da 70% kompanija robu plasira samo u svom okruženju. Ministar privrede Srbije istakao je da anketa ukazuje, pored ostalog, da je potrebno hitno izmeniti zakone o radu i o planiranju i izgradnji.
U anketi o uslovima poslovanja u Srbiji učestvovalo je 1.000 preduzeća, a treća godišnja anketa, čiji su rezultati objavljeni 13. novembra, pokazala je da je smanjena korupcija, kao i da je unapređen inspekcijski nadzor.
Ambasador SAD u Srbiji Majkl Kirbi rekao je u Privrednoj komori Srbije, na predstavljanju rezultata ankete, da je skoro polovina ispitanika koje je anketirao USAID, odnosno njih 46%, navela da u ovoj godini korupcija nije uticala na njihovo poslovanje.
Kirbi je izrazio zadovoljstvo unapređenjem inspekcijskog nadzora i rasterećenjem privrede koje je ono donelo.
On je kazao da je anketa pokazala da su u Srbiji i dalje problem birokratija, inflacija, nestabilnost deviznog kursa, spore sudske i administrativne procedure.
Kirbi je dodao da problem predstavlja i to što 70% anketiranih svoju robu plasira samo u svom okruženju, odnosno u opštinama gde posluju, a da robu izvozi samo 7% anketiranih.
Ministar privrede Saša Radulović ponovio je da je fokus ekonomske politike Vlade Srbije na domaćim preduzećim, bez obzira na to ko su vlasnici firmi.
"Strani investitori su izuzetno važni za Srbiju, ali najbolji način da se oni privuku i investiraju je stvaranje dobrih uslova poslovanja za domaći biznis", rekao je Radulović.
On je istakao da uloga države nije da zapošljava građane i da investira u privredu, već da stvori uslove koji će dovesti do toga.
Ekonomski sistem treba da se zasniva na profitu, rekao je Radulović i dodao da Srbija nije u beznadežnom stanju ali da će "cenu plaćati naša deca", ako sada bude propuštena priliku da se nešto promeni.
Strane investicije nisu spas za sve
Ministar privrede rekao i da strane investicije nisu "šarena laža", i dodao da je, međutim, pogrešno očekivati da one reše sve probleme u državi.
"Moramo se koncentrisati na razvoj domaće privrede, pri čemu mislim i na kompanije koje su u vlasništvu stranaca koji ovde zapošljavaju ljude i plaćaju porez", kazao je Radulović.
On je naglasio da problemi moraju da se rešavaju kroz reforme, a ne subvencionisanjem "svega i svačega" i dodao da je desetogodišnja neodgovornost i pogubna ekonomska politika koštala srpsku privredu i građane.
Radulović je kazao da je anketa USAID-a pokazala kako privrednici doživljavaju ekonomske probleme i da ti rezulatati mogu da doprinesu rešenju ključnih problema domaće privrede.
On je kazao da anketa ukazuje da je poresko opterećenje veliko, da regulatorno okruženje nije dobro i da je hitno potrebno izmeniti Zakon o radu i Zakon o planiranju i izgradnji.
Radulović je rekao da je cilj da se domaće radno zakonodavstvo uskladi sa drugim uspešnim zemljama, ocenivši da je to teško za sindikate, ali da će to morati da se uradi, jer se u suprotnom zapošljavanje neće povećati.
"Važeći Zakon o radu je doveo do gubitka 300.000 radnih mesta i nema novog zapošljavanja. To mora da se promeni", kazao je on.
Predložene izmene tog zakona, kako je objasnio, ne donose ništa liberalno, mimo onoga što je praksa u svetu. On očekuje da će te novine podstacći zapošljavanje, naročito starijih od 50 godina.
Ministar privrede je kazao i da ne pokušava da napada preko medija one koji suprotno misle o promeni Zakona o radu, dodavši da će se nastaviti sastanci sa relevantnim sagovornicima o izmenama tog zakona.
"Ja znam šta je potrebno privredi Srbije i boriću se za to do kraja", rekao je Radulović.
Izvor: Beta
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|