Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Srbija bojkotuje Nobelovu nagradu, Evropa protestuje
|
|
|
Objavljeno : 07.12.2010. | Ažurirano : 08.12.2010. |
|
|
|
|
|
|
Srbija je jedna od 18 zemalja koje će uz Kinu bojkotovati ovogodišnju ceremoniju u Oslu povodom dodeljivanja Nobelove nagrade za mir kineskom disidentu Liju Sjaobou, prenele su danas agencije pozivajući se na saopštenje Nobelovog komiteta. Ceremoniji u petak u Oslu osim Srbije i Kine neće prisustvovati ni predstavnici Rusije, Kazahstana, Kolumbije, Tunisa, Saudijske Arabije, Pakistana, Iraka, Irana, Vijetnama, Avganistana, Venecuele, Filipina, Egipta, Sudana, Ukrajine, Kube i Maroka.
U ambasadi Srbije u Oslu i u Ministarstvu spoljnih poslova Srbije nije bilo moguće dobiti komentar.
Kineske vlasti izrazile su nezadovoljstvo zbog ovogodišnje odluke Nobelovog komiteta da Nobelovu nagradu za mir dodeli Liju Sjaobou koji je na izdržavanju jedanaestogodišnje kazne zatvora kao jedan od autora "Povelje 08" kojom se traži više slobode i okončanje političke dominacije Komunističke partije u Kini.
Prema izveštajima agencija, ambasada Kine u Oslu uputila je ambasadama brojnih zemalja pismo sa zahtevom da ne prisustvuju ovogodišnjoj ceremoniji dodele Nobelove nagrade za mir.
Nobelov komitet danas je saopštio da će na ceremoniji u petak u Oslu biti prisutni predstavnici 44 ambasade.
Kacin šokiran odlukom Srbije
Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin izjavio je danas da je šokiran odlukom Srbije da njen predstavnik ne prisustvuje dodeli Nobelove nagrade za mir.
"Nema ni jedne zemlje kandidata (za članstvo u Evropskoj uniji), ili potencijalnog kandidata, koja na takav način manifestuje svoju servilnost", rekao je Kacin za Dojče vele.
Kacin je ocenio da je Srbija u svom odnosu prema pitanju ljudskih prava pokazala svoju načelnu politiku.
"Ima vremena za Kabilu, a nema vremena za Oslo i Nobelovu nagradu", rekao je Kacin aludirajući verovatno na prošlogodisnju posetu ministra spoljnih poslova Srbije Vuka Jeremića Demokratskoj Republici Kongu i njegov susret s predsednikom te zemlje Lorenom Kabilom.
Izvestilac Evropskog parlamenta kazao je da je to dokaz da o srpskoj spoljnoj politici treba obaviti pravu raspravu, ne samo u Srbiji, nego i u Evropskoj uniji.
Jeremić tvrdi da Beograd poštuje ljudska prava, NVO ogorčene odlukom Srbije
Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić objasnio je juče odluku da predstavnik Srbije neće prisustvovati svečanosti povodom dodele Nobelove nagrade rekavši da Srbija posvećuje veliku pažnju poštovanju ljudskih prava, ali i odnosima sa Kinom.
"Srbija bilateralnim odnosima sa Kinom posvećuje izuzetno veliki značaj. Sve naše odluke vezane su za ostvarenja nacionalnih interesa. Kina je jedan od najvažnijih bilateralnih partnera Srbije", rekao je Jeremić novinarima u Beogradu.
On je istovremeno istakao da Srbija posvećuje pažnju zaštiti ljudskih prava i da "doprinos tome pokazuje politikom" koju vodi.
"Ljudska parava su za Srbiju jedna od najvećih vrednosti kojima se rukovodimo na putu ka EU", dodao je Jeremić.
Jedan od razloga zbog kojeg je Srbija odlučila da ne prisustvuje ceremoniji u Oslu može da bude taj što je država rešila da se solidariše s Kinom, koja je 2008. godine odbila da prisustvuje dodeli Nobelove nagrade za mir, jer je ona dodeljena specijalnom izaslaniku UN Martiju Ahtisariju. Ni Srbija nije prisustvovala dodeli nagrade Ahtisariju, pošto nije bila zadovoljna planom koji je on skrojio za Kosovo, smatrajući da se tim dokumentom južnoj pokrajini daje nezavisnost.
Nevladine organizacije i pojedine partije su oštro kritikovale odluku Srbije da ne prisustvuje dodeli Nobelove nagrade za mir i pozvale državne institucije da promene odluku i tako potvrde privrženost poštovanju ljudskih prava.
"Pod hitno tražimo da Srbija pošalje predstavnike države da prisustvuju ceremoniji. Srbiji potrebna istinska politika poštovanja ljudskih prava a ne politika kojoj je važniji most od ljudskog života", naveo je u otvorenom pismu Komitet pravnika za ljudska prava (YUCOM). Pismo su potpisali aktivisti i čelnici drugih nevladinih organizacija, među kojima su Borka Pavićević, Marko Karadžić, Milan Antonijević, Nataša Kandić, Miljenko Dereta, Sonja Biserko, Vojin Dimitrijević, Maja Mićić, Andrej Nosov i Staša Zajović.
YUCOM je ukazao da se odlukom o neprisustvovanju dodeli Nobelove nagrade Srbija udaljila od borbe za ljudska prva i vrednosti koje krase moderno i demokratsko društvo.
Lider Liberalno demokratske partije (LDP) Čedomir Jovanović ocenio je da je odlukom vlasti u Beogradu narušen "ionako slab kredibilitet Srbije u demokratskom svetu. Iza odluke vlasti se, po njegovom mišljenju, krije "nastavak robovanja naše diplomatije prevaziđenom modelu borbe za Kosovo u kojem je njen glavni protagonista (Jeremić) doživeo težak poraz".
On je ukazao i da Srbija tom odlukom nije postala veći saveznik Kine niti će je ta zemlja zbog toga više ceniti.
Predsednik Srpskog pokreta obnove (SPO) Vuk Drašković smatra da bi Srbija koja stremi članstvu u EU trebalo sa zemljama Unije da bude i na ceremoniji uručenja Nobelove nagrade za mir.
"Upadljivo je primetno da među državama koje će bojkotovati ceremoniju u Oslu nema ni jedne članice Evropske unije", rekao je Drašković agenciji Beta.
Izvor: Beta i EurActiv
Linkovi
Povezani sadržaj
|
|
|