Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Otvaranje poglavlja 23 možda krajem 2014. godine
|
|
|
Objavljeno : 09.12.2013. |
|
|
|
|
|
|
Ministar pravde Srbije Nikola Selaković izjavio je u Briselu, gde se 9. decembra predstavlja srpsko zakonodavstvo i njegova usklađenost s pravnom tekovinom Evropske unije, da bi poglavlje o pravosuđu i osnovnim pravima u pregovorima sa EU moglo biti otvoreno do kraja sledeće godine. Selaković je rekao da je Srbija u prethodnom periodu dosta radila na usklađivanju zakonodavstva sa zakonodavstvom EU, ali da je ostalo još posla, npr. na zakonskom regulisanju zaštite uzbunjivača ili jačanju nezavisnosti pravosuđa, ali i kod pitanja koja se tiču građana, poput rešavanja ogromnog broja starih predmeta ili poboljšanja efikasnosti sudstva.
Selaković je novinarima u Briselu rekao da srpska delegacija, dva i po meseca pošto su na eksplanatornom skriningu o poglavlju 23 o pravosuđu i osnovnim pravima predstavljene pravne tekovine EU, sada predstavlja pravne tekovine Srbije i njihovu usklađenost s tekovinama EU.
Ministar je rekao da se posle ovog koraka očekuje izveštaj Evropske komisije o skriningu, a u međuvremu će se izrađivati akcioni planovi kako bi Beograd ispunio uslove koje će Komisija postaviti za otvaranje pregovaračkog poglavlja 23.
Evropska unija ovog meseca treba da se izjasni o početku pristupnih pregovora sa Srbijom. Očekuje se da bi formalni početak pregovora mogao da usledi do kraja januara prvom međuvladinom konferencijom.
Selaković je rekao da je srpski tim za pripremu pregovora naporno radio i izrazio očekivanje da će, ako se bude radilo istom posvećenošću kao do sada, Srbija biti u prilici da do kraja naredne godine otvori poglavlje 23, ali da ne zavisi sve od Srbije i da ne treba "zakucavati tačan datum kada šta treba da se uradi".
"Naravno postoje tu i politički uslovi, znate koja je uslovljenost, recimo normalizacija odnosa s Prištinom s jedne strane, zatim ažurnost samih naših kolega iz Evropske komisije, kako će oni pisati izveštaj, kako će sagledavati sve ovo što smo do sad uradili, zavisi da li ćemo do tog datuma doći do kraja naredne godine", rekao je ministar.
Selaković je rekao da su glavni izazovi u ovom procesu već identifikovani kada su u Srbiji rađeni strategija i akcioni planovi za borbu protiv korpcije i reformu pravodsuđa za narednih pet godina.
"Viđeno je koje su to stvari koje nedostaju, u odnosu na već tada nama poznate evropske standarde u oblasti pravosuđa, borbe protiv korupcije i osnovnih prava", rekao je Selaković.
On je naveo da je Srbija u prethodnom periodu dosta radila na usklađivanju zakonodavstva sa zakonodavstvom EU, ali da je, kako je naveo, "ostalo nekih nepopunjenih prostora, nekih malih džepova" koje sada treba popuniti i upotpuniti sliku pravnog sistema Srbije i njegove usklađenost s EU.
"Ono što je pomenuto da je neophodno da uradimo u narednom periodu jeste zakonsko regulisanje zaštite uzbunjivača kao glavnih boraca protiv korupcije, što će u svakom slučaju pojačati efikasnost u toj borbi", rekao je ministar.
Selaković je dodao da su tu i potreba jačanja nezavisnosti pravosuđa, eliminisanje političkog uticaja na izbor za pravosudne funkcije - izbor sudija i zamenika javnih tužilaca, zatim definisanje uloga Skupštine i pravosudne akademije u tom procesu.
S druge strane, tu su i pitanja koja se tiču građana - rešavanje ogromnog broja starih predmeta, poboljšanje efikasnosti sudstva, poboljšanje odgovornosti nosilaca pravosudnih funkcija, rekao je Selaković.
Šefica pregovaračkog tima Srbije Tanja Mišcević je rekla da je jedna od najvažnijih stvari da se uradi procena trenutne situacije i koji su to ključni izazovi i pitanja na koja treba staviti akcenat u poglavlju 23 u narednom periodu, kao i odrediti šta može da se uradi u kraćem, šta u srednjem, a šta dugom roku.
"Kratak rok je godinu dana, srednji rok dve do tri godine i duži rok je do momenta ulaska u EU. U ovom segmentu sve obaveze koje proističu iz prava EU moraju postati deo našeg prava i mnogo više prakse", rekla je Miščević.
Ona je objasnila da Evropska komisija sada treba da uradi izveštaj sa skrininga koji će upotpuniti još jednom posetom Beogradu u rano proleće, kako bi u svim tačkama koje je delegacija Srbije danas predstavila, zaista mogla da odredi da li je ispravna ocena usklađenosti.
"Ovaj model važi za svako poglavlje. Ali je za nas verovatno najvažniji za poglavlje 23 i 24 zbog vladavine prava. Srpska administracija nastavlja usvajanje zakona o kojima će i danas biti reči i koji su u planu do kraja 2013. i 2014. i polako se priprema za tu novu vežbu a to su akcioni planovi za otvaranje pregovora", rekla je Miščević.
Izvor: Beta
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|