Smanjenje nameta na plate bila bi dobra mera za ekonomski razvoj Srbije i povećanje zaposlenosti i trebalo bi je ozbiljno razmotriti, ocenio je Aleksandar Grunauer (Alexander), vođa projekta Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju (GIZ). Grunauer je za agenciju Beta predložio da se taj budžetski prihod nadomesti oporezivanjem poseda i boljom naplatom poreza.
On je agenciji Beta rekao da bi ta mera bila dobra "iz perspektive projekta lokalno-ekonomskog razvoja" koji GIZ sprovodi u Srbiji i istakao da je smanjenje poreza na plate "zaista mera koja olakšava zaposljavanje".
"Ako imate zemlju kao što je Srbija sa preko 25% nezaposlenih, onda je jedna od ključnih briga stvaraje novih radnih mesta. Kako možete da zaposlite ljude? Tako da pojeftinite rad, odnosno da vaša radna snaga košta manje zato što su porezi manji", rekao je Grunauer.
Prema njegovim rečima, sa druge strane smanjenje nameta na zarade predstavlja problem za budžet Republike i lokalne samouprave, koja dobija 80% poreza na plate.
"Sada se postavlja pitanje kako to može da se kompenzuje. Jedan način jeste upravo to da umesto da oporezujete rad, oporezujete posed i bolje naplaćujete taj porez", rekao je Grunauer.
Rekao je da iz više razloga misli da ima puno potencijala u porezu na imovinu, ističući da postoji puno objekata koji su van evidencije i na koje se ne naplaćuje porez, kao i da je u puno delova Srbije naplata tog poreza slaba.
On je rekao da je istraživanje koje je GIZ uradio u devet opština istočne Srbije, u kojima sprovodi program za lokalni ekonomski razvoj, pokazalo da je oko 22% nekretnina van evidencije pa se ne oporezuje.
"Porez na imovinu jedan je od glavnih sopstvenih prihoda lokalne samouprave. Naplata i proširenje baze podataka, kada je reč o porezu na imovinu su dve ključne mere", rekao je Grunauer.
On je rekao da će evidencija imovine u devet opstina istočne Srbije biti završena do kraja februara i dodao da je Ministarstvo privrede GIZ-u pre nekoliko meseci postavilo pitanje da li taj projekat pomoći lokalnoj samoupravi da poboljsa naplatu poreza može da se proširi na celu Srbiju.
"Tu još ništa nije završeno. U toku su pregovori sa našim donatorima, nemačkom i švajcarsom vladom, da li postoje sredstva koja bi mogla da se iskorite u tu svrhu", rekao je Grunauer.
Prema njegovim rečima, ako bolja naplata poreza na imovinu ne bude dovoljna da se u budžetu nadomesti smanjenje poreza na plate, onda može da se "otvori diskusija oko progresivnog oporezivanja imovine ili više stope oprezivanja".
Grunauer je ocenio da u Srbiji ne bi bilo dobro progresivno oprezivanje zarada, jer bi to u zemlji koja ima veliko učešće sive i crne ekonomije moglo dovesti do toga da i deo velikih plata pobegne u sivu zonu.
"Za razliku od plata, ako poboljšate naplatu poreza na imovinu to neće boleti građane koji su do sada plaćali porez, već samo one koji su eskivirali zakon. Time sprovodite zakon, a dobro je i za građanje - ne osećate se kao magarac kada plaćate porez na imovinu, a znate da komšija ne plaća. To je malo glup osećaj", rekao je Grunauer.