Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Dunavska strategija - razvojna šansa    

Objavljeno : 14.12.2010. Štampa El. pošta bookmark
 

Dunavska strategija, koju bi EU trebalo da usvoji u prvoj polovini 2011. godine, podstaći će razvoj podunavskog dela Srbije i jačanje veza sa susedima, izjavio je juče (13. decembra) potpredsednik Vlade Srbije za evropske integracije Božidar Djelić. On je kazao da će prvi projekat u okviru sprovođenja Dunavske strategije u Srbiji biti revitalizacija Golubačke tvrđave i Golupca, za šta će Srbija i Evropska komisija izdvojiti 18,5 miliona evra, od čega 6,5 miliona evra naredne godine.

 

"Predviđeno je da bude izgrađen tunel koji će omogućiti da kroz tvrđavu više ne prolaze teretnjaci, kao i amfiteatar i žičara, što bi trebalo da doprinese da ovaj sada nerazvijeni region postane magnet za turiste", ocenio je Djelić, koji je sa šefom delegacije Evropske unije u Srbiji Vensanom Dežerom (Vincent Degert) i Natali Veršelde (Nathalie Werschelde) iz Generalnog direktorata za regionalnu politiku EU predstavio tu strategiju. Dunavsku strategiju je prošle sedmice usvojila Evropska komisija, a očekuje se da će je lideri EU usvojiti u junu naredne godine, za vreme mađarskog predsedavanja EU.

 

Natali Veršelde je govoreći o osnovnim ciljevima Strategije navela da je turizam "ozbiljan izvor prihoda i zato pruža veliku mogućnost za ekonomski razvoj". Ona je ukazala da su glavni ciljevi Strategije da se poboljša saobraćaj na Dunavu koji je četiri puta manjeg intenziteta nego na Rajni, ali i da se zaštiti životna sredina. Ona je rekla da treba poboljšati kvalitet vode i sprečiti gubitak biodiverziteta, ali i smanjiti broj poplava i industrijskih nesreća, poput nedavnog izlivanja toksičnog mulja u Mađarskoj.

 

Kako se navodi u saopštenju Evropske komisije, među prioritetima Strategije su i poboljšanje privrede u podunavskom regionu – jačanje istraživačkih kapaciteta, obrazovanja i informacionih tehnologija, podsticanje konkurentnosti preduzeća i ulaganje u veštine stanovnika, kao i snaženje podunavskog regiona unapređenjem institucionalnih kapaciteta i saradnje u borbi protiv organizovanog kriminala.

Background

Dunavskom strategijom je obuhvaćeno 14 zemalja, od čega osam članica EU – Nemačka (regioni Baden-Virtenberg i Bavarska), Austrija, Mađarska, Češka, Slovačka, Slovenija, Bugarska i Rumunija i šest zemalja koje nisu člance – Srbija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Moldavija i Ukrajina. Te zemlje su sada u Procesu dunavske saradnje. Dunav je druga po dužini reka na evropskom kontinentu, posle Volge. Od njegovih 2.850 kilometara, plovno je 2.411 km. Dužina Dunava kroz Srbiju je 588 kilometara. Sliv Dunava zauzima površinu od 817.000 kilometara kvadratnih, od čega je 10% u Srbiji. U podunavskom regionu živi 115 miliona ljudi.
Evropska komisija je Strategiju pripremila na zahtev Evropskog saveta, koji je to od nje zatražio u junu 2009. godine. Komisija je Strategiju usvojila 8. decembra. Očekuje se da će je lideri EU usvojiti i zvanično pokrenuti u junu 2011. godine.

 

 

Veršelde je kao poseban izazov u primeni strategije navela neujednačednost razvoja podunavskih zemalja. "Dunav je dom nekih od najbogatijih zemalja, ali istovremeno i najsiromašnijih", kazala je ona i dodala da je cilj strategije da se smanji ta razlika. Ukazujući da je Dunav jednim svojim delom van EU, ona je navela da to stvara probleme kada se radi o sprovođenju Strategije zbog organizovanog kriminala u regionu. "Bitno je boriti se protiv organizovanog kriminala u regionu, a to ne može zemlja da radi sama već je potrebna saradnja. A ona će biti ojačana i kroz saradnju u Strategiji", zaključila je Veršelde.

 

Strategija bez sopstvenog budžeta

 

Pošto strategija neće dobiti sopstveni budžet, za projekte će se koristiti postojeći izvori finansiranja. "To (uspostavljanje sopstvenih izvora finansiranja) nije neophodno jer u regionu postoji dosta raspoloživog novca, posebno kroz kohezione fondove", kazao je evropski komesar za regionalnu politiku Johanes Han (Johannes Hahn). Osam zemalja članica EU iz podunavskog regiona  za period od 2007. do 2013. godine ima na raspolaganju 100 milijardi evra iz kohezionih fondova EU. "Veliki deo tog novca je već usmeren na određene projekte, ali ima još sredstava na raspolaganju za projekte iz strategije", kazao je Han.

 

Cilj je da se uz pomoć Strategije novac svrsishodnije koristi i da se pokaže da makroregionalna saradnja može da pomogne u rešavanju lokalnih problema. Ovo je druga "makroregionalna saradnja" EU – prva je Strategija EU za region Baltičkog mora, pokrenuta 2009. godine.

 

Primena strategije nije vremenski ograničena, ali su postavljeni određeni rokovi za osnovne ciljeve: povećanje teretnog transporta Dunavom za 20% do 2020. godine, smanjenje zagađenja supstancama poput azota i fosfora na nivo iz 1960. do 2020. godine kako bi se obnovio ekosistem Crnog mora, dostupnost brzog širokopojasnog interneta svim građanima EU u regionu do 2013. godine, omogućiti održivu populaciju dunavske jesetre do 2020. godine. Da bi se ti ciljevi postigli predviđen je niz aktivnosti, među kojma su promocija Dunava kao turističke destinacije, izgradnja dva mosta između Bugarske i Rumunije, izgradnja postrojenja za preradu vode i uspostavljanje zajedničkih istraživačkih centara. Aktivnosti su predviđene akcionim planom. Prema najnovijim raspoloživim podacima, Dunavom je 2007. prevezeno 50 miliona tona tereta, što je manje od 10% kapaciteta te reke. Evropska komisija smatra da je neophodno da se postave jasni ciljevi, kako bi se aktivnosti fokusirale i da bi se priopriteti jasno znali.


Među ciljevima su i razvoj železničkih koridora i povećanje broja ribe u Dunavu. Dunavska strategija se preklapa sa Strategijom Evropa 2020. koju su lideri EU usvojili u junu 2010. godine i koja postavlja jasno definisane ciljeve po pitanju otvaranja radnih mesta, smanjivanja siromaštva, podizanje nivoa obrazovanja i ulaganje u istraživanje i razvoj.

 

Stavovi

"Očekujemo mnogo od ove strategije. Srbija će kroz Dunavsku strategiju biti po prvi i poslednji put deo jedne makroekonomske strategije. Otvaraju se neslućene mogućnosti za podunavski region. Novca će biti, ne odmah za sve, ali je važno očuvati perspektivu strategije", kazao je potpredsednik Vlade Srbije za evropske integracije Božidar Djelić.

 

Šef delegacije Evropske unije u Srbiji Vensan Dežer (Vincent Degert) poručio je da sprovođenje Strategije koja je veoma važna svedoči o novoj fazi odnosa Srbije i EU. Naglasio je da je to "inkluzivna strategija koja razvija solidarnost između Srbije i svih ostalih država kroz koje protiče Dunav".

 

Koordinatorka evropskih liberala i demokrata u komitetu za regionalnu saradnju Evropskog parlamenta Ramona Manesku (Manescu) kazala je da će strategija omogućiti zemljama u podunavskom regionu da se  bolje povežu, jer će unaprediti transport, energetiku, informaciomo društvo, podstaći očuvanje životne sredine i ojačati potencijal za socijalnoekonomski razvoj.

 

"Najveća prednost te strategije biće to što je komplementarna sa postojećim strukturnim fondovima i evropskom politikom susedstva, koja uključuje i zemlje koje nisu članice poput Hrvatske, Srbije, Ukrajine i Moldavije", kazala je ona.

 

Potpredsednica odbora za regionalni razvoj Evvropskog parlamenta Filiz Hjusmenova kazala je da očekuje da će uskoro svima biti jasno o značaju Strategije ta ubrzanje ekonomske i socijalne kohezije u makroregionu i za jačanje teritorijalne saradnje.

 

Svetski fond za zaštitu prirode (WWF) ocenio je da bi vodni saobraćaj trebalo povećati inovativnim rešenjima, a ne tradicionalnim uklanjanjem prepreka za plovidbu tokom sezone niske vode jer će to narušiti biodiverzitet, a povećanje vodnog saobraćaja neće doneti očekivane ekonomske rezultate u podunavskom regionu. "Treba ulagati u inovativno konstruisanje brodova, kako bi se oni uklopili u postojeću dubinu vode, kao i u informacione sisteme i infrastrukturu koja ne narušava životnu sredinu", navodi se u saopštenju.

 

 

Izvor: Beta i EurActiv

 

Sledeći koraci

April 2011: Savet ministara bi trebalo da razmatra predlog Komisije
Jun 2011: Očekuje se da će Evropski savet zvanično usvojiti i pokrenuti Dunavsku strategiju

 

Linkovi

Evropska unija

 

Europa: Commission launches Strategy to boost development of the Danube Region (Press Release)

Evropska komisija: European Union Strategy for the Danube Region

Evropska komisija: Action Plan (Accompanying European Union Strategy for the Danube Region)

 

WWF

 

WWF: Danube river to be severely impacted by plans to increase navigation

 

Mediji

 

Pregled: Dunavska strategija (portal)

 

 

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA