Fiksna telefonija u Srbiji će poskupeti nakon prodaje Telekoma, ocenio je generalni direktor Telenora u Srbiji Ćel Morten Jonsen (Kjell-Morten Johnsen). On je kazao da se cene veštački drže na niskom nivou i da nema uslova za konkurenciju u fiksnoj telefoniji.
"Posle prodaje Telekoma Srbije verovatno će doći do povećanja cena u fisknoj telefoniji jer mora postojati baza za investiranje kompanije u budućnosti. Taj balans trenutno ne postoji", kazao je on za EurActiv i agenciju Beta.
Prema Jonsenovim rečima, u Srbiji ne postoje svi uslovi za uvodjenje konkurencije u domenu fiksne telefonije. Regulisanje tog tržišta je dovedeno u pitanje pošto je Telekom podneo tužbe Upravnom sudu na većinu odluka Republičke agencije za telekomunikacije (Ratel), što povećava nivo nesigurnosti za investitore. Pored toga, cene za pristup lokalnoj petlji odnosno korisniku, koje je odredio Ratel, visoke su, pa investiranje nije isplativo.
"To znači da neće biti efikasne konkurencije na srpskom tržištu u oblasti fiksne telefonije u bliskoj budućnosti, kako se moglo očekivati ranije, ali postojaće neki nivo konkurencije", istakao je on. Kako je naveo, Telenor će početi da pruža usluge fiksne telefonije u Srbiji početkom naredne godine kao što je predviđeno licencom. On, međutim, neće "juriti" za pojedinačnim korisnicima fiksne telefonije i u taj segment tržišta neće mnogo ulagati. "Kada razmišljamo o fiksnoj mreži, prvenstveno je vidimo kao mogućnost za širokopojasni pristup (broadband)", kazao je on. "Fiksna telefonija je samo dodatni proizvod u strateškom razvoju Telenora u Srbiji", rekao je Jonsen. On je naveo da postoji dobar dijalog sa Telekomom Srbije o korišćenja infrastrukture.
Background
Telekom Srbije je trenutno jedini operater fiksne telefonije u Srbiji. Telenor, koji je dobio drugu licencu, trebalo bi da počne da pruža usluge poćetkom sledeće godine.
Na tender za prodaju 51% Telekoma prijavilo se sedam kompanija, koje imaju rok do 21. februara da predaju obavezujuću ponudu.
Kako je ocenio Jonsen, omogućavanje prenosivosti brojeva pri promeni operatera u fiksnoj telefoniji neće imati suviše veliki značaj, ali će biti dobro da se korisnicima da i ta mogućnost izbora. Najavljeno je da će ta mogućnost biti uvedena naredne godine.
Telenor će tražiti druge opcije za razvoj u kojima neće zavisiti od Telekoma Srbije, kazao je Jonsen, ali je dodao da su te opcije izazovne u situacijij kada je kupovna moć stanovništva mala, jer zahtevaju velike investicije i dug vremenski period za realizaciju. "Kada situacija postane stabilnija i jasnija, videćemo šta može da se uradi u oblasti fiksne telefonije", naveo je generalni direktor Telenora u Srbiji.
"Telenor je započeno velike investicije u Srbiji. Neka od tih ulaganja su podstaknuta i dobijanjem licence za fiksnu telefoniju", naglasio je on i precizirao da je u toku izgradnja mreže optičkih vlakana od Beograda prema Nišu i granici sa Bugarskom. "To što Telenor investira u izgradnju novih kapaciteta znači da će ljudi imati izbor na tržištu. To će omogućiti i 'malim igračima' na tržištu da ulažu u razvoj posla sa širokopojasnim pristupom bez obaveze da kupuju od monopoliste", kazao je Jonsen.
Jonsen je istakao da bi operateri mobilne telefonije trebalo da dobiju fer cene za pozive iz mobilne u fiksnu mrežu u skladu sa srpskim zakonodavstvom. "Trenutno Telenor i Vip mobajl previše plaćaju za pozivanje iz svojih mreža u Telekomovu mrežu fiksne telefonije. To je subvencionisanje Telekoma. Siguran sam da će to pitanje biti rešeno", kazao je on.
Jonsen je ocenio i da će srpsko tržište telekomunikacija u narednoj godini doživeti velike promene jer će dominantni operater biti prodat. "Ne zna se ko će kupiti Telekom Srbije, ali po tome kako to sada izgleda, prodaja će se dogoditi", kazao je on dodajući da će mnogo toga će zavisiti od toga ko će biti kupac. Na tender za prodaju 51% akcija Telekoma Srbije prijavilo se sedam kompanija, koje do 21. februara mogu da dostave obavezujuću ponudu.
"Ako Telekom Austrije kupi srpski Telekom, na srpskom tržištu će biti dva operatera mobilne telefonije i pretpostavljam da će u tom slučaju Telekom Austrije morati da proda Vip mobajl jer ne može da se sedi istovremeno na dve stolice", rekao je Jonsen. Među potencijalnim kupcima su i Dojče telekom, Oraskom, a bilo bi zanimljivo i nadmetati se sa kompanijom Amerika movil prvi put na evropskom tržištu, ocenio je.