Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Strategija razvoja 2020 - osnov za partnerstvo s EU
|
|
|
Objavljeno : 24.12.2010. |
|
|
|
|
|
|
Strategija razvoja Srbije do 2020. godine je dokument na osnovu koga se može uspostaviti pravo partnerstvo sa Evropskom unijom (EU), rekao je danas (24. decembra) potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić i najavio da će taj koncept razvoja biti predstavljen EU i biti "predmet rasprave pri formiranju podrške iz evropskog budžeta budžetu Srbije".
Đelić je na predstavljanju nacrta Strategije razvoja do 2020. godine u Medija centru rekao da se kroz taj dokument pokazuje "ozbiljnost i realnost u ciljevima Srbije", kao i način na koji zemlja želi da poveća stabilnost, razvoj i konkurentnost i koji iznos novca traži od Evrope za podršku.
Premijer Srbije Mirko Cvetković je rekao danas (24. decembra) da koncept razvoja Srbije do 2020. predviđa porast zaposlenosti, bruto domaćeg proizvoda (BDP), izvoza i investicija i treba da bude osnova dugoročne strategije razvoja zemlje. "Dva najvažnije parametra koncepta razvoja Srbije su rast BDP-a, koji bi do 2020. po glavi stanovnika trebalo da iznosi 8.000 evra, i da bude zaposleno više od 400.000 ljudi", rekao je Cvetković.
Dosadašnji model razvoja Srbije, koji se prema rečima Cvetkovića bazirao na velikoj domaćoj tražnji, uvozu i potrebi za stranim sredstvima, iscrpljen je i suština promena jeste da se razvoj privrede oslanja na proizvodnju razmenjivih dobara, povećanje izvoza i investicija.
Background Nacrt Strategije razvoja Srbije do 2020. godine uputio je u javnu raspravu predsednik Srbije Boris Tadić. Nacrt strategije koja predstavlja sveobuhvatni plan razvoja u narednih 10 godine, objavljen je na sajtu predsednika Republike (www.predsednik.rs) 20. decembra.
Pored ekonomskog razvoja, strategija se bavi i drugim ključnim aspektima za razvoj društva, a kao preduslov za ostvarivanje ciljeva predviđenih tim dokumentom navode se institucionalne reforme. Koncept razvoja obuhvata i smanjenje siromaštva, podsitcanje naučnog i tehnološkog razvoja, decentralizaciju i regionalizaciju, kodifikaciju pravnog sistema i afirmaciju regulatornih i kontrolnih organa, borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, rešavanje pitanja poslaničkih mandata i drugo.
Cvetković je rekao i da su delovi koncepta razvoja Srbije do 2020. godine već ugrađeni u budžet za iduću godinu. "Smanjenje javne potrošnje u 2011. videće se kroz smanjenje budžetskog deficita sa ovogodišnjih oko pet odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) na 4,1 odsto", rekao je Cvetković na okruglom stolu o konceptu razvoja Srbije do 2020. godine.
U tom konceptu poljoprivreda je jedna od oblasti koja će najviše biti podsticana, a za agrarni budžet dogodine će, prema rečima Cvetkovića, u 2011. biti izdvojeno 20 odsto više novca nego u 2010. "Podsticajima izvoza namenjeno je za 18 odsto više budžetskih sredstava nego ove godine, a za kapitalne investicije je povećanje 20 odsto", rekao je Cvetković.
Hidroenergetika je, kako je ocenio, najisplativiji resor za ulaganje u Srbiji, za šta je Drina najpogodnija lokacija u Evropi i već ima zainteresovanih investitora.
Cvetković je istakao da su neophodne reforme u svim oblastima, smanjenje javne potrošnje i ulaganje u infrastrukturu.
Usvajanje posle javne rasprave
Đelić je kazao da je cilj da Vlada Srbije konačni koncept strategije usvoji krajem prvog tromesečja naredne godine, kako bi ga predala Skupštini. "Srbija će onda imati sveobuhvatni, dugoročni koncept koji je usklađen sa našim strateškim ciljem ulaska u EU, ali uz poštovanje naših specifičnosti", rekao je on.
Prema njegovim rečima, predsednik Srbije Boris Tadić će nakon oporavka od operacije, pokrenuti javnu raspravu o strategiji razvoja u koju će biti uključeni predstavnici parlamentarnih stranaka, stručnjaka iz raznih oblasti, poslodavaca, sindikata, investitiora, privrednika, nevladinih organizacija.
Đelić je pozvao sve gradajne Srbije koji imaju ideje za poboljšanje strategije razvoja da ih dostave na sajt predsednika Republike (www.predsednik.rs), a najavio je da će biti formiran i poseban sajt koji se odnosi na strategiju.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|