Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Od 1. januara slobodno formiranje cena naftnih derivata
|
|
|
Objavljeno : 29.12.2010. |
|
|
|
|
|
|
Vlada Srbije odlučila je u sredu (29. decembra) da se od 1. januara omogući slobodno formiranje cena i slobodan uvoz naftnih derivata u Srbiji. Liberalizacija tog tržišta, na kome je Naftna industrija Srbije do sada imala povlašćen položaj, obezbediće, kako se očekuje, kvalitetnije snabdevanje i niže cene derivata.
Ministar energetike Srbije Petar Škundrić kazao je u sredu (29. decembra) na konferenciji za novinare posle sednice Vlade da očekuje da će cena goriva od januara u Srbiji zbog liberalizacije tržišta biti niža nego do sada, bez obzira što je u poslednje vreme zabeležen značajan rast cene sirove nafte na svetskom tržištu.
"Ova istorijska odluka Vlade u smislu pune liberalizacije tržišta i slobodnog formiranja cene trebalo bi da znači ne samo kvalitetnije snabdevanje nego i niže cene derivata u narednom periodu", rekao je on.
Škundrić nije želeo da proceni koliko bi moglo da bude sniženje cena goriva navodeći da bi to moglo da bude sugestivno za kompanije. "To je jedan od razloga što je Vlada odustala od određivanja maksimalne cene goriva na srpskom tržišutu jer tada kompanije žele da dostignu taj nivo", naveo je on.
On je pozvao naftne kompanije da u slobodnoj konkurenciji i tržišnoj utakmici iskažu svoje mogućnosti i kvalitete. "Ako to ne bude rezultiralo nižom cenom od sadašnje to će govoriti o nesposobnosti ili netržišnom ponašanju učesnika na tržištu nafte i naftnih derivata u Srbiji", kazao je on.
Ministar energetike je rekao da je Vlada Srbije usvojila energetski bilans za 2011. i izrazio očekivanje da će biti obezbeđene potrebne količine mazuta i lož ulja i da neće biti problema u snabdevanju energentima.
Background Dosadašnja Uredba o načinu i uslovima uvoza i prerade nafte i derivata nafte u Srbiji je doneta 2001. godine u cilju suzbijanja sivog tržišta, stabilizacije priliva u budžet i obezbeđenja novca za rekonstrukciju rafinerijskih postrojenja nakon bombardovanja. Po toj Uredbi Naftna industrija Srbije (NIS) je bila u povlašćenom položaju kod uvoza motornog benzina, ulja za loženje i mazuta. Do sada je bio slobodan uvoz samo evro dizela, koji je prema rečima ministra energetike Srbije, sa tečnim naftnim gasom po potrošnji činio 65 odsto tržišta.
U Srbiji postoji 226 licenciranih preduzeća koja se bave trgovinom naftom i naftnim derivatima i 413 licenciranih preduzeća koje se bave maloprodajom goriva.
On je izrazio očekivanje da će liberalizacija tržišta uticati na ubrzanje modernizacije i rekonstrukcije Naftne industrije Srbije, kako bi u najkraćem roku postala jedna od najkonkurentnjih kompanija na tržistu i lider u regionu.
Početak tržišne utakmice
Ministar trgovine i usluga Srbije Slobodan Milosavljević rekao je u sredu (29. decembra) za Betu da će se posle otvaranja tržišta naftnih derivata od 2011. godine veliki broj uvoznika i prometnika boriti da zauzme deo "tržišnog kolača" kroz niže cene i bolji kvalitet proizvoda.
"Očekujem da će se ta utakmica dodatno rasplamsati i aktivnošću NIS-a koji sada praktično mora da potvrdi svoje tržišno učešće i poziciju, i da kroz ubrzanu rekonstrukciju i modernizaciju rafinerija, kao i niže cene i bolji kvalitet, ukupno stanje na tržištu energetike učini prihvatljivijim", kazao je Milosavljević.
Milosavljević je kazao da je vlada formirala radnu grupu koja će pratiti stanje na tržištu derivata i da nju čine predstvnici ministarstava trgovine, finansija, unutrašnjih poslova, energetike, ekonomije i regionalnog razvoja, uprave carina, poreske uprave, kao i institucija koje se bave kontrolom kvaliteta.
Prema njegovim rečima, to radno telo će voditi državni sekretar ministarstva trgovine Ljubiša Dimitrijević i ono će predlagati i mere koje će hitno moći da se usvoje na Vladi Srbije i aktiviraju ako iz bilo kog razloga na bilo kom segmentu zapreti neki poremećaj. Milosavljević je dodao da ne očekuje probleme, jer su se tržišni inspektori u prethodnim mesecima dodatno obučavali za kontrolu prometa naftnih derivata.
Škundrić: Struja bi trebalo da poskupi 13,7 odsto
Ministar energetike Srbije Petar Škundrić izjavio je da bi prema analizi cena, struja u 2011. godini trebalo da poskupi 13,7 odsto.
"Da li će, kada ili koliko struja poskupeti odlučiće Vlada Srbije", kazao je Škundrić na konferenciji za novinare posle sednice Vlade i dodao da će vlada u narednih nekoliko dana razmotriti pitanje cene struje.
Škundrić je ocenio da će eventualno poskupljenje struje omogućiti investicije u elektroenergetici i zapošljavanje ljudi. Naveo je i da bi investicije EPS-a mogle bi da utiču na jačanje ukupnog rasta privrede Srbije i intenziviranje privredne aktivnosti.
"Značajno je da se u sektoru energetike izvrši harmonizacija cena struje jer je Elektroprivreda Srbije (EPS) najveći investitor u Srbiji, pošto je proteklih nekoliko godina ulagala između 350 i 500 miliona evra godišnje", kazao je on.
Škundrić je kazao i da je u toku naplata dugovanja od velikih dužnika EPS-a.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|