Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Usvojen budžet Srbije za 2011. i izmene poreskih zakona
|
|
|
Objavljeno : 30.12.2010. |
|
|
|
|
|
|
Srbija je u sredu (29. decembra) popodne dobila budžet za 2011. kojim je predviđen deficit od 4,1%, bruto domaćeg proizvoda, što je u skladu sa dogovorom Srbije i Međunarodnog monetarnog fonda. Budžet je pravljen u skladu sa procenom da će Srbija naredne godine imati privredni rast od 3% i inflaciju od 4,5%, uz moguća odstupanja od 1,5 procentnih poena.
Za budžet je u sredu, kada je bio rok za usvajanje budžeta, glasalo 128 poslanika vladajuće koalicije, a na glasanju je bilo prisutno 146 poslanika.
Predsednik Srbije Boris Tadić potpisao je u četvrtak (30. decembra) Zakon o budžetu Srbije za 2011. i prateće zakone.
Budžetom su predviđeni prihodi od 724,4 milijarde dinara i rashodi od 844,9 milijardi dinara. Ukupni prihodi konsolidovanog budžeta, koji pored republičkog budžeta uključuje budžete socijalnih fondova i lokalnih samouprava, iznosiće 1.320 milijardi dinara, a rashodi 1.460 milijardi, tako da konsolidovani deficit iznosi 140 milijardi dinara, odnosno 4,1% BDP.
Budžetom su planirane tri povišice penzija i plata u javnom sektoru, od kojih će prvo povećanje od 2% biti u januaru. Iznos aprilskog povećanja zavisiće od inflacije, a u oktobarskoj povišici biće uzet u obzir i privredni rast u 2010. Penzije i plate su zamrznute od kraja 2008. u skladu sa uslovima kreditnog aranžmana Srbije i Međunarodnog monetarnog fonda.
Najviše novca iz budžeta biće izdvojeno za dotacije organizacijama obaveznog socijalnog osiguranja koje će dobiti 274,3 milijarde dinara, što je 21,8% ukupnih budžetskih izdataka. Republičkom fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje namenjeno je 230,9 milijardi dinara, što je 46,3% godišnjih rashoda za redovne isplate penzija. Za penzije vojnih osiguranika iz budžeta će biti obezbeđeno 23,5 milijardi dinara. Republičkom zavodu za zdravstveno osiguranje dogodine će iz budžeta biti uplaćeno 615 miliona dinara, a za investicije u zdravstvenim ustanovama namenjeno je 906,3 miliona dinara. Dotacije Nacionaloj službi za zapošljavanje iznosiće 18,4 milijarde dinara.
Background Rebalansom budžeta za ovu godinu predviđeni su rashodi od 780 milijardi dinara i prihodi od 660 milijardi dinara, a konslidovani budžetski deficit, koji uključuje manjak republičkog budžeta i deficite socijalnih fondova i lokalnih samouprava, bio je 140 milijardi dinara, što je 4,8 odsto bruto domaćeg proizvoda, koliko je i dogovoreno sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF).
Prema proceni Međunarodnog monetarnog fonda, privredni rast Srbije bi ove godine trebalo da iznosi 1,5%, u 2011. 3%, a do 2015. da poraste na 5%.
Srbija je sredinom maja 2009. ugovorila kreditni aranžman sa MMF-om, vredan oko tri milijarde evra, koji se završava u aprilu 2011.
Za isplate plata i dodataka predviđeno je 156,7 milijardi dinara, oko 11 milijardi više nego ove godine.
Transferi ostalim nivoima vlasti predviđeni su u iznosu od 67,1 milijarde dinara, što je za devet milijardi dinara više nego u 2010. godini. Opštine i gradovi će dobiti 31,8 milijardi a zaposleni u obrazovnim ustanovama u Vojvodini 24,9 milijardi.
Za socijalnu zaštitu u 2011. iz budžeta je opredeljeno 88,7 milijardi dinara, što je za oko 700 miliona dinara više nego u 2010. Najveći deo, 39,2 milijarde, su troškovi dečje zaštite.
Kapitalni izdaci budžeta iznosiće 31,8 milijardi dinara, a za subvencionisanje privrede namenjeno je 55,1 milijarda, skoro deset milijardi dinara više nego ove godine. Od toga su subvencije privredi 3,1 milijarda, poljoprivredi 20 milijardi, Železnicama Srbije 16 milijardi i turizmu 2,9 milijardi dinara.
Prihodi republičkog budžeta po osnovu naplate poreza trebalo bi da budu veći za 10,1 odsto nego u 2010. i iznose 675,2 milijarde dinara. Povećanju prihoda trebalo bi da doprinesu izmene poreskih zakona, koje je skupština takođe usvojila.
Povećan je porez na dodatu vrednost na južno voće na 18% sa 8%, a amandmanima je odbijen predlog da se uveća i poreska stopa za računare i računarske komponente i hotelske usluge. Uvedena je jedinstvena poreska stopa na imovinu od 0,4%, sa tim što povećanje u 2011. neće da bude veće od 60%, a amandmanima su dodate poreske olakšice.
Stavovi
Šefica poslaničke grupe Za evropsku Srbiju Nada Kolundžija ocenila je da je usvojeni budžet za 2011. godinu "jedini mogući" u trenutnoj ekonomskoj situaciji i da su primedbe opozicije kontradiktorne. "S jedne strane, oni traže da se smanje porezi, doprinosi i sve ulazne stavke, a s druge strane bi da povećaju izdvajanja za zdravstvo, poljoprivredu, obrazovanje, nauku, što je neozbiljno i neodgovorno", rekla je Kolundžija novinarima u parlamentu.
Balint Pastor, šef poslaničke grupe manjina koja je podržala budžet, rekao je da je on "katastrofalan" jer je i stanje u privredi katastrofalno, i ocenio da će tako biti sve dok vlast bude odlagala donošenje "pravih političkih odluka". Pastor je rekao da je zadovoljan što je Vojvodina dobila nešto više od 7% iz budžeta i dodao da će "svakog meseca pratiti kako se novac troši".
Zamenik šefa poslaničke grupe DSS Radojko Obradović rekao je da će 2011. godina biti još teža za građane, jer je predviđena visoka inflacija, veliki budžetski deficit i nezaposlenost. Prema njegovim rečima, vlast u svom marketingu pokušava da stvori sliku Srbije koja nema uporište u stvarnosti.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|