Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


TS: Obrazložiti odluke o Železari    

Objavljeno : 19.02.2015. Štampa El. pošta bookmark
 

Nevladina organizacija Transparentnost Srbija (TS) zatražila je od Vlade Srbije da objavi računicu i kriterijume na osnovu kojih donosi odluke o pomoći za Železaru. Ističe se i da navode o razlozima neuspeha pregovora o strateškom partnerstvu sa američkim Esmarkom nije moguće proveriti jer nisu objavljeni ni polazni uslovi od kojih Srbija nije želela da odustane. U međuvremenu, u medijima je februara objavljena nezvanična informacija da će slovački biznismen Peter Kamaraš koji radi u sektoru čelika predvoditi menadžment koji bi po takozvanom planu B za Železaru trebalo da počne da vodi ovu firmu od proleća. Pored javnog interesa, Srbija će morati da vodi računa i o strogim propisima EU za pomoć u sektoru čelika. Premijer Srbije Aleksandar Vučić najavio je 19. februara da je cilj Vlade da se za godinu do godinu i po dana ponovo pokuša sa prodajom Železare.

 

Kako se navodi u saopštenju Transparentnosti Srbija od 18. februara, građani Srbije nisu nikada dobili jasno obrazloženje zbog čega bi Srbija želela da finansijski pomaže baš Železaru Smederevo i do koje granice je to finansijski isplativo, odnosno do kog iznosa visina direktnih i indirektnih subvencija ima smisla.

 

"Na primer, ako ostatak građana finansira održavanje Železare zato što ima 5.000 zaposlenih radnika, na nekoj granici postaje isplativije tim istim ljudima pomoći na drugi način. Upravo taj podatak, o računici koju država ima, nikada nije jasno saopšten", navodi se u saopštenju Transparentnosti Srbija.

U Srbiji zvanično ima 16,8% nezaposlenih, a među zaposlenima skoro svaki četvrti radi "na crno", odnosno bez radnog ugovora i pratećih beneficija poput zdravstvenog i penzionog osiguranja. Prema izjavama ministra ekonomije, u 188 javnih preduzeća koja čeka gašenje jer nisu mogla biti privatizovana ili restrukturirana, zaposleno je oko 5.000 ljudi, koji će ostati bez posla uz socijalni program.

Namera Vlade mogla bi biti i da obnavljanjem proizvodnje i izvoza popravi spoljnotrgovinski bilans. Na takva očekivanja ukazao je i viceguverner Narodne banke Srbije (NBS) Veselin Pješčić 19. februara kada je, predstavljajući Izveštaj o inflaciji, ocenio da bi rad i izvoz te kompanije doprineli stabilizaciji kursa dinara.

Background

Vlada Srbije odbacila je 17. februara ponudu američkog Esmarka za preuzimanje većinskog udela u Železari Smederevo, a kao glavni razlog premijer Srbije naveo je da nije bilo garancija da će se očuvati obrtni kapital ili da Esmark neće potrošiti sve sirovine i napustiti fabriku.

Tada je najavljen takozvani plan B za Železaru, odnosno postavljanje stručnog menadžmenta preko javnog poziva, što bi omogućilo da se u martu poveća proizvodnja, a da do kraja godine počne da radi i druga peć. Osnovni uslov će, kako je naveo, da nijedan radnik Železare ne izgubi posao "odlukom države".

Vučić je najavio i da neće biše biti pomoći i rekao da Železara ima 170 miliona evra u sirovinama i da toliko nije imala od osnivanja.

Ministar ekonomije Željko Sertić rekao je povodom toga da je vlada Srbije u svakodnevnom kontaktu sa EU i MMF-om i da je njima prihvatljiv "plan B".

Potpredsednica Vlade Srbije Zorana Mihajlović 18. februara je razjasnila da Vlada neće odustati od toga da traži strateškog partnera za Železaru u Smederevu.

Nakon neuspeha pregovora izvršni direktor Esmarka Džejms Bušar je rekao da je to posledica promene prethodno dogoorenih uslova.

Agencija za privatizaciju Srbije na to je odgovorila da nije bilo "prethodnih uslova" i da je Esmark menjao ponudu pre svega u vezi su-potpisa, korporativne garancije i minimalnog nivoa obrtnog kapitala.

 

 

"U onom trenutku kada se pokrene Železara i njeni izvozni kapaciteti to bi trebalo da deluju u pravcu stabilizacije kursa dinara", rekao je on.

Ocena Transparentnosti Srbije je da se može razumeti da se podatak o gornjoj granici isplativosti državnog ulaganja čuvao tokom razgovora sa Esmarkom radi jačanja pregovaračke poziciej Srbije, ali da bi sada, u trenutku kada se najavljuje nastavak državnog upravljanja Železarom, trebalo saopštiti taj podatak.

 

Vučić: Železara će ponovo na prodaju

 

Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je 19. februara da je konačni cilj Vlade Srbije privatizacija Železare Smederevo.

 

Kako je naveo, za godinu do godinu i po će uslediti novi pokušaj prodaje tog preduzeća.


"Mi ne želimo da država bude vlasnik Zelezare, ali pošto nismo uspeli da je privatizujemo onda idemo na lošije rešenje, uvođenje novog menadžmenta koji će biti izabran na tenderu", kazao je Vučić novinarima na Beogradskom sajmu gde je otvorio Sajam turizma.

On je dodao da Vlada "nije komunistička partija" i da se ponaša onako kako mora u tržišnoj ekonomiji, zbog čega će ponovo biti pokrenuta privatizacija Železare.

Vučić je najavio i da će tender za izbor novog menadžmenta Železare biti objavljen u ponedeljak, 23. februara.

Nejasan razlog za propast pregovora

U TS napominju i da je javnost preplavljena vestima o pregovorima sa strateškim partnerom za smederevsku Železaru, ali da nema pravih informacija, tako da je slika zbunjujuća.

Ističe se da se ne mogu proveriti navodi ni Vlade Srbije, u kojoj tvrde da je ponuda neprihvatljiva, ni Esmarka čiji predstavnici navode da su pregovori propali zbog "promene prethodno dogovorenih uslova".

"Kako je ovakva situacija uopšte moguća? Zato što u objavljenom oglasu za traženje strateškog partnera nema informacija o tome šta je uslov od kojeg se neće odstupiti, a šta je predmet pregovora sa strateškim partnerom", navode u Transparentnosti.

Napominje se da su ti podaci možda dostupni u tenderskoj dokumentaciji koja se dobijala uz naknadu od 10.000 evra, ali da ova organizacija od početka meseca čeka na odgovore od Agencije za privatizaciju i ne dobija ih.

"Tražili smo kopije 'uputstva za ponuđače' i 'nacrta ugovora o strateškom partnerstvu', a koji se pominju u javnom pozivu za izbor strateškog investitora za Privredno društvo za proizvodnju i preradu čelika "ŽELEZARA SMEDEREVO" DOO SMEDEREVO, matični broj: 07342691, Šifra postupka: JP 01/14. Odgovor još nije stigao", ističe se.

Šta ako Železara prestane da radi?

TS je, kako se dodaje, tražio i informaciju o tome da li po znanju te agencije postoji dokument u kojem su izračunati direktni ili indirektni troškovi koje bi Srbija imala u slučaju eventualnog stečaja smederevske Železare i potpunog prestanka rada, ali nije bilo odgovora ni na to pitanje.

Analitičari ukazuju da je situacija na svetskom trzištu nepovoljna za Železaru Smederevo.

Tako je ekonomista Milan Kovačević pesimista, sa obrazloženjem da Železara već više godina radi u minusu, da su cene na svetskom tržištu niske, a sirovine se moraju uvoziti.

Sličnog mišljenja je i savetnih za strana ulaganja Mahmut Bušatlija, koji je ocenio da je tržište trenutno u takvom stanju da ni uz dobar menadžment ne može da bude profitabilna kompanija.

"Železara Smederevo trenutno ne moze da pravi ni tonu celika bez gubitaka", kazao je on i dodao da bi trenutno samo ozbiljnije ulaganje od oko 160 miliona evra u proizvodnju pocinkovanih limova, za proizvodnju u auto i industriji bele tehnike moglo da bude isplativo za smederevsku kompaniju.

Uskoro novo rešenje

Železara ima oko 5.000 zaposlenih i prema Agenciji za privredne registre u 2013. je radila sa gubitkom od gotovo 15 milijardi dinara.

Nakon propasti pregovora sa američkim Esmarkom, najavljeno je da će se rešenje potražiti u profesionalnom menadžmentu u preduzeću bez privatizacije.

Beogradski dnevnik Politika objavio je 19. februara da će na čelu tog menadžment tima verovatno biti slovački biznismen Peter Kamaraš, vlasnik kompanije "Pikaro" koja se od 2006. kada je osnovana bavi kupovinom i prodajom rude gvožđa, ali i drugm delatnostima.

Prenete su i nezvanicne informacije da su Esmark i Pikaro imali zajedničku strategiju za preuzimanje Železare, po kojoj bi Pikaro bio zadužen za sirovine, a Esmark proizvodio čelik i obezbeđivao tržište. U jednom trenutku je, prema izvoru ovog lista, došlo do razmimoilaženja, i tada su počeli i problemi u pregovorima sa vladom Srbije, pre svega po pitanju garancija za kredit za nabavku sirovina.

Prilikom rešavanja situacije u Železari, moraće da se vodi računa i o propisima EU i zahtevima MMF-a.

Srbija je sklopila i uskoro očekuje i potpisivanje sporazuma o aranžmanu iz predostrožnosti sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF), od čega očekuje povećanu stabilnost i poverenje investitora. MMF promoviše fiskalnu konsolidaciju, smanjenje uloge države u privredi i razvoj privatnog sektora.

Sa druge strane, Srbija se na pravila o prekidu subvencija industriji čelika od februara 2015. obavezala u okviru Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, a poštovanje tog sporazuma značajno je i za pregovore Srbije o članstvu u Uniji.

 

Izvor: Beta i S.V.

Foto: Beta

 

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA