Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Štajnmajer: Podržavamo otvaranje poglavlja
|
|
|
Objavljeno : 28.04.2015. |
|
|
|
|
|
|
Poseta nemačkog ministra spoljnih poslova Frank-Valtera Štajnmajera Srbiji protekla je u znaku razmatranja da li Berlin, čiji uticaj u EU je veliki, nameće dodatne uslove Srbiji na putu ka EU. Štajnmajer je ovakve tvrdnje opovrgao, i rekao da se Nemačka zalaže da se prva poglavlja u pregovorima Srbije o pristupanju EU otvore ove godine. Pozitivan ton razgovora pozdravio je i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić, koji je nedavno u kontekstu zahteva Nemačke po pitanju uspostavljanja odnosa Beograda i Prištine rekao da je Srbiji dosta novih uslova. Dačić je, kao i premijer Srbije Aleksandar Vučić, ocenio da su odnosi Srbije i Nemačke bolji nego ikada.
Štajnmajerova poseta donela je Srbiji umirujuće tonove nakon perioda zaoštrene retorike na račun špekulacija o dodatnim uslovima koje navodno Nemačka nameće Srbiji. U tome je sredinom aprila prednjačio ministar spoljnih poslova Ivica Dačić, rekavši da je Srbiji "dosta politike pokretnih ciljeva".
"Navodi da Nemačka postavlja nove uslove Srbiji apsolutno nisu tačni. Nemačka je, kao i druge države EU, zainteresovana da Srbija ove godine otvori prva poglavlja" u pregovorima o članstvu sa EU, rekao je Štajnmajer posle razgovora sa šefom srpske diplomatije.
Background Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić je nakon posete šefice evropske diplomatije Federike Mogerini krajem marta rekao da postoje razlike između javno objavljenih zahteva i zahteva pojedinih zemalja članica. Mediji su tada objavljivali i listu 11 tačaka koje od Srbije traži Nemačka, a svi su se odnosili na odnose sa Prištinom.
Brisel je, međutim, Srbiji i zvanično stavio do znanja da će poglavlje 35 kroz koje će se pratiti napredak u odnosima sa Prištinom biti ključno u pregovorima sa EU, uz poglavlja 23 i 24 o pravosuđu i ljudskim pravima. Značaj koji Nemačka pridaje ispunjavanju sporazuma takođe nije tajna, budući da je nemački parlament Bundestag obavezao vladu te zmelje da traži otvaranje poglavlja 23, 24 i 35 u ranoj fazi pregovora.
Nepoznanica je da li će poglavlje 35 morati da se otvori prvo.
Uoči posete Štajmajera Srbiji list "Danas" je pozivajući se na doplomatske izvore preneo da ministar spoljnih poslova Nemačke u Beograd "ne donosi nove uslove Srbiji", ali da je "moguće da će biti prenete primedbe Berlina na spore pomake u primeni Briselskog sporazuma" Srbije i Kosova. U ovom listu je navedeno da bi Štajnmajer mogao da sagovornicima u Beogradu "prenese poruku o 'minimumu uslova' iz Briselskog sporazuma koje bi trebalo ispuniti kako bi se otvorila prva poglavlja u pregovorima o pristupanju Srbije EU".
Prema pisanju Politike, Berlin najviše zamera Beogradu to što tvrdi da mu je veoma važno formiranje Zajednice srpskih opština, a od sredine juna 2013. godine nije podneo ni nacrt statuta ZSO, koji bi bio osnova za pregovore", navodi list.
Štajnmajer je dodao da je normalizacija odnosa sa Kosovom sastavni deo zajedničkih zadataka Beograda i Prištine koje je potrebno ispuniti da bi se napredovalo ka EU.
Dačić je rekao da je na sastanku sa nemačkim kolegom razgovarao o najboljem načinu da se što pre otvore prva poglavlja "kako bi Srbija mogla da napreduje u pregovaračkom procesu".
"Nemačka će, uvažavajući sve ono što je Srbija uradila, biti konstruktivna u pronalaženju najbojeg načina kako da idemo dalje u evropskim integracijama", izjavio je Dačić.
Premijer Srbije Aleksandar Vučić takođe je nakon sastanka sa Štajjnmajerom rekao da je uveren da će Srbija na putu ka EU imati podršku Nemačke.
Kosovo u fokusu
Vučić je kazao da je Srbija spremna za otvaranje poglavlja 23 i 24, o vladavini prava i ljudskim pravima, kao i za poglavlje 32, o finansijskoj kontroli.
"Nadam se i mislim da bismo u junu mogli da otvorimo prvo poglavlje, ali to ne zavisi od nas. Nemačka i druge zemlje donose tu odluku. Ovde nije reč o nasim reformama, već o odnosu sa Prištinom ili Kosovom, kako to kažu evropski zvaničnici", rekao je Vučić.
Srbija je, kako je rekao, pokazala da želi dogovore, i tako će činiti i ubuduće, ali "postoje granice preko kojih se ne može ići".
"Srbija nije i neće priznati nezavisnost Kosova. Radićemo mnogo na tome da dijalogom uspostavimo racionalne i razumne odnose sa onima koji misle drugačije od nas", rekao je Vučić.
Štajnmajer je izrazio uverenje da će ove godine biti napretka u otvaranju poglavlja u pregovorima Srbije i Evropske unije, uprkos preprekama koje treba prevazići.
Nemački ministar je, na pitanje novinara o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine, rekao da je "izričito" odao priznanje Srbiji za doprinos naporima za normalizaciju odnosa.
"Ima još nekoliko otvorenih tačaka, ali nije samo Srbija za to odgovorna", rekao je Štajnmajer i izrazio nadu da će Evropska komisija doprineti normalizaciji odnosa Beograda i Prištine.
Odnosi nikad bolji
Ministri Srbije i Nemačke, kao i premijer Srbije, ocenili su da su odnosi Srbije i Nemačke bolji nego ikada.
Vučić je kazao da trgovinska razmena Srbije i Nemačke raste, uz ocenu da dve države nisu u savremenoj istoriji imale bolje odnose nego sada.
Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić rekao je da je Nemačka jedan od najvažnijih ekonomskih partnera Srbije, sa spoljnotrgovinskom razmenom većom od tri milijarde evra.
Nemačka je, dodao je, veliki investitor i donator, sa više od milijardu evra uložnih u Srbiju od 2000. godine.
Nemački ministar izjavio je da postoji veliki potencijal za ekonomsku razmenu dve zemlje i za povećanje nemačkih investicija u Srbiji, dodavši da su nemačka preduzeća koja već posluju u Srbiji zadovoljna i ne kaju se što su došla.
Izvor: Beta i EurActiv.rs
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|