Projekat podržali
Sponzori mreže
|
BDP Srbije za više od 60% manji od proseka EU
|
|
|
Objavljeno : 18.06.2015. |
|
|
|
|
|
|
Bruto domaći proizvod (BDP) Luksemburga po stanovniku bio je 2014. godine za dva i po puta veći od proseka u Evropskoj uniji dok je BDP Bugarske bio za 55% manji od proseka, pokazuju novi podaci Eurostata. Gledano prema ličnoj potrošnji po stanovniku, ponovo je prvi Luksemburg, dok su cene među članicama EU najviše u Danskoj, za 40% iznad proseka. BDP Srbije po stanovniku manji je za više od 60% od proseka EU a cene u Srbiji upola su niže od prosečnih u Uniji. Slična je situacija i u drugim zemljama kandidatima za EU.
Evropska statistička služba poredila je podatke za 28 članica EU, tri članice Evropskog udruženja za slobodnu trgovinu (EFTA), pet zemalja kandidata za EU (Srbija, Crna Gora, Makedonija, Albanija i Turska) i potencijalnog kandidata (Bosna i Hercegovina).
Luksemburg ima najviši BDP među 37 zemalja, za čak više od dva i puta veći od proseka EU. Tako visok BDP po stanovniku delom se objašnjava činjenicom da u toj zemlji radi veliki broj stranih državljana koji doprinose BDP a istovremeno nisu uključeni u populaciju rezidenata.
Irski BDP po stanovniku za 32% je veći od proseka u EU a zatim idu Holanđani sa 30% većim.
Dve članice EFTA - Norveška i Švajcarska, imaju za više od 60% veći BDP po stanovniku od proseka EU.
Za više od 20% veći od proseka EU BDP po stanovniku od članica EU imaju Austrija, Danska, Nemačka i Švedska, kao i treća članica EFTA - Island.
BDP Finske, Velike Britanije i Francuske je za do 10% veći od evropskog proseka.
Podaci pokazuju da je BDP po stanovniku Italije i Španije za manje od 10% manji od proseka u EU a Kipra, Malte, Češke i Slovenije za manje od 20%.
Portugalija, Slovačka, Litvanija, Estonija i Grčka imaju za do 30% manji BDP po stanovniku od proseka u EU a Mađarska, Poljska i Letonija do 40% manji.
Članice EU Hrvatska i Rumunija i kandidat za članstvo Turska imaju do 50% manji BDP po stanovniku od proseka EU dok je bugarski za 55% ispod proseka.
BDP po stanovniku ostalih kandidata za EU - Srbije, Crne Gore i Makedonije manji je od proseka EU za između 60 i 70% dok je BDP Albanije i potencijalnog kandidata BiH manji za oko 70%.
Potrošnja
I dok je BDP uglavnom indikator ekonomskih aktivnosti, aktuelna individualna potrošnja (AIC) predstavlja alternativni pokazatelj koji mnogo bolje odslikava materijalno bogatstvo domaćinstava.
Najviši nivo AIC po stanovniku ima Luksemburg, za 40% iznad proseka EU. Razlog što je razlika između Luksemburga i proseka u EU mnogo manja kod ovog indikatora krije se u činjenici da radnici iz inostranstva doprinose BDP Luksemburga ali se njihova potrošnja beleži na računima zemalja čiji su rezidenti.
Po tom pokazatelju slede zemlje EFTA i to Norveška sa 36% većom AIC po stanovniku od proseka u EU i Švajcarska sa 29%.
Od članica EU iza Luksemburga je Nemačka sa 23% većom individualnom potrošnjom od proseka u EU a zatim ide Holandija sa 12%.
Irska, koja ima drugi po veličini BDP po stanovnku u EU, ima međutim za 7% manji AIC po stanovniku od proseka.
Kada je reč o cenama, najviše u EU su u Danskoj, za 40% iznad proseka Unije.
Međutim, u članicama EFTA Norveškoj i Švajcarskoj nivoi cena su za oko 60% iznad proseka za EU.
U EU su u 2014. za više od 20% više cene od proseka EU bile u Luksemburgu, Švedskoj, Irskoj, Finskoj i Britaniji dok su u Holandiji, Belgiji i Austriji bile za 10% ili više procenata iznad proseka. Više cene od proseka imale su i Francuska, Italija i Nemačka.
U Španiji i na Kipru cene su bile za oko 10% ispod proseka EU, a u Grčkoj, na Malti, u Sloveniji i Portugaliji za oko 20%. Za između 25 i 40% niže od proseka u EU bile su cene u Estoniji, Letoniji, Slovačkoj i Hrvatskoj. Za 40% niže cene od proseka beleže se u Češkoj, Litvaniji, Mađarskoj i Poljskoj dok su u Bugarskoj i Rumuniji upola niže od evropskog proseka.
Nivoi cena u zemaljama kandidatima za EU Turskoj i Crnoj Gori su za 45-50% ispod proseka EU dok su u Srbiji, Makedoniji, Albaniji i BiH za 50% ispod proseka EU.
Eurostat ukazuje da su za utvrđivanje nivoa cena od ključnog značaja devizni kursevi, s obzirom da imaju veliki uticaj na cene. Navodi se i da su u 2014. nacionalne valute Islanda i Britanije najviše aprecirale prema evru dok su najviše deprecirale valute Turske, Norveške, Češke, Švedske, Mađarske i Srbije.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|