Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Koheziona politika EU izazov za lokalne samouprave    

Objavljeno : 25.06.2015. Štampa El. pošta bookmark
 

Koheziona politika Evropske unije predstavlja jedan od najznačajnijih instrumenata sveukupnog razvoja kako Evropske unije (EU) u celini tako i njenih država članica. Za budžetski period 2014–2020. godine za ovu politiku predviđena su finansijska sredstva u ukupnom iznosu od 959,988 milijardi evra. Države kandidati za članstvo u EU se pripremaju za kohezionu politiku kroz poglavlje 22 "Regionalna politika i koordinacija strukturnih instrumenata". Poglavlje 22 pravnih tekovina EU čine okvirne uredbe i uredbe o sprovođenju a odnose se na uspostavljanje i funkcionisanje sistema za upravljanje fondovima koji su dostupni državama članicama EU. Јedan od strateških ciljeva Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA) pored podrške političkim, ekonomskim, pravnim i institucionalnim reformama upravo је priprema za upravljanje kohezionom politikom EU.

 

Autor: Ognjen Mirić, stručnjak za fondove EU i autor "Analize uticaja procesa pristupanja Srbije EU na lokalne samouprave – Oblast regionalne (kohezione) politike“ za EurActiv.rs:

 

Veoma važan aspekat spremnosti država kandidata za kohezionu politiku predstavlja apsorpcioni kapacitet za korišćenje EU fondova. Administrativni kapacitet se definiše kao mogućnost i sposobnost nacionalne, regionalne i lokalne administracije, u skladu sa svojim nadležnostima, da priprema adekvatne planove, programe i projekte u utvrđenim rokovima, odlučuje o programima i projektima koji su prioritetni u određenim vremenskim periodima, sarađuje sa ključnim partnerima i zainteresovanim stranama u svim navedenim fazama, efikasno izvršava sve administrativne zadatke tokom sprovođenja ovih planova i projekata koje nalaže Evropska komisija i vrši efikasan nadzor nad sprovođenjem, kao i da sprečava nepravilnosti i greške u svim navedenim fazama.

 

Stalna konferencija gradova i opština (SKGO) pripremila je Analizu uticaja procesa pristupanja Srbije EU na lokalne samouprave – Oblast regionalne (kohezione) politike“. Sprovedeno istraživanje u okviru analize generalno je potvrdilo veoma ograničene institucionalne, administrativne i finansijske kapacitete lokalne samouprave sa aspekta zahteva kohezione politike. Pored toga, uočeno je da su jedinice lokalne samouprave različito pristupile određenim rešenjima u ovoj fazi kada su im na raspolaganju IPA i budžetska sredstva što će, ukoliko se ne unapredi, nesumnjivo otežati apsorpciju postpristupnih sredstava.

 

Kada je u pitanju strateški okvir na lokalnom nivou u Republici Srbiji, može se zaključiti da postoje tri grupe jedinica lokalne samouprave: one koje imaju sveobuhvatan plan razvoja lokalne zajednice (krovnu lokalnu strategiju, kao što je slučaj sa Somborom ili Tutinom), one koje imaju samo sektorske strategije (po oblastima za koje je opština procenila da su najvažnije ili za koje su imale obezbeđeno eksterno finansiranje, kao što je Pirot ili Novi Beograd), one koje imaju strategije, ali ne i sveobuhvatne akcione planove za njihovo sprovođenje, kao što je Kragujevac.

Background

Stalna konferencija gradova i opština (SKGO) je identifikovala 21 od 35 pregovaračkih poglavlja kao relevantno za lokalnu samoupravu u Srbiji i član je 4 pregovaračke grupe za pristupne pregovore sa EU (regionalna politika, socijalna politika i zapošljavanje, životna sredina o javne nabavke).

 

U svrhu ispitivanja posledica uticaja procesa pristupanja Srbije EU na nadležnosti i kapacitete lokalne samouprave, SKGO je započela sveobuhvatan analitički proces u cemu ima snaznu podršku od strane Pregovaračkog tima Republike Srbije za vođenje pristupnih pregovora sa EU i Kancelarije za EU integracije.

 

Do sada je pripremljeno 10 analiza u oblastima: javne nabavke, državna pomoæ (politika konkurencije), ruralni razvoj, životna sredina, energetika, socijalna politika i zapošljavanje, regionalna politika i koordinacija strukturnih elemenata, finansijska kontrola, kultura i transportna politika.

 

Rezultati analiza i realne sposobnosti lokalnih vlasti da primene evropske standarde treba da budu uzeti u obzir od strane nacionalnih struktura zaduženih za pregovaračka poglavlja prilikom kreiranja pregovaračkih pozicija sa EU. SKGO će nastaviti sa analitičkim procesom i pripremiti nove analize do kraja 2015. godine koje će takođe biti predstavljene nacionalnim organima.

 

Pored toga, zapaža se da je vremenski okvir koji obuhvataju strategije i/ili akcioni planovi različit, odnosno da svaka jedinica lokalne samouprave za sebe određuje vremenski okvir trajanja strategije i/ili akcionog plana (npr. Strategija razvoja grada Niša za period 2009–2020, Strategija održivog razvoja opštine Plandište 2014–2020, Strategija održivog razvoja grada Novog Pazara 2008–2016. itd.). S druge strane, bitno je napomenuti da se budžetski period EU planira za period od sedam godina (trenutno 2014–2020). Prilikom izrade strategija veliki broj jedinica lokalne samouprave je pratio metodologiju za izradu strategija koju je pripremila SKGO. Međutim, ima i onih koji su pratili druge metodologije ili uopšte nisu koristili neku konkretnu metodologiju prilikom izrade strategija i akcionih planova.

 

Kao i u slučaju strateških dokumenata, jedinice lokalne samouprave mogu se svrstati u tri kategorije kada je u pitanju identifikacija prioritetnih infrastrukturnih projekata i primena prateće metodologije: one čije strategije sadrže listu prioritetnih infrastrukturnih projekata koji su identifikovani shodno metodologiji koja je zasnovana isključivo na tehničkoj spremnosti projekata, one čije strategije sadrže prioritetne infrastrukturne projekte koji nisu definisani shodno odgovarajućoj metodologiji već su izabrani kao rezultat trenutnih prioriteta i one čije strategije ne sadrži prioritetne infrastrukturne projekte.

 

Isto tako, uočava se različit pristup prilikom projekcije troškova za sprovođenje utvrđenih programa i projekata. Zbog ograničenog budžeta lokalne samouprave, sprovođenje strategija i projekata umnogome zavisi od transfera sa centralnog nivoa (15% ukupnog budžeta). Razvojni deo budžeta lokalne samouprave na godišnjem nivou iznosi od 0% do 25% ukupnog budžeta, dok su kreditne sposobnosti jedinica lokalne samouprave obuhvaćenih analizom izuzetno ograničene ili ne postoje. Troškovi izrade projektno-tehničke dokumentacije kreću se od 3% do 10% ukupne vrednosti investicije. Imajući u vidu navedeno, zapaža se da jedinice lokalne samouprave izdvajaju skromna finansijska sredstva za pripremu projektno-tehničke dokumentacije, od 0,4% (Pirot i Sombor) do 3% (Novi Pazar) i samo u slučaju Plandišta 7,5% ukupnog budžeta na godišnjem nivou.

 

Kada je u pitanju priprema projektnih aplikacija, ukoliko se uzme u obzir rast broja aplikacija iz poziva u poziv u okviru programa prekogranične saradnje, može se zaključiti da su jedinice lokalne samouprave u zavidnoj meri savladale tehniku pisanja projektnih aplikacija. Velika većina jedinica lokalne samouprave ima posebne jedinice za upravljanje projektima koje su pozicionirane u okviru kancelarija za lokalni razvoj, dok one koje to nemaju, uglavnom formiraju radne grupe za pripremu i sprovođenje projekata (npr. Novi Beograd) ili u zavisnosti od vrste projekta poveravaju njegovu pripremu i sprovođenje određenom organu unutar gradske/opštinske uprave (npr. Kragujevac).

 

Takođe, u praksi postoji i mešoviti koncept, koji kombinuje postojanje jedinica za pripremu projekata i specijalizovanih radnih grupa (npr. Niš). Takođe, može se reći da se manje opštine oslanjaju na spoljne saradnike u skladu sa svojim finansijskim mogućnostima, da gradske opštine „zavise“ od gradskih organa koji se bave poslovima projektovanja, dok veće opštine i gradovi imaju razvijene organe za pripremu urbanističke, planske i projektno-tehničke dokumentacije (npr. Niš, Sombor, Pirot, Novi Pazar, Kragujevac).

 

Kada se govori o analiziranom uzorku, u većini jedinica lokalne samouprave ne postoji interni revizor niti budžetski inspektor (Kragujevac, Tutin, Plandište, Sombor), uz izuzetak Pirota i Novog Pazara, kao i Niša gde postoji budžetska inspekcija. Pore toga, rad većine opštinskih organa nije regulisan odgovarajućim radnim procesima (procedurama), izuzev pojedinih slučajeva koji su regulisani određenim uputstvima i/ili pravilnicima.

 

Određene opštine se suočavaju sa fluktuacijom kadrova (Niš, Sombor, Plandište, Kragujevac) i nemaju posebne mere zadržavanja kadrova, dok se druge ne suočavaju sa ovom pojavom (Novi Sad, Tutin, Pirot, Novi Beograd i Barajevo) iako nemaju posebne mere zadržavanja kadrova. U slučaju Kragujevca, usled nedostatka raspoloživih sredstava za razvojne projekte, kancelarija je svedena na nivo službe.

 

U narednom periodu glavni izazovi koji će opredeliti da li će Srbija biti uspešna u korišćenju fondova EU nakon pristupanja EU ili krenuti stranputicom kao neke države članice jesu: neadekvatan i kompleksan strateški i institucionalni okvir; nedovoljna spremnost projektne dokumentacije; nepostojanje politike zadržavanja državnih službenika koji se bave poslovima projektnog upravljanja; nepostojanje sistema praćenja i vrednovanja programa i projekata koji se finansiraju iz državnog budžeta i nerazvijen sistem interne finansijske kontrole u javnom sektoru.

 

"Analiza uticaja procesa pristupanja Srbije EU na lokalne samouprave – Oblast regionalne (kohezione) politike“ pripremljena je u okviru programa "Podrška lokalnim samoupravama u Srbiji u procesu EU integracija" koji finansira Kraljevina Švedska, a sprovodi Stalna konferencija opština i gradova (SKGO) u saradnji sa Asocijacijom lokalnih vlasti  i regiona Švedske (SALAR).

 

Foto: Medija centar Beograd

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA