Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Predavanje o promeni odevanja u Srbiji
|
|
|
Objavljeno : 09.03.2016. | Ažurirano : 02.08.2016. |
|
|
|
|
|
|
Organizator: EU Info centar Mesto: Beograd Datum: 14.07.2016
Predavanje o promenama odevanja srpske građanske klase tokom 19. veka od tradicionalne orijentalne nošnje ka potpunom preuzimanju evropskih modnih obrazaca održaće se u četvrtak, 14. jula u 18.00 u EU Info centru (Kralja Milana 7) u okviru serije akademskih predavanja o istoriji odnosa Srbije i Evrope. Predavanje će održati istoričarka umetnosti i viši kustos Odseka za tekstil i kostim u Muzeju primenjene umetnosti u Beogradu Draginja Maskareli.
Oblast predavanja: popularna kultura, istorija mode.
Cilj predavanja Passion for Fashion – odevanje u modernoj Srbiji je da prikaže stvaranje prepoznatljivog "nacionalnog kostima" koji je sadržao kako tradicionalne, turske, tako i moderne, evropske elemente u 19. veku, periodu koji je obeležen sticanjem nezavisnosti i izgradnjom moderne srpske države. Stvaranje tog "nacionalnog kostima" doprinelo je i izgradnji nacionalnog identiteta. Evropski uticaj u odevanju postaje vidljiv od sredine veka, a preovladava od sedamdesetih godina XIX veka. Krajem XIX i početkom XX veka, u Srbiji se uveliko prati modna štampa, dok na potezu Knez-Mihajlova ulica – Terazije rade brojne "pomodno-galanterijske trgovine", krojački saloni i druga mesta na kojima građani svoju "strast" za modom ispunjavaju ne samo proizvodima domaćih proizvođača, već i brojnom robom iz uvoza.
Predavač: Draginja Maskareli, istoričarka umetnosti i viši kustos Odseka za tekstil i kostim u Muzeju primenjene umetnosti u Beogradu. Kustos muzejskih izložbi Venčane haljine u Srbiji (2011), Ah, te cipele! (2013) i Tašnice (2015), kao i koordinator muzejskog tima na međunarodnom projektu izrade tematskog agregatora digitalnih sadržaja Europeana Fashion. Autor je više stručnih tekstova iz oblasti mode i odevanja u Srbiji, a 2014–2015. g. bila je urednik broja muzejskog časopisa Zbornik. Članica je Komiteta za kostim Međunarodnog saveta muzeja (ICOM).
Prijave na predavanje su obavezne na info@euinfo.rs ili na 011 4045400.
Serija akademskih predavanja pod nazivom "Srbija i Evropa kroz vekove prožimanja" počela je u februaru. Predavanja su javna, namenjena najširem, ne obavezno akademskom auditorijumu, sa ciljem predstavljanja različitih aspekata interakcije Srbije i Evrope u širokom hronološkom rasponu od Srednjeg veka do savremenog doba.
Selektori i organizatori predavanja su vanredni profesor na Odeljenju za istoriju umetnosti Filozofskog fakulteta u Beogradu Jelena Erdeljan i vanredni profesor na Odeljenju za istoriju umetnosti Filozofskog fakulteta u Beogradu Ivan Stevanović.
Održana predavanja:
25. februara 2016 - "Evropa – istorija i značenje imena", predavač: profesor Filozofskog fakulteta Vlada Stanković. Stanković je autor više knjiga i studija posvećenih istoriji i kulturi Srednjeg veka i upravnik Centra za kiparske studije na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Tokom 2014-2015. profesor Stanković je bio istraživač po pozivu na Univerzitetu Prinston, u SAD.
10. marta 2016 - "Zvuci Dunava", predavač: profesor Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu Miomir Mijić. Mijić je međunarodno priznati istraživač u oblastima akustike, ozvučavanja, scenskog i akustičkog dizajna. Potpredsednik je tehničke komisije za građevinsku akustiku u Evropskoj asocijaciji za akustiku i član Američkog udruženja za akustiku. Autor više projekata akustičkog dizajna objekata u Srbiji i regionu.
24. marta 2016 - "Uloga (plemićkih) žena u društvenim mrežama pre interneta. Povezivanje Srbije i Evrope u srednjovekovno i rano moderno doba", predavač: profesorka Filozofskog fakulteta u Beogradu Jelena Erdeljan. Erdeljan je vanredni profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu, autor je više knjiga i studija posvećenih kulturi i vizuelnoj kulturi Balkana i mediteranskog sveta, organizator je i predavač na brojnim međunarodnim naučnim radionicama i letnjim školama, među kojima se izdvajaju one sprovedene u saradnji sa univerzitetima u Konstancu, Kelnu (Nemačka) i Ben Gurion univerzitetu u Negevu (Izrael). Alumna je univerziteta u Konstancu i izvršni koordinator TEMPUS projekta "Razumevanje vizuelne kulture na Balkanu".
7. aprila 2016 - "Prvi svetski rat kao prva velika borba za fizionomiju XX veka", predavač: prevodilac sa klasičnog grčkog jezika i muzički kritičar Aleksandar Gatalica. Gatalica je dobitnik više nacionalnih i međunarodnih književnih nagrada među kojima su “Umberto Saba” za italijansko izdanje ciklusa pripovedaka Vek (2010), NIN-ova nagrada za roman Veliki rat (2012), nagrada “Meša Selimović” za roman Veliki rat (2012).
21. aprila 2016 - "Srbija i Svetski savet crkava" o inter-religijskom dijalogu, predavač: dr Rastko Jović, autor više studija posvećenih mestu i ulozi crkve u savremenom društvu, kao i inter-religijskom dijalogu. Saradnik Bogoslovske akademije u Volosu (Grčka). Od 2010. saradnik pri grupi Gender Movers for Justice Svetskog saveta crkava (SSC). Od 2014. savetnik međunarodne grupe Gender Advisory Group pri SSC.
5. maja 2016 - "Od kaldrme do asfalta: počeci evropeizacije Beograda" o procesima modernizacije i urbanizacije Beograda kao paradigmi za ukupne procese razvoja Srbije, predavač, istoričarka dr Dubravka Stojanović, autorka više knjiga i studija posvećenih različitim aspektima moderne i savremene srpske i evropske istorije, metodologiji istorijskih istraživanja, istoriji političkih ideja.
19. maja 2016 - “Ljuljaj me nežno”. Prva srpska Zlatna ruža Montrea o televizijskom stvaralaštvu i procvatu ideja tokom 1980-tih na Televiziji Beograd. predavač : dr Stanko Crnobrnja, režiser, producent, gostujući predavač na univerzitetima u Lionu i Grenoblu. Autor je više igranih filmova, scenarista i režiser nekoliko stotina muzičkih i reklamnih spotova, režiser brojnih scenskih manifestacija i festivala, osnivač nekoliko medijskih organizacija. Autor knjige "Estetika televizije i novih medija". Dobitnik prve nagrade za režiju na festivalu "Zlatna ruža Montrea" 1981. godine.
2. juna 2016 - "Izazovi brendiranja evropskih gradova" o tome šta čini brend grada i na koje načine ga je moguće brendirati, koji su izazovi i odgovornost svih onih koji u tom procesu učestvuju. Predavač: mr Bojana Bursać Džalto, istoričarka umetnosti koja je magistrirala u oblasti kulturnog menadžmenta na Univerzitetu umetnosti u Beogradu i Univerzitetu Limijer Lion 2. Koordinator je međunarodne saradnje na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu i menadžer Instituta za studije kulture i hrišćanstva.
16. juna 2016 - "Hipokrat u Velikom ratu: savezničke medicinske misije u Srbiji 1914-1918" o savezničkim medicinskim misijama u Srbiji tokom Prvog svetskog rata. Predavač: dr Snežana Veljković je autor više monografija, udžbenika i studija iz oblasti sudske medicine, i istraživač istorije srpske medicine u periodu XIX veka, balkanskih ratova i Prvog svetskog rata. Član je Sekcije za istoriju medicine SLD i pisac kapitalne publikacije “Hronika Medicinskog fakulteta u Beogradu (1920 – 2010)”.
30. juna 2016. - "Drugi i drugost u tradiciji Zapada i Istoka" o mehanizmi putem kojih se konstruiše slika "drugog" (bilo da je reč o religijskim, etničkim, rodnim, nacionalnim ili rasnim drugostima) kao "zlog" ili "demonskog drugog". Predavač: dr Davor Džalto, predsednik Instituta za studije kulture i hrišćanstva i naučni saradnik Instituta za filozofiju i društvenu teoriju. Objavio je više knjiga i akademskih studija iz oblasti istorije i teorije umetnosti, pravoslavne teologije, religijske filozofije i studija kulture.
|
|
|