Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Klaus: Članstvo u EU može da nosi i razočaranja
|
|
|
Objavljeno : 20.01.2011. |
|
|
|
|
|
|
Predsednik Češke Vaclav Klaus izjavio je u četvrtak (20. januara) u Beogradu da njegova zemlja snažno podržava pristupanje Srbije Evropskoj uniji, ali je i upozorio da bi članstvo u tom savezu moglo da nosi i određena razočaranja. Klaus, koji važi za evroskeptika koji se brine za suverenitet Češke u budućnosti, rekao je da su "radikalne promene u EU razlog za zabrinutost svih". Klausu je dodeljena Povelja o izboru za inostranog člana Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU).
U predavanju pod nazivom "Osvrt na transformaciju Češke i Srbije", koje je održao članovima SANU, češki predsednik je ocenio da u EU ne treba da postoji samo jedan, kako je rekao, imperijalni centar u kome se donose sve odluke.
On je rekao da je Češka početkom devedesetih godina očekivala demokratiju, slobodu i socijalnu sigurnost a da je danas na delu "deficit demokratije i odsustvo odgovornosti". Umesto socijalne sigurnosti postoji socijalno tržište, a upravljanje iz Moskve zamenjeno je upravljanjem iz Brisela, ocenio je predsednik zemlje koja je nekada bila iza "gvozdene zavese", pod jakim sovjetskim uticajem.
Klaus je rekao da podržava članstvo Srbije u EU, uprkos tome što obe zemlje "trpe u razvoju zbog razvoja situacije u EU". On je rekao da pravi razliku između Unije i Evrope i da može da zamisli "neku drugačiju sliku normalnosti", ali da ni Češka ni Srbija "ne drže u rukama ključeve te normalnosti". Kako je naveo, to se oseća u gotovo svim zemljama istočne Evrope ali se taj problem potcenjuje jer svi žele da postanu članovi Evropske unije, bez obzira ne probleme.
On je dodao da "postavlja znak pitanja" kada je reč o budućnosti Evrope jer je Evropa zaboravila šta stoji iza njene izgradnje i zbog toga što je, kako je rekao, uništena izuzetnost zasnovana na demokratiji i poštovanju različitosti njenih stanovnika.
Klaus je, takođe, opširno govorio o sličnostima i razlikama u političkom i ekonomskom razvoju Češke i Srbije u poslednjih 20 godina, ali i u vreme postojanja socijalističke Jugoslavije i Čehoslovačke.
Background Češka je Evropskoj uniji pristupila tokom velikog proširenja 2004. godine, kada su članice postale i Slovačka, Slovenija, Poljska, Estonija, Letonija, Litvanija, Mađarska, Malta i Kipar. Do tada su Uniji pripadale uglavnom zemlje Zapadne Evrope - Nemačka, Francuska, Italija, Holandija, Belgija, Luksemburg, Danska, Irska, Velika Britanija, Grčka, Španija, Portugalija, Austrija, Finska i Švedska.
Klaus je predsednik Češke od 2003. godine i trenutno mu teče drugi mandat. On se ne suprotstavlja evropskoj integraciji, već prenošenju nadležnosti sa zemalja članica na Uniju.
Češki predsednik je, takođe, izrazio zahvalnost na Povelji SANU koju je dobio i na lepim rečima koje se o njemu navode u obrazloženju za njenu dodelu. Dodao je da je u životu dobio brojne domaće i strane nagrade ali da mu je današnja veoma važna jer je Srbiju oduvek visoko cenio, još od kako je u novembru 1967. godine prvi put posetio Beograd. Dodeli Povelje prisustvovali su i predsednik Srbije Boris Tadić, premijer Mirko Cvetković, ministri Vuk Jeremić, Božidar Djelić, Nebojša Bradić, Žarko Obradović, kao i predsednica parlamenta Slavica Djukić Dejanović.
Klaus se prethodno sastao sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem, koji je izrazio zahvalnost Češkoj za podršku evro-integraciji Srbije.
Klaus u popodnevnim satima u Službenom glasniku predstavlja i potpisuje svoju novu knjigu" Evropa i Evropska unija pogledom političara i ekonomiste", koji je ta izdavačka kuća objavila 2010. U Srbiji je izdata i Klausova knjiga "Plava planeta u zelenim okovima" u kojoj Klaus govori o zloupotrebi ekologije i "Češki put od realnog socijalizma do slobodnog društva".
Protivljenje Lisabonskom sporazumu i uzbuni zbog klimatskih promena
Klaus, kome je ovo drugi mandat na funkciji predsednika Češke, često se pominje u medijima po stavovima koji odudaraju od opšte prihvaćenih mišljenja.
Predsednik Češke, čija zemlja je članica EU od 2004. godine, u javnosti govori o strahovanjima da će čvršća integracija EU i prebacivanje nadležnosti sa zemalja članica na Uniju dovesti do slabljenja suvereniteta i ugrožavanja ljudskih sloboda.
U svojim govorima, koji se mogu pronaći i na sajtu predsednika Češke, Klaus iznosi mišljenje da se evropska integracija pretvorila u "unifikaciju", da je suverenitet ugrožen. Njegov stav je i da tržište Unije nije efikasno i u potpunosti slobodno.
"Kao članovi Evropske unije suočavamo se sa sve izraženijim demokratskim deficitom, ozbiljnim ograničenjima suvereniteta, a posebno sa neefikasnim 'soziale Marktwirtschaft' (socijalna tržišna privreda) koji je osetno drugačiji nego u sistemu slobodnog tržišta", rekao je Klaus u novembru 2010. u Moskvi.
On je, međutim, u svojim govorima i isticao da nije protiv članstva Češke u EU, da ne postoji druga mogućnost i da je on bio taj koji je, dok je bio premijer, predao zahtev za članstvo Češke u EU. Klaus je u nekim izjavama ocenio da je pre "evrorealista" nego "evroskeptik".
Klaus se protivio usvajanju Lisabonskog ugovora u EU, kojim su neke procedure za donošenje odluka pojednostavljene, a uvedene su i novine u organizaciji Unije, poput predsednika Saveta EU i evropske diplomatske službe.
Češki predsednik je potpisao Lisabonski ugovor, koji je prethodno izglasan u parlamentu, tek nakon što je ustavni sud te zemlje doneo odluku da on nije u suprotnosti sa ustavom. Klaus je poslednji državnik koji je parafirao Lisabonski sporazum i time otvorio put za njegovu primenu.
Klaus je poznat i po protivljenju velikoj pažnji koja se poklanja globalnom zagrevanju. Za medije je govorio o tome da se od ekologije pravi "nova religija" i da se to pitanje zloupotrebljava i njime krše ljudska prava.
Klaus je rođen 1941. godine, po obrazovanju je ekonomista, studirao je i u Čehoslovačkoj i u inostranstvu i ima zvanje doktora nauka. Političku karijeru započeo je 1989. kada je potsao ministar finansija. Kada je došlo do raspada Čehoslovačke Klaus je bio na mestu premijera. Na pozicij predsednika Češke prvi put je izabran 2003. a drugi put 2008. Oženjen je ekonomistom Livijom Klausovom i ima dva sina. Njhegova stranka je konzervativna Gradjanska demokratska partija.
Izvor: Beta i EurActiv
Povezani sadržaj
|
|
|