 Čuveni turski sultan Sulejman Veličanstveni veoma je popularan i u unutrašnjosti Mađarske, u mestu Siget u kojem sa nestrpljenjem prate arheološka otkrića na lokaciji na kojoj je preminuo ovaj otomanski osvajač. U iščekivanju koristi od nečega što se smatralo crnom stranom mađarske istorije, 8. septembra se navršava 450 godina od pada Sigeta, što je predstavljalo Pirovu pobedu za otomanske Turke.
Šta ako, nakon ratovanja protiv trupa habzburške monarhije tokom opsade Sigeta Sulejman Veličanstveni obogati ovo mesto, blizu granice sa Hrvatskom, u kojem se mašta o stvaranju turističkog centra?
"Ovaj grad odumire, mladi odlaze ili su već otišli u Nemačku ili u London, ali Sulejman može da donese radna mesta, novac, turizam", smatra profesor univerziteta Peča, susednog grada, Norbert Pap koji vodi iskopavanja u ovom području.
Sve nade se polažu u nedavna oktrića na lokaciji na četiri kilometra od zamka: istraživači su ubeđeni da su pronašli deo posmrtnih ostataka najčuvenijeg sultana otomanske istorije, koji je preminuo nakon navršene 70. godine, nekoliko časova uoči konačnog pohoda na Siget, 7. septembra 1566. godine.
Prema legendi, telo Sulejmana, bolesnog i preminulog u carskom šatoru, vraćeno je u Konstantinopolj, današnji Istanbul, i sahranjeno u džamiji koju je on i izgradio. Međutim, njiegovo srce i unutrašnji organi položeni su u zemlju na mesto smrti, bojno polje bitke za Siget.
Bitka se završila Pirovom pobedom Otomanskih Turaka, koji su zaustavljeni na putu ka Beču. Mađarska, koja je pod Turcima bila 150 godina (1541-1699), nikada nije pridavala značaj ostacima građevina povezanih sa tim osvajanjem, na koje se gleda kao na mračnu stranicu nacionalne istorije, kočnicu mađarske obnove koja je bila u jeku.
"Otkrili smo Sulejmanov grob"
Zahvaljujući turskom finansiranju tim Norberta Papa je 2012. godine uspeo da se upusti tragom Sulejmana, kombinujući najnoviju tehnološku opremu i istraživanje istorijskih tekstova. Mađarska vlada od 2014. godine sufinansira istraživanja, a 7. septembra će na obeležavanu 450. godišnjice bitke kod Sigeta predsednik Mađarske Janoš Ader na ovoj lokaciji primiti predstavnike turske države, a čak se u nekom momentu pominjala mogućnost da dođe i sam predsednik Turske Redžep Tajip erdogan.
Usred vinograda i voćnjaka kojima obiluje ovo mesto, Norbert Pap će im dočarati kako su tekla otkrića. Poput tog dana pre Božiča 2014. kada mu je srce jače zakucalo pred rezultatima novog geofizičkog istraživanja koje je otkrilo „građevine pod zemljom, koje odgovaraju naznakama na srednjevekovnim mapama, i okrenute ka Meki“.
Iskopavanjima su otkriveni ostaci derviškog manastira, džamije, novčića, ostataka odeće, keramike, stakla, metala. Tu su i ruševine grobnice od više sala.
Istoričar Pap smatra da nema dileme u pogledu prirode ovih otkrića.
"Možemo sa sigurnošću reći da smo pronašli Sulejmanov grob" oko kojeg su prema pisanju starih spisa otomanski Turci izgradili mali grad nazvan Turbek. Pap navodi da mnoge njegove turske kolege dele to mišljenje.
Merkanje lokacije za hotel
Potraga nije završena. Naučnici se još nadaju da će otkriti zidine grada Turbeka, ostatke vojnih baraka, pa zašto da ne i kovčeg u kojem je prema predanju sahranjeno sultanovo srce.
Vlasti Sigeta se nadaju koristi od te avanture: gradonačelnik ovog grada od 10.000 stanovnika Peter Vaš tvrdi da je blizu zamka već primetio lokaciju za investitore zainteresovane za izgradnju hotela.
"Mnogi Turci su bogati i imaju novca za putovanja. Zašto ne u Siget?", pita se ambasador Turske u Budimpešti Sakir Fakili.
"Sulejman je nacionalna ikona u Turskoj", podseća Norbert Pap.
U iščekivanju masovnih dolazaka, pet posebnih posetiteljki će se uskoro upoznati asa ovim mestom: pet žena koje se smatraju potomcima otomanskih princeza, i koje su spremne da daju DNK za analizu i upoređivanje sa uzorcima koji se pronađu oko grobnice.
Izvor: AFP
Ilustracija: Wikimedia Commons
 Povezani sadržaj
|