Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Beta OMS

Azijski milijarderi brojniji od evropskih    

Objavljeno : 10.03.2011. Štampa El. pošta bookmark
 

Na listi milijardera magazina Forbs prvi put je više bogataša iz Azije nego iz Evrope. Na listi je 332 ljudi iz Azije, a 300 iz Evrope. Grad sa najviše milijardera je Moskva - 79, a zemlja SAD - 413 od 1.210. Broj milijardera u svetu porastao je za 199 tokom prošle godine, ali se ni jedan nije ni primakao Meksikancu Karlosu Slimu (71), telekomunikacijskom magnatu i najbogatijem čoveku na planeti.

 

 

Slim je zahvaljujući snazi meksičke berze, jačem pezosu i uspešnim poslovnim potezima svom bogatstvu dodao još 20,5 milijardi dolara, objavio je američki magazin Forbs (Forbes). Njegovo bogatstvo sada je 74 milijarde dolara.

 

Broj milijardera na listi Forbsa popeo se na rekordnih 1.210 sa zajedničkim bogatstvom od 4.500 milijardi dolara u odnosu na 3.600 milijardi doara godinu dana ranije.

 

Najveći "komad" tog bogarstva, oko 1.500 milijardi dolara, drže Amerikanci, ali je više od polovine novih milijardera iz Brazila, Rusije, Indije i Kine. Kina sada ima 115 milijardera, a njabogatiji među njima je Robin Li sa devet milijardi dolara.

 

Broj dva na listi je Bil Gejts (Bill Gates), saosnivač Majkrosofta (Microsoft) sada u potpunosti posvećen filantropiji, čija se čista imovina ceni na 56 milijardi dolara. Forbs beleži da je Gejts, nekad najbogatiji čovek na svetu, dao 30 milijadi dolara Gejtsovoj fondaciji.

 

Ozdravljenje berzi pomoglo je da se imovina ulagača Varena Bufeta (Warren Buffett) uveća na 50 milijadi dolara. On se nalazi na trećem mestu na listi.

 

Povratak apetita potrošača za luksuznom robom uzdigao je šefa francuskog modnog džina LVMH Bernarda Arnoa na četvrto sa sedmog mesta liste, sa bogatstvom od 41 milijardu dolara. On je ujedno i najbogatiji predstavnik Evrope na Forbsovoj listi.

 

Među 10 najbogatijih nalazi se još jedan Evropljanin - Španac Amancio Ortega, vlasnik modne konfekcije Zara, čija imovina se procenjuje na 31 milijardu dolara i koji je zauzeo 7. mesto.

 

Na listi je 31 Britanac, 15 Španaca i po 14 Italijana i Francuza, a prisutni su i državljani Švedske, Švajcarske, Rumunije, Portugalije, Poljske, Norveške, Holandije, Irske, Grčke, Finske, Danske, Češke, Kipra, Belgije, Austrije i Monaka.

 

Mark Cukerberg (Zuckerberg), direktor popularne društvene internet mreže Fejsbuk (Facebook), imao je najbži rast lične imovine. Bogatstvo mu se utrostručilo na 13,5 milijadri dolara i postavilo ga na 52. mesto na listi. Drugi zaposleni u Fejsbuku, Dastin Moskovič (Dustin Moskovitz) debituje kao najmlađi milijarder na listi, sa 2,7 milijade dolara, na 420. mestu, u svojoj 29. godini.

 

Ukupno, kaže Forbs, bogatstvo 648 milijadera se uvećalo tokom prošle godine, dok 160 imaju manje nego što su imali. Kod ostalih stanje je nepromenjeno.

 

Izvor: Beta i EurActiv

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA