Pesma Evrovizije ili Eurosong, evropsko takmičenje za najbolju pesmu, najdugovečniji je televizijski zabavni program u svetu koji se bez prekida emituje svake godine od 1956. godine. Nakon više od pet decenija i oko 1.100 pesama, ovo takmičenje je duboko utisnuto u evropsku zajedničku svest a mnoge generacije su stasale uz njega. Pobednik ovogodišnje Pesme Evrovizije je Azerbejdžan.
Pevački duo El (Ell) i Niki (Nikki) 14. maja su doneli Azerbejdžanu istorijsku prvu pobedu na Pesmi Evrovizije sa pesmom "Running Scared". Azerbejdžanci Eldar Gasimov i Nigar Jemal su osvojili za konkurenciju nedostižnih 221 bodova i doneli svojoj zemlji organizaciju tog takmičenja 2012. godine.
U evrovizijskom finalu u Areni Diseldorf, u konkurenciji 25 zemalja, predstavnica Srbije, pop pevačica Nina Radojičić sa pesmom "Čaroban" osvojila je 14. mesto sa 85 bodova.
U glasanju gledalaca evrovizijskog prenosa i stručnih žirija iz 43 zemalja, od izvođača sa prostora bivše Jugoslavije najbolje je prošao predstavnik Bosne i Hercegovine Dino Merlin osvojivši šesto mesto sa pesmom na engleskom jeziku "Love in Rewind".
U Diseldorfu su održana dva polufinala i u finale se od predstavnika 43 zemlje plasiralo 25. Pet zemalja - Italija, Španija, Nemačka, Velika Britanija i Francuska ulaze u finale bez nadmetanja.
Italija se posle 13 godina odsustvovanja ove godine vratila u takmičenje. Njen predstavnik Rafael Gvalaci (Raphael Gualazzi) je osvojio drugo mesto sa 189 poena, a treći je Šveđanin Erik Sade (Eric Saade) sa osvojenih 185 bodova.
Počeci Evrovizije
Sve je počelo sa uspostavljanjem Unije evropskih medijskih servisa (European Broadcasting Union - EBU) koju su formirale 12. februara 1950. 23 medijske organizacije iz Evrope i Sredozemlja na konferenciji u Devonu u Velikoj Britaniji. Prvi program emitovan preko EBU-ove mreže Evrovizija je bio Festival narcisa u Montreu 6. juna 1954. a program su gledali građani preko tadašnjih 4 miliona televizora u svojim domovima, barovima i izlozima u Nemačkoj, Belgiji, Francuskoj, Velikoj Britaniji, Italiji, Holandiji i Švajcarskoj, navodi se na zvaničnom sajtu ovogodišnjeg takmičenja u Diseldorfu.
U EBU se 1955. rodila ideja da se organizuje međunarodno takmičenje na kome bi zemlje koje bi predstavljali njihovi medijski javni servisi, učestvovale u televizijskom programu koji bi se istovremeno emitovao u njima. Ideja je potekla od Marseal Bezansona (Marcel Bezencon), Francuza zaposlenog u EBU.
Koncept takmičenja je preuzet od italijanskog festivala u Sanremu, koji je prvi put održan 1951, ali je Pesma Evrovizije bila pravi tehnološki eksperiment, pošto je podrazumevala direktan televizijski prenos u više zemalja. U to vreme to je bila vrlo ambiciozna zamisao. Satelitska televizija nije postojala a evrovizijska mreža je obuhvatala kopnenu mikrotalasnu mrežu. Međutim Velika nagrada Evrovizije za evropsku pesmu je rođena.
Prvo takmičenje održano je 24. maja 1956. u Luganu, u Švajcarskoj, i na njemu je učestvovalo sedam zemalja sa po dve pesme.
Od tada takmičenje se širilo i po broju učesnika i pratećih programa. Na takmičenju 2008. oboren je rekord po broju zemalja učesnica pošto su se Pesmi Evropvizije pridružili Azerbejdžan i San Marino. Od tada u takmičenju učestvuju 43 zemlje. U 2003. je održano prvo takmičenje Pesme Evrovizije za decu a 2007. gledaoci su mogli da vide i prvo evrovizijsko takmičenje u plesu.
Program se prenosi širom Evrope, ali je popularan i u svetu. Rezultati takmičenja povremeno su bili povod tumačenjima da politika ima uticaja u određivanju pobedničke zemlje, a nezadovoljstvo je izazivalo i tradicionalno davanje glasova susednim zemljama.
Sada je uveden kombinovan metod glasanja u okviru koga glasaju i građani i stručni žiriji zemalja učesnica. Njihovi glasovi se sabiraju i na osnovu njih se daju poeni. Gledaoci mogu da glasaju putem telefona ili SMS-a i do 20 puta za omiljenu pesmu ali ne i za pesmu iz svoje zemlje.
Gledaoci su za najbolju pesmu Evrovizije ikada izabrali "Vaterlo" (Waterloo) koja je proslavila švedsku grupu ABBA i otvorila joj put svetskoj slavi. Pored ABBA-e u ovom takmičenju su učestvovale i zvezde poput kanadske pevačice Selin Dion (Celine Dion), britanskog pevačka Klifa Ričarda (Cliff Richard) i španske zvezde Hulia Iglesijasa (Julio). Malo je poznato da je učestvovala i poznata plesna grupa Riverdens (Riverdance).
Izvor: EurActiv.rs i Beta
Povezani sadržaj
|