Francuska glumica i aktivistkinja za prava životinja Brižit Bardo (Brigitte Bardot) zatražila je 12. jula od nemačke ministarke poljoprivrede Ilze Aigner (Ilse) da istraje u zabrani promocije guščije i pačije džigerice - foa gra (foie gras) na sajmu prehrane u Kelnu uprkos negativnoj reakciji Francuske. Životinje od kojih se pravi taj čuveni specijalitet se nasilno hrane - kljukaju - i to je razlog za zabranu u nekim zemljama i za protivljenje aktivista za prava životinja.
Bardo je zato čestitala organizatorima sajma ANUGA na odluci da se usprotive maltretiranju životinja.
Ona je, takođe, pozvala ministarku poljoprivrede da ne poklekne pred ucenama francuskog kolege. "Francuska ne primenjuje evropske propise o blagostanju životinja", kazala je Bardo. Navela je da je u EU zabranjeno korišćenje kazveza za kljukanje od 1. januara 2011, a da se uprkos tome još koriste u Francuskoj.
Ministar poljoprivrede Francuske Brino le Mer (Bruno Le Maire) 11. jula se obratio nemačkoj ministarki poljoprivrede da bi izrazio protest zbog "neprihvatljive" zabrane za francuske proizvođače gušcije i pačije džigerice da učestvuju na sajmu u Kelnu. On je takođe zapretio da neće prisustvovati otvaranju.
Background Foa gra na francuskom u doslovnom preodu znači masna jetra. Mast strukture putera nastaje kao posledica kljukanja. Zbog toga je taj specijalitet već dugo na meti aktivista za prava životinja, a kljukanje je zabranjeno u mnogim zemljama, kako u Evropi tako i u drugim delovima sveta.
Zabrani su se prethodno usprotivili i proizvođači i političari jugoistoka Francuske.
U Nemačkoj je kljukanje pataka zabranjeno, ali su dozvoljeni uvoz i prodaja džigerice.
Prema podacima inicijative za zabranu kljukanja, ta praksa u gajenju životinja zabranjena je u više evropskih zemalja, od kojih su neke donedavo bile proizvođači čuvene foa gra.
Kako se navodi, u celoj EU bi kljukanje trebalo da bude zabranjeno, jer postoji direktiva koja zabranjuje da se životinje hrane i poje na takav način koji im nanosi patnje i štetu.
Prema podacima sa sajta "stop kljukanju", ta praksa je zabranjena u Nemačkoj, Austriji, Danskoj, Finskoj, Irskoj, Italiji, Luksemburgu, Holandiji, Portugaliji, Poljskoj, Češkoj i Švedskoj, dok u Velikoj Britaniji o tome nema propisa, ali ministri poljoprivrede upozoravaju da bi takva praksa bila zabranjena na osnovu evropskih propisa. Posebno je istaknuto da je Poljska pre zabrane bila veliki proizvođač guščije i pačije džigerice.
Zemlje proizvođači su Francuska, Španija, Belgija, Mađarska i Bugarska. Prema iznetim podacima, kljukaju se u 98% slučajeva patke, dok je proizvodnja džigerice od gusaka u opadanju.
Izvor: AFP i EurActiv.rs
Povezani sadržaj
|