Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Beta OMS

Muzej socijalističke umetnosti u Sofiji    

Objavljeno : 21.09.2011. Štampa El. pošta bookmark
 

Ogromna Lenjinova statua dominira među bistama i skulpturama komunističkih vođa i proletera u bronzi: komunizam se vratio u Bugarsku, ali samo u muzej. Dve decenije posle pada komunističkih vlasti i uklanjanja skulptura, zvezde petokrake, srpa i čekića, ovi simboli su ponovo izloženi u prvom Muzeju socijalističke umetnosti u Bugarskoj koji je otvoren 19. septembra.

 

"Bilo je krajnje vreme da se ova epoha stavi tamo gde pripada - u muzej", rekao je bugarski ministar kulture Veždi Rašidov prilikom otvaranja muzeja u Sofiji.

 

Za većinu posetilaca 60 slika i 25 malih statua, kao i 77 monumentalnih skulptura u bašti muzeja, predstavljaju isključivo oličenje propagande koju su vlasti vodile 45 godina do pada 1989. godine.

 

Na ulazu u muzej posetioci mogu videti petokraku od stakla i čelika koja se nalazila na zgradi Komunističke partije u centru Sofije. Skidanje te zvezde 1990. simbolično je označilo nepovratan kraj komunističke vladavine.

 

Većina dela je impozantna po dimenzijama - skulpture u prirodnoj veličini prvog bugarskog komunističkog vođe Georgija Dimitrova, ogromne glave Lenjina u bronzi, nešto manje glave i biste poslednjeg bugarskog komunističkog lidera Todora Živkova koji je 35 godina bio na vlasti.

 

Staljin, sovjetski diktator koji je umro 1953. godine, predstavljen je u muzeju mnogo skromnije - u kafeteriji je izložena njegova bista sa natpisom "neprocenjiva pomoć druga Staljina i SSSR-a izgradnji socijalizma".

 

"Vrednost slika umanjuju njihove dimenzije. To je deprimirajuće... ali to im je bio cilj", rekla je 58-ogodišnja posetiteljka muzeja, ispred ogromne slike partizana.

 

Druga dela izazivaju osmehe zbog apsurdnosti teme: na jednoj slici je prikazan žetelac sa srpom u ruci i tri medalje na besprekorno beloj bluzi a na drugoj rudar koji pomno čita partijski list nakon radnog dana.

 

Neka dela, ipak, otkrivaju talenat najboljih umetnika tog doba, iako su u stvaranju dela morali da se rukovode okvirima koje je nametala propaganda. "Neka od ovih 'totalitarnih' dela su zaista remek dela", rekao je bugarski ministar kulture koji je i skulptor. Pored kulta ličnosti i propagandnih tema otkrivamo "izuzetnu veštinu, briljantne kompozicije, izuzetna umetnička dela", rekao je Rašidov.

 

U Bugarskoj i dalje postoje veliki komunistički spomenici koji se ne mogu ukloniti, poput spomenika Crvenoj armiji u centru Sofije, nakon čijeg ulaska 1944. je u zemlji uspostavljena komunistička vlast.

 

Anonimni umetnici su nedavno obojili skulpture na tom spomeniku kako bi ih pretvorili u likove iz savremenog filma. Zbog toga je protestovala ruska ambasada koja navela da je spomenik simbol borbe protiv fazima a ne simbol komunizma. Spomenik je ubrzo vraćen u pređašnje stanje.

 

Izvor: AFP

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA