Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Beta OMS

Komunistički šampanjac za celu Nemačku    

Objavljeno : 06.01.2012. Štampa El. pošta bookmark
 

Kada u Nemačkoj dođe vreme novogodišnjih praznika i kada se proslavljaju privatne stvari, poput rođenja deteta, i na istoku i na zapadu Nemačke toči se penušavo vino "crvenkapa" (Rotkappchen), jedina istočnoevropska marka koja je osvojila i zapadni deo zemlje. Poznavaoci vina prefinjenog ukusa preziru to "jeftino vino", koje košta četiri evra u supermarketima, ali ga većina Nemaca voli. U firmi Rotkephen kažu da pomama za njihovim vinima sa crvenim čepom nije rezultat povezivanja sa starom istočnom Nemačkom, a tu tvrdnju potkrepljuje i činjenica da je ta kompanija nakon ujedinjenja Nemačke došla na rub propasti i da se oporavila zahvaljujući popularnosti u celoj zemlji.

 

Ljubitelji velikih vina preziru taj "jeftini" penušavac i gnušaju se kada ga neko nazove šampanjcem. Međutim, bez njenog penušavog slatkastog ukusa nema ni božićnih praznika, ni rođendana,  ni rođenja.

 

"3, 2, 1, nula! Srećna nova godina", poruka je koju svakog 31. decembra čuju stotine hiljada Nemaca okupljenih oko Brandeburške kapije, nakon čega se "crvenkapa" toči u potocima... Čak i na ludim berlinskim žurkama ovo vino pronađe svoje mesto.

 

Preduzeće, osnovano 1856. godine, danas ima 46,8% udela na nemačkom tržištu penušavih vina i godišnje izbaci više od 162 miliona boca.

 

Više od 21 godinu nakon ujedinjenja Nemačke, kompanija Rotkephen i dalje proizvodi vino u jednoj od najopustošenijih regiona nekadašnje Nemačke Demokratske Republike (DDR), Saksoniji-Anhalt. Proizvodnja radnim danima ne prestaje ni danju ni noću, samo vikedom i praznicima, a kako kažu u preduzeću sada je vino roze posebno popularno.

 

Međutim, u kompaniji ističu da nostalgija za starim vremenima nije uzrok velike popularnosti "crvenkape".

 

Za dlaku izbegli propast

 

"Ovo je bio jedini penušavac u Nemačkoj Demokratskoj Republici", rekao je za AFP direktor  Dokumentacionog centra svakodnevnog života u istočnoj Nemačkoj u Ajzenhitenštatu na istoku zemlje Andreas Ludvig (Ludwig). "Nije mogao svugde da se nađe, ali su ga ljudi pili u posebnim prilikama", poput rođendana ili venčanja, rekao je on.

 

Stanovnici istočne Nemačke čekali su pred prodavnicama kada bi se izvesna količina ovog vina pustila u prodaju, a istočnonemackci lideri su prijateljstvu među narodima nazdravljali baš ovim vinom.

 

Kada je 9. novembra 1989. pao Berlinski zid, istočni Nemci su slavljenje slobode "zalivali" vinom "crvenkapa", a onda razrogačenih očiju pohrlili na zapadne proizvode.

 

Preduzeće Rotkephen, osnovano 1856, a zatim nacionalizovano u doba komunizma, smatralo se propalim. Manje od tri miliona boca popijeno je 1991. godine.

 

Dve godine kasnije, državno preduzeće je prepušteno nekolicini radnika. To je bio spas za "crvenkapu".

 

Zapadni Nemci, koji često sa prezirom gledaju na proizvode iz istočne Nemačke, probali su, zavoleli i počeli da troše taj "komunistički šampanjac".

 

"Računajući na tržište cele zemlje odmah su izbrisali dotadašnji imidž i nikada se nisu pozivali na DDR", rekao je Folker Miler (Volker Mueller) iz Instituta za tržišne studije iz Lajpciga.

 

Sa bivšeg istoka preživelo je malo marki, a i one koje se dalje prodaju računaju na izvesnu nostalgiju za komunističkim dobom. U Rotkephenu kažu da na tako nešto nikada nisu računali. To potvrđuje i Miler. "U pravu su. Jer, za nove kupce koji imaju 20 godina DDR ništa ne znači", objasnio je on.

 

Izvor: AFP

Foto: Wikipedia

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA