Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Beta OMS

Nova francuska muzika osvaja svet    

Objavljeno : 30.01.2012. Štampa El. pošta bookmark
 

Francuska muzika nailazi na dobar prijem u inostranstvu zahvaljujući di-džej zvezdama poput Dejvida Gete (David Guetta), ali i zbog nove šansone koje je očarala mnoge i u zemaljama u kojima se ne govori ili neguje francuski jezik. Popularnost francuskih muzičara podstiče i izvoz francuske muzičke industrije, a prihodi od tantijema u inostranstvu povećali su se za 24% u proteklih 10 godina.

 

Na Međunarodnom sajmu muzičke industrije (Midem) u Kanu, francusko Društvo kompozitora i muzičkih izdavača (Sacem) iznelo je podatke koji govore u prilog tome. Prihodi od tantjema na osnovu emitovanja muzike u inostranstvu povećali su se za 8% prošle godine u odnosu na 2010. i za 24% u odnosu na 2001. Tantjeme u inostranstvu donele su 80 miliona evra ili 10% od ukupnog prihoda od naknada za autorska prava za muziku u 2011.

 

Francuska muzika je po izvozu druga u svetu posle anglosaksonske muzike, a na trećem je mestu iza muzičke produkcije iz SAD i Velike Britanije.

 

Prema podacima organizacije za podršku francuskim umetnicima na stranim tržištima, Biro ekspor (Bureau Export), francuski proizvođači diskova povećali su izvoz za 21% u periodu od godinu dana, u 2010.

 

Klasični i savremeni repertoar i francuske šansone, poput "La vie en rose" i "Les feuilles mortes", od uvek predstavljaju sigurne prihode, ali proteklih nekoliko godina uspon je osiguran, kaže Kler Žiroden (Claire Giraudin), stručnjak za stratešku analizu u Sacem-u. Taj uspeh se pre svega pripisuje francuskoj elektronskoj muzici koja je stekla ime u svetu nakon pojave "francuskog talasa" početkom veka.

 

Dejvid Geta je samo jedan od mnogih koji ilustruju taj fenomen. Uz čarobnu formulu - radi sa međunarodnim zvezdama a zatim ih ubedi da pevaju na tvom albumu, ovaj di-džej je osvojio svet. On je već bio šampion po prodaji u inostranstvu u 2009. i 2010. a 2011. je oborio sve rekorde, prodavši više do 3,5 miliona albuma i 7 miliona singlova van Francuske. Od emitovanja njegove dve pesme "I gotta feeling" i "Sexy Bitch" stiglo je najviše tantijema iz inostranstva prošle godine, navodi Sacem.

 

Međutim, on nije jedini. Er (Air), Martin Solveig, Bob Sinkler (Sinclar) su, takođe, popularni u inostranstvu.

 

Neki muzičari su čak poznatiji u inostranstvu nego u Francuskoj, poput M83. U Francuskoj, samo upućena publika zna za Entonija Gonsalesa (Anthonu Gonzalez) koji se krije iza tog pseudonima. Njegova muziza je, međutim, naišla na dobar prijem na anglosaksonskom tržištu, a njegov najnoviji album "Hurry up, we're dreaming", koji je objavljen prošle jeseni krajem godine je bio na sedmom mestu u Francuskoj po prodaji u inostranstvu.

 

Elektronska scena nije jedina na kojoj su svoje mesto našli Francuzi. Pevačica Zaz, koju štapma voli da zove rođakom Edit Pjaf (Edith Piaf), očarala je Nemačku u kojoj je ima dvostruki platinasti album, ali i zemlje istočne Evrope i Tursku. Njen prvi album, pod imenom Zaz, prodat je u više od 556.000 primeraka van Francuske.

 

Izvor: AFP

Foto: www.sxc.hu

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA