Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Beta OMS

Skijanje u ravničarskoj Danskoj    

Objavljeno : 13.02.2012. Štampa El. pošta bookmark
 

Nezadovoljan zbog toga što ne može da se skija na Alpima, jedan danski zemljoradnik je na svom imanju napravio mali ski centar iskoristivši subvencije EU. To ne bi bilo čudno da ovaj entuzijasta nije napravio utočište za ljubitelje skijanja na ostrvu Bornholm, koje je ravno kao i ostatak Danske i na kome je sneg retka pojava. Sada su tu staze, top sa snegom, uspinjača a ne nedostaju ni skijaši.

 

Ole Harild živi na ostrvu Bornholm, poznatom među turistima kao Ostrvo sunca, koje je ravno kao i ostatak Danske. Na tom ostrvu, koje se nalazi u Baltičkom moru, između Švedske i Nemačke, sneg baš nije česta pojava.

 

Harlid je rekao za AFP da je svojevremeno otkrio da postoji program EU iz koga se subvencionišu aktivnost za mlade u prirodi. "Zatražio sam taj novac i dobio sam ga!", rekao je on.

 

Ovaj Danac je sam raskrčio deo zemljišta i godinu dana kasnije, 2007, otvorio Dolinu skijanja, koju je iznajmio udruženju Prijatelja skijanja Bornholma. Do tada, to udruženje je organizovalo putovanja u velike evropske ski centre. Međutim, zahvaljujući četrdesetak dobrovoljaca, ono sada koristi tri ski staze koje je izgradio Ole Harlid.

 

Predsednik udruženja Jesper Jeren Jensen rekao je da je Harlid dobio 733.000 kruna ili 98.600 evra za izgradnju ski staze. Polovinu tih sredstava je obezbedila EU, a drugu polovinu danska država.

 

Harild je kupio uspinjaču i top za sneg za 310.000 kruna. Skije i čizme je platio 400.000 kruna, a onda je izgradio brvnaru za prijem posetilaca, koja je koštala 500.000 kruna. Takođe, uveo je vodu i struju na staze. "To je ukupno koštalo gotovo 2 miliona kruna. Ostatak sam platio ja", dodao je on.

 

Ski staze u Bornholmu su bile otvorene za skijaše 35 dana u 2010, a ove godine sezona je počela 29. januara, pošto je prethodno tri dana pravljen veštački sneg. U proseku, Dolina skijanja primi 2.000 posetilaca godišnje, rekao je Jensen.

 

Karta za odrasle košta 300 kruna ili 40 evra dnevno, a u cenu je uključeno i iznajmljivanje skija. Blagajnik Kim Pedersen je rekao da je udruženje prošle godine ostvarilo prihod od 15.000 kruna, kao i da te pare čuva za kupovinu boljeg ski lifta. Uspinjača koju je postavio Harlid sastoji se od konopca koji se vrti oko kotača okačenih o drveće duž piste i uz malo odgurivanja skijaši se prilično lako penju.

 

"Mnogi ljudi, pre svega vrlo mladi, nemaju toliko snage u rukama i više se ne vrćaju", kaže Harlid, uveren da bi pravi ski lift povećao broj posetilaca.

 

Jensen je rekao da udruženje namerava da kupi uspinjaču iz Austrije vrednu 900.000 kruna. EU je obećala da će dati 200.000 kruna ili 27.000 evra za to a isto toliko je najavila i država.

 

Postavlja se pitanje da li ima svrhe toliko trošiti na skijanje na ostrvu koje nije pogodno za taj sport i koje ima jedva 41.500 stanovnika. Bjarne, 61-ogdišnji meštanin koji uči skijanje, smatra da ima svrhe. "Potrebne su nam zimske aktivnosti ili će se svi uskoro iseliti i Bornholm će postati mrtvo ostrvo", kaže on.

 

Izvor: AFP

Foto: sxc.hu

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA