Film "Glumac" (The Artist), omaž francuskog reditelja Mišela Azanavisijusa (Michel Hazanavicius) američkom crno-belom nemom filmu, prvi je film van anglosaksonskog područja koji je u istoriji Oskara dobio nagradu za najbolji film. Sa pet osvojenih Oskara, taj film je već ušao u legendu a glumac Žan Dižarden (Jean Dujardin) je prvi Francuz koji je dobio nagradu za najboljeg glumca. "Glumac" je prvi nemi film koji je trijumfovao na dodeli Oskara otkako se dodeljuju nagrade američke filmske akademije.
Producent filma Tomas Langman (Thomas Langmann) rekao je nedavno za AFP da mu je američki reditelj Stiven Spilberg (Steven Spielberg) rekao da bi "danas u Holivudu bilo nemoguće snimiti crno-beli nemi film". To nije bilo lako ni u Francuskoj, ali je zahvaljujući tamošnjem sistemu finansiranja filmova i upornosti Tomasa Langmana bilo moguće sakupiti 9 miliona evra koji su bili neophodni da bi se film snimio na autentičnom mestu, u Holivudu.
"To se, po meni, nije moglo nigde drugde učiniti: pošto je priča o Holivudu, trebalo je otići tamo. Mišel se nije usuđivao da me to pita, ali kada snimate ovakav film, osuđeni ste na savršenstvo", objasnio je producent.
Međutim, ovo "ljubavno pismo" Holivudu, kako ga je nazvao Azanavisijus tokom pobedničke večeri za "Glumca" na dodeli Zlatnog globusa, ostalo bi mrtvo slovo na papiru da američki distributer Harvi Vajnstajn (Harvey Weinstein), "veliki mag" Oskara i genije za marketing, nije odlučio da uzme film pod svoje okrilje. "Harvi Vajnstajn je uradio neverovatan posao. On na izuzetan način razmišlja o filmu, publici, o tome kako da se prikaže u najboljem svetlu i kada je najbolji trenutak za to", rekao je za AFP Azanavisijus. "Onog trenutka pošto utvrdi strategiju, pronalazi načine da je ostvari", dodao je on.
Film bi, prema procenama, mogao da zaradi oko 28 miliona dolara na bioskopskim blagajnama u SAD - nesumnjivo manje nego što bi se Vajnstajn nadao, ali je ostvario neverovatan uspeh kod profesionalaca i pre svega u filmskoj industriji u Holivudu, što izaziva poštovanje. Jer, mnogo je već filmova odavalo počast američkom filmu, ali nijedan nije naišao na tako doba prijem. To nesumnjivo ukazuje i na period kroz koji Holivud sada prolazi.
Teško je ne primetiti paralele između sadašnjosti i sudbine junaka filma DŽordža Valentina, zvezde nemog filma koja se suočava sa dolaskom zvučnog filma. S druge strane, kako filmska traka ustupa pred digitalnom tehnologijom, uz sve veću ulogu trodimenzionalne tehnike (3D), Holivud treba da se prilagodi revoluciji koja je jednako velika kao i prelazak sa nemog na zvučni film.
Na izvestan način "Glumac" uliva filmskoj industriji nadu ili iluziju o srećnom kraju. U filmu, pošto dotakne dno i, ne želeći da pogleda stvarnosti u oči, suoči se i sa smrću, Valentin se oporavlja uz pomoć svoje nekadašnje obožavateljke Pepi Miler (Peppy Miller) koja je postala zvezda zvučnog filma, i sa kojoj doživljava potpunu ljubav.
U vremenu neizvesnosti, članovi američke Akademije za filmsku umetnost, osnovane 1927. - godine u kojoj počinje da se odvija radnja u filmu "Glumac", možda su bili postaknuti da se sa nostalgijom osvrnu na prošlost.
Slučajno ili ne, dok se Azanavisijus bavio Holivudom, američki reditelj Martin Skorseze (Scorsese) je odao počast počecima francuskog filma svojim "Igoom Kabreom" (Hugo Cabret), u kome se bavi jednim od pionira "sedme umetnosti" Žoržom Melijesom (Georges Melies). Ali za razliku od "Glumca", koji je snimljen na način na koji se snimalo tokom 20-tih godina prošlog veka, "Igo Kabre" je snimljen modernim tehnologijama. Slavni američki reditelj prvi put, u 69. godini, nije odoleo 3D tehnici.
Trijumf francuskog filma na 84. dodeli Oskara
Nikada nijedan francuski film nije osvoji toliko Oskara. "Glumac" je nagrađen u ukupno pet kategorija, uključujući originalnu filmsku muziku i kostimografiju. Pored nagrade za najbolji film, "Glumac" je doneo Oskara i režiseru i glavnom glumcu. Dižarden je prvi francuski glumac koji je dobio Oskara. Među Francuskinjama kojima je to uspelo su Marion Kotijar (Marion Cotillard) i Žilijet Binoš (Juliette Binoche).
"Glumac" je ranije nagrađen Zlatnim globusom, kao i nagradama američkog udruženja režisera. Jedini francuski režiser koji je do sada dobio Oskara za režiju je Roman Polanski, koji je nagrađen za "Pijanistu".
Na svečanoj dodeli nagrada američke filmske akademije u Los Anđelesu 26. februara pet Oskara dobio je i Skorsezeov "Igo", svih pet u tehničkim kategorijama.
Za najbolju glumicu proglašena je Meril Strip (Meryl Streep), za film "Gvozdena lejdi". To je njen prvi Oskar u poslednjih 29 godina. Meril Strip dobila je Oskara za najbolju glumicu za "Sofijin izbor", a kao najbolja glumica u epizodnoj ulozi nagrađena je 1979, za film "Kramer protiv Kramera". Za nagradu američke filmske akademije bila je nominovana rekordnih 17 puta.
Oktavija Spenser (Octavia Spencer) dobila je Oskara za epizodnu žensku ulogu u filmu "Služavke", dok je za najboljeg glumca u epizodnoj ulozi proglašen Kristofer Plamer (Christopher Plummer), za film "Početnici". Plamer (82) je ušao u istoriju kao najstariji dobitnik Oskara za glumu u istoriji dodele tog priznanja.
Najviše nominacija, 11, imao je Skorsezeov "Igo", dok se "Glumac" za Oskara nadmetao u 10 kategorija.
Režiser Aleksandar Pejn (Alexander Payne) nagrađen je za najbolji scenario po literarnom predlošku, za film "Potomci" (The Descendants), zajedno sa koscenaristima Netom Faksonom (Nat Faxon) i Džimom Rašom (Jim Rash).
Vudi Alen (Woody Alen) je dobio prvog Oskara posle 25 godina, za originalni scenario filma "Ponoć u Parizu". To je Alenov četvrti Oskar - američki glumac nagrađen je 1977. za režiju i scenario filma "Eni Hol", kao i za scenario filma "Hana i njene sestre" 1986.
U kategoriji najbolji strani film, zlatnu statuetu ponelo je iransko ostvarenje "Razvod: Nader i Simin", dok je za najbolji animirani film proglašen "Rango".
Nagrade Oskar dodeljene su 84. put, a domaćin svečanosti u Kodak teatru u Los Anđelesu bio je glumac Bili Kristal (Billy Crystal). Možda najveće iznenađenje večeri bilo je trajanje svečanosti, koja je završena posle tri sata i 10 minuta, dok je ranijih godina trajala znatno duže od četiri sata.
Izvor: AFP i Beta
Foto: Beta-AP
Povezani sadržaj
|