Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Beta OMS

Kinezi kupuju francuske vinarije    

Objavljeno : 30.08.2012. Štampa El. pošta bookmark
 

Bogati Kinezi koji otkupljuju francuske vinarije, kao što je nedavno učinio jedan, po navodima francuskih medija, "kineski investitor" za 8 miliona evra, najavljuju talas kupovina koje bi u budućnosti mogle da se prošire na mnogo prestižnija vinska područja, ocenjuju eksperti. Kupovina zamka Ževre-Šamberten prva je kineska investicija u Burgonji, na istoku Francuske, izazvala je veliku pažnju ne samo zbog toga nego već i zbog rekordnog iznosa od 8 miliona evra. Kinezi su do sada ulagali uglavnom u regionu Bordoa i kupuju manja imanja, ali se očekuju da kroz nekoliko godina krenu u veća ulaganja.

 

"Oni najpre kupuju manja imanja, od 2 do 7 miliona evra, kako bi se upoznali sa sektorom", navodi Majkl Bejn (Michael Baynes) iz agencije za nekretnine Maksvel-Stori-Bejn (Maxwell-Storrie-Baynes) koja je specijalizovana za vinogorja u području Bordoa, na jugozapadu Francuske.

 

"Za svoju drugu kupovinu, oni investiraju malo više ali za sada mi imamo samo jednog klijenta sa budžetom većim od 50 miliona evra. A za jedan veliki vinograd potrebno je najmanje 100 miliona evra da bi se počeo razgovor", dodao je on.

 

Tu ocenu potvđuje i predsednik Udruženja profesionalnih vinara Bordoa Žorž Osalte (Georges Haussalter) koji kaže da su to "pojedinačne manje kupovine" gde je "na prvom mestu kvalitet zgrade, zatim njeno okruženje i ime koje možda može da bude korišćeno na kineskom tržistu".

 

Anotan Lam (Antoine Lam), konsultant koji je radio kao posrednik u kupovini jedne marke konjaka, koju je kupilo društvo Kartak (Cartak), ističe takođe da je njegov klijent, kao i drugi, želeo da malo "podigne lestvicu" u igri kako bi mogao da kaže da je to "made in France", što je pitanje važno u komunikaciji s klijentima.

 

Stručnjak za nekretnine Bejn ukazuje da Amerikanci i Južnoafrikanci ulažu veća sredstva, kao i Japanci koji su nedavno kupili zamak Lagranž (Lagrange) ili Bejševel (Beychevelle), vina s klasom s zaštitnim znakom Sen-Žilijen (Saint-Julien), što je svetski poznato vino, gde se jedan hektar pregovara na čak 1,1 milion evra.

 

Tridesetak kineskih kupovina obavljenih od 2008. godine u regionu Bordoa odnosi se na apelaciju ili region "bordo superior" ili "cote de Bordeaux" gde se jedan hektar pregovara za oko 15.000 evra, što je daleko manje od 200.000 evra u Sen-Emilionu (Saint-Emilion) ili čak milion evra u Margou (Margeau).

 

Danas je oko 45 imanja u Francuskoj u vlasništvu belgijskih investitora, a Kinezi su na drugom mestu, posle talasa kupovina u 2011. Ali, iako se ti kineski investitori sada pokazuju opreznim, Li Lihuan, enolog koja je radila za kupca zamka Gran Muje (Grand Mouyes) iz 2012, predviđa da će "za 5 do 10 godina" uslediti kupovina mnogo skuplje imovine. Prema njenim rečima, ova ulaganja su logična jer se vina prodaju po 10 puta većoj ceni u Kini.

 

Predsednik udruženja vinara Bordoa ne želi da se zaleće. "Trideset vlasnika za 4 godine, od 8.000 koliko ih ima u Bordou, to je još uvek marginalno", rekao je Osalte izrazivši nadu da će "trend biti dugotrajan jer je dobar za profesiju".

 

Inače, ulazak Kineza u biznis koji je deo francuskog nacionalnog identiteta nije uvek dobrodošao. U centralnom regionu Kot d'or (Cote d'or) državno odeljenje za korišćenje poljoprivrednog zemljišta pokušalo je da učestvuje u kupovini zamka Ževre-Šamberten za 8 miliona evra ali nije uspelo da bude prvi kupac, jer je zemljište bilo nepodeljivo.

 

To imanje u Burgonji je, prema navodima francuskih medija, kupio kineski investitor. "Kao i svi, i ja bih više bih voleo da je to bila francusko-francuska kupovina", izjavio je gradonačelnik Žan-Klod Rober za AFP, ali je dodao da je zadovoljan što je novi vlasnik eksploataciju dva hektara vinograda u zamku poverio francuskom vinaru.

 

U regionu Bordoa, posrednici primećuju da strani kupci zadržavaju lokalne ekipe i ne utiču na kvalitet. Profil investitora je uspešni biznismen, muškarac koji voli vino i uživa u tome da proširuje i pravi raznovrsnim svoje nasleđe.

 

Za taj region "enoturizam" je vodeći ekonomski sektor jer u to područje tri miliona turista svake godine dođe zbog vina, grada Bordoa koji je pod zaštitom Uneska i obale. Od 2005, broj registrovanih "enoturista"porastao je za 143% i umesto jedne ture za obilazak vinograda sada im se nude čak 52. Najtraženiji obilasci su za najpoznatije marke vina kao šsto su Sen Žilijen, Sen Emijon, Margo, Pojlak (Pauillac).

 

Na zapadu Francuske, gde su Kinezi kupili najviše vinarija, kažu da je "bolje da oni (Kinezi) kupuju ovde nego u Južnoj Americi ili Australiji" i da će od toga koristi imati lokalna ekonomija.

 

Kineski kupac Luis Ng Či Sing koji je kupio zamak Ževre-Šamberten kaže da je pasionirani ljubitelj vina i da nema drugu ambiciju osim da vinogradu vrati "staru slavu". Luis Ng, za koga kažu da je blizak svetski poznatom magnatu sa Makaoa, Stenliju Hou, kao i da beži od javnosti, za AFP je dao pisanu izjavu u kojoj kaže da se nada da će "njegovi novi susedi u Burgonji početi da cene njegovu iskrenu strast za `velika' vina". On ističe da je obnovu zamka i brigu o vinogradima poverio lokalnim, francuskim ekspertima.

 

Po navodima enologa, Luis Ng, koji živi u Hong Kongu ali ima i potugalsko državljanstvo, više od 20 godina kupuje vinograde po svetu. Ali, kupovina zamka Ževre-Šamberten, sa dva hektara vinograda koji daju 10-12.000 boca godišnje, prva je kineska kupovina vinograda u Burgonji i nije dočekana s oduševljenjem što pokazuje pokušaj vlasti da one kupe zamak.

 

Sličan otpor je, međutim, nekada postojao kada su dolazili Japanci u Bordo i Burgonju, kažu enolozi sa Makaoa. Za to vreme, Luis Ng koji radi za Stenlija Houa, magnata koji drži lanac igara na sreću, kod kuće u Hong Kongu za sebe kaže da je "ambasador francuskih vina svetske klase".

 

Izvor: AFP

Foto: sxc.hu

 

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA