Ako provedete pola veka u srećnom braku, u Poljskoj ste zaslužili predsedničku medalju. Svake godine nasmejani parovi sedih vlasi sa čašama šampanjca u rukama čekaju da se popnu na crveni tepih i dobiju ovo državno priznanje. Ova praksa uvedena je nakon staljinističkog doba u Poljskoj, za vreme komunističkih lidera koji su želeli da vrate tradicionalne porodične vrednosti. Poljska nije jedina zemlja koja odaje priznanje za duge brakove. To na manje pompezan način čine i SAD i Velika Britanija.
"Da bi ste mogli da dobijete priznanje treba da budete u braku više od 18.000 dana. To nije potrebno za druge medalje, zaista je podvig provesti pola veka zajedno", izjavila je gradonačelnica Varšave Hana Gronkjevič-Valc, govoreći u ime poljskog predsednika Bronjislava Komorovskog.
Svako od ovih bračnih maratonaca tokom ceremonije dolazi na crveni tepih i dobija posrebrenu medalju sa ukrštenim ružama u sredini i roze trakom. U dnu sale, njihove porodice aplaudiraju i izigravaju paparace.
Prema podacima predsedništva, svake godine se u Poljskoj dodeli oko 65.000 medalja.
Poljska nije jedina zemlja u kojoj se odaje priznanje dugovečnim parovima. U SAD se za takozvanu zlatnu svadbu dobijaju čestitke Bele kuće. U Velikoj Britaniji je potreban još duži bračni staž, odnosno 60 godina, za poruku kraljice koja se i sama pre sedam godina za to kvalifikovala.
Međutim, samo u Poljskoj se za bračne uspehe dobijaju medalje, koje se pre povezuju sa vojnim uspesima.
"To je bas originalno, nisam pronašla da se nigde drugde dodeljuju odlikovanja za trajne brakove", rekla je za AFP Megan Robertson, informatičarka od 54 godine koja vodi internet sajt Svetske medalje (Medals of the World).
"U mnogim zemljama medalje se dodelju majkama koje su odgajile mnogo dece. To je bila široko rasprostranjena pojava u komunizmu, i često je takva tradicija nastavljena i kasnije", dodala je ona.
Tako je u Rumuniji u doba komunizma postojao takozvani Red herojskih majki. Te majke su prema rečima Robertsonove zaista morale da budu heroji, budući da je uslov bio da imaju 10 dece.
Odlikovanja se dodeljuju za ono što se u zemlji smatra značajnim. Tako se, kako je navela mogu dodeljivati onima koji imaju mnogo dece koja će puniti fabrike i vojske.
Istoričar Marćin Zaemba sa Univerziteta u Varšavi rekao je da je medalja za dug bračni život porenuta 1960. godine u doba komunizma. Ona je, kako je naveo, dobar pokazatelj mentaliteta nakon staljinizma.
U staljinizmu se pokušalo srušiti sve što je oličavalo prethodno vreme, uključujući i porodični život, a žene su ohrabrivane da uđu na tržište rada. Takva tendencija se preokrenula 1955. godine.
"Možete to nazvati konzervativnom revolucijom, jer je odlučeno da žene ne treba da voze traktore i da rade u rudnicima, da je njihovo mesto kod kuće sa decom", kazao je Zaremba.
Tadašnji lider komunističke partije Vladislav Gomulka i sam je bio srećan porodični čovek, ali i protivnik razvoda i razvrata, dodao je on.
Demograf Pjotr Šukalski sa Univerziteta u Lođu ukazao je da su se običaji promenili.
"Danas sve manje mladih stupa u brak, odlučujući se pre za slobodne zajednice. Oni koji se venčavaju to čine sve stariji, a od onih koji nisu zadovoljni veliki broj njih se odlučuje za razvod", rekao je on.
Prema podacima državnog zavoda za statistiku, 1980. godine se 13% brakova završavalo razvodom, a taj procenat je 2012. porastao na 32%.
Elegantna 70-godišnjakinja Krisina Ceranska, anesteziolog u penziji, jedna je od poslednjih u redu za medalju. To odlikovanje za zlatnu svadbu dobili su i njeni roditelji i babe i dede.
Njen suprug, penzionisani hirurg, daje deo objašnjenja za uspeh braka ovo dboje ljudi, koji su se u profesionalnom životu veoma dobro ostvarili.
"Oboje smo bili lekari. Proveli smo polovinu života razdvojeni. Kada je jedan bio na dežurstvu u bolnici, drugi je bio kod kuće, i obrnuto", rekao je za AFP Vlođimir Cernaski.
"Možda je zato tih 50 godina tako brzo prošlo", kazao je on, smejući se.
Izvor: AFP
Foto: Shutterstock
Povezani sadržaj
|