Varšava je na zahtev jednog odbornika zabrinutog za sudbinu mačaka lutalica napravila novi popis tih životinja i objavila da nema razloga za brigu, jer ih na teritoriji poljske prestonice živi i vešto lovi miševe i pacove skoro 30.000. Njihov broj je stabilan i grad, svestan značaja te ekološke deratizacije, ulaže novac u hranu kojom mačke prihranjuju volonteri u svakoj gradskoj četvrti.
"Mačke koje slobodno žive na ulici su veoma važan deo ekosistema. Na prirodan i efikasan način nas štite od prisustva i preteranog razmnožavanja glodara, pre svega miševa i pacova. Ne gleda se na njih kao na lutalice bez vlasnika. Zabranjeno je da se hvataju, odvoze i da im se na bilo koji način otežava život", kazala je o brizi gradskih vlasti za ulične mačke portparolka grada Agnješka Klomb.
Tokom 2015. godine na ulicama Varšave živelo je 29.618 mačaka, što je za 482 više nego 2014. godine, a statistike za ranije godine pokazuju da je populacija varšavskih mačaka stabilna i niti nestaju niti se premnožavaju.
Varšava je u tu najprirodniju, ekološki bezbednu deratizaciju uložila 2015. godine 340.000 evra za 292.530 kilograma hrane kojom mace prihranjuju volonteri u svakoj gradskoj četvrti.
Varšavske mačke navikle su se da ih grad tetoši, a 2014. su ukazale i na mahinacije sa kvalitetom hrane, pošto su počele da odbijaju da je jedu.
Laboratorijska analiza koju je naručio grad pokazala je da je hrana prestala da ispunjava deklarisane norme i grad je na tenderu odmah izabrao drugog dostavljača.
U brigu o uličnim mačkama uključuju se i drugi Varšavljani, makar izlazeći u susret apelima vlasti da zimi odškrinu prozore svojih podruma kako bi mačke mogle da se ogreju.
U nekim drugim poljskim gradovima opštine dele dobrovoljcima besplatno specijalne multipleks kućice da mačke koje ih štite od pacova ne budu beskućnici.
Izvor: Daša Pavlović, dopisnica agencije Beta
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|