Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Članice protiv rokova za izgradnju novih energetskih mreža
|
|
|
Objavljeno : 07.02.2012. | Ažurirano : 08.02.2012. |
|
|
|
|
|
|
Predlog da se lokalnim vlastima nametne rok od tri godine za izdavanje građevinskih dozvola za nove sisteme za prenos struje naišao je na oštro protivljenje u članicama, saznaje briselski EurAktiv. Prema predlogu Evropske komisije objavljenom u oktobru prošle godine, lokalne vlasti imaju tri godine da odlažu projekte za izgradnju novih prenosnih mreža, a nakon tog perioda realizacija projekata će početi. Komisija je bila primorana na ovaj korak jer izgradnja nekih prostrojenja zbog protivljenja javnosti i birokratije kasni i po nekoliko decenija. Protivnici izgradnje novih mreža tvrde da energetske mreže ugrožavaju zdravlje ljudi, a pobornici modernizacije da se bez nove mreže ne mogu ostvariti ciljevi EU o većoj upotrebi obnovljivih izvora energije.
Zvaničnici Komisije su u oktobru predstavili plan da se iz budžeta 2014-2020. izdvoji 9,1 milijarda evra za unapređenje energetske infrastrukture u skladu sa klimatskim i energetskim ciljevima. Prema planu, novac bi se dodeljivao za projekte od zajedničkog interesa, a dozvole za izgradnju tih postrojenja bi se izdavale po ubrzanoj proceduri.
"Taj vremenski okvir je verovatno suviše uzak", rekao je Antonio Koreja de Kampos (António Correia de Campos) izvestilac Evropskog parlamenta o 9,1 milijardu evra vrednom paketu za izgradnju energetske infrastrukture, koji između ostalog uključuje i ovaj predlog o trogodišnjem roku za izdavanje novih dozvola.
"Trebalo bi malo da spustimo tenziju i da sagledamo da li je celishodno sprovoditi ovaj plan po tako vremenski zgusnutom rasporedu", rekao je on.
Ovaj infrastrukturni paket takođe predviđa da se 45 miliona evra uloži u osnivanje "tzv. evropskih koordinatora" za projekte od zajedničkog interesa koji bi imali ovlašćenje da nadvladaju lokalna protivljenja i poguraju projekte koji značajno kasne ili u čijoj realizaciji ima poteškoća.
Prema tumačenju EurAktiva, članice su zabrinute da bi takve mere mogle da potkopaju koncept subsidijarnosti, odnosno prepuštanja nadležnosti lokalnim vlastima i vlastima članica kad god je to moguće.
Zgog toga se u Briselu uključičo zvono za uzbunu. "Budući da govorimo o klimatskim ciljevima, zabrinuti smo da se mere o izdavanju novih dozvola neće naći u konačnoj verziji tekst", rekao je za EurActiv. com neimenovani izvor u EU.
"Na nove dozvole gledamo kao šansu, veliki doprinos paketu za izgradnju infrastrukture budući da su usaglašene sa primerima najbolje prakse u EU", dodao je izvor.
Uska grla već decenijama
Evropska komisija je odavno uočila potrebu da se otklone uska grla u izgradnji energetske infrastrukture. U internom radnom dokumentu koji je išao u paketu sa predlogom o transevropskoj energetskoj infrastrukturi objavljenom u oktobru 2011. ističu se ogromna kašnjenja u izgradnji zbog javnog protivljenja i birokratije u administraciji. To na primer važi za Štajermaklajtung (Steiermarkleitung), austrijski projekat izgradnje energetskih postrojenja koji se odlaže punih 25 godina.
Isto važi i za francusko-špansku interkonekciju od 380 kilovolti čija je izgradnja naložena još sedamdesetih, a ne očekuje se da bude završena makar do 2014.
Iako se formalno za kašnjenja u izgradnji novih postrojenja najviše krive protesti u javnosti i duge administrativne procedure, posmatrači primećuju da Francuska koja se 90% snabdeva strujom iz nuklearnih postrojenja, nema veliki interes da uvodi jeftinije izvore energije.
"Realni vremenski okvir za davanje saglasnosti i izgradnju velikih interkonektora je 10 godina", rekao je Arturos Zevros (Arthouros Zervos), predsednik Evropske asocijacije za energiju vetra.
"Jasno mi je da je tri godine kratak period za izdavanje dozvola, ali rokovi se moraju skratiti. Ako su rokovi 'relaksirani', ciljevi EU o modernizaciji energetskih mreža i većoj upotrebi obnovljivih izvora energije biće ostvareni 2030, a ne 2020", smatra on.
Kritičari navode da su energetske mreže opasne po zdravlje ljudi, da smanjuju cene nekretnina i opasne su za ptice.
Mogući odgovor na ovaj problem mogao bi se pronaći u nedavnom istraživanju nezavisne grupe konsultanata koji su otkrili da su ukopani kablovi daleko jeftiniji nego što se ranije smatralo.
Oštrija kritika paketa za izgradnju energetske infrastrukture dolazi iz krugova koji navode da taj plan favorizuje postrojenja sa fosilnim grejanjima na račun obnovljivih izvora.
"Disproporcija u korist gasa je naročito očigledna u izgradnji pravaca koji se smatraju prioritetima, gde se četiri pravca odnose na gas, a samo jedan u potpunosti na prenos obnovljive energije", rekao je poslanik Evropskog parlamenta iz grupe Zelenih Klod Tirm (Claude Thurmes).
Međutim, zagovornici brze modernizacije mreža navode da su postojeći sistemi uglavnom građeni sredinom dvadesetih i da ne mogu da prenose energiju iz obnovljivih izvora na čemu insistira Komisija u klimatskim ciljevima do 2020.
Izvor: Euractiv.rs
Foto. S
Povezani sadržaj
xc.hu |
|
|