Srbijagas bi do kraja 2013. trebalo da bude podeljen na dva preduzeća u državnom vlasništvu, najavila je 23. aprila ministarka energetike Srbije Zorana Mihajlović predstavljajući polazne osnova za restrukturiranje te kompanije. Ona je kazala da bi plan reformisanja tog javnog preduzeća Vlada Srbije trebalo da donese u narednih desetak dana i da su sva ostala ministarstva dala pozitivno mišljenje o planu. Direktor Srbijagasa Dušan Bajtović izjavio je da nije obavešten o programu restrukturiranja tog javnog preduzeća i da će 25. aprila izeti svoj stav u javnosti. Potreba za reorganizacijom Srbijagasa proističe i iz usklađivanja sa energetskim paketima, odnosno propisima EU u oblasti energetike. Međutim, dok je Ministarstvo energetike za razdvajanje delatnosti i podelu na više firmi, Bajatović zastupa stav da Srbijagas treba da ostane integrisana nacionalna gasna kompanija.
Mihajlović je na konferenciji za novinare precizirala da bi prva faza restrukturiranja koja bi trebalo da se završi do kraja oktobra, obuhvatila finansijsku i poslovnu konsolidaciju Srbijagasa što bi, u dogovoru s Ministarstvom finansija, obuhvatilo reprogramiranje obaveza i potraživanja. Potom će, do kraja godine, distribucija i trgovina gasom biti razdvojeni od transporta i skladištenje gasa.
Ona je kazala da će preduzeće koje će se baviti distribucijom i trgovinom gasom zvati Srbijagas, a da će se preduzeće koje će se baviti transportom i skladištenjem gasa zvati Transgas. To će biti, kako je istakla ministarka, akcionarska društva 100% u vlasništvu države.
"Cilj je da imamo bolju, održiviju i, iskreno se nadam, nižu cenu gasa i zato reformišemo Srbijagas, da bi potrošači bili u boljem položaju - da znaju šta kupuju i šta plaćaju", kazala ja ona.
Ministarka energetike je kazala da je Srbijagas u ozbiljnim finansijskim i poslovnim gubicima i da je prošle godine imalo kapital 26 puta manji nego godinu ranije.
Po izveštajima Agencije za eneregetiku, dugovi Srbijagasa su veći od milijardu evra. Mihajlović je navela da je za oko 22% tih dugovanja razlog razlika u nabavnoj i prodajnoj ceni gasa, dok su ostalo dugovi javnog i privatnog sektora i posledice određivanja prioriteta u poslovanju. Uz predloženu reformu, troškovi Srbijagasa mogu da se smanje za oko 30%, istakla je ministarka.
Mihajlović je dodala i da je reformisanja Srbijagasa uslov za bezbednost snabdevanja gasom, a cilj Vlade je da to javno preduzeće bude profitabilno što Srbijagas može, doprinoseći sa 10 do 15% bruto-domaćem proizvodu (BDP).
U trećoj fazi reforme planira se formiranje "Srpskog energetskog holdinga", u kojem bi bila preduzeća Transgas, Transnafta i Elektromreža Srbije (EMS), a kasnije i Gasna skladišta. Mihajlović je kazala da do kraja 2014. godine očekuje dogovor o formiranju tog holdinga koji bi bio jedan od najvećih u regionu i mogao da privuče više investicija i da i sam više ulaže u region.
Južni tok neće biti ugrožen
Background
Po podacima na sajtu Agencije za privredne registre (www.apr.gov.rs), Srbijagas je 2012. godinu završio da gubitkom od 35 milijardi dinara (oko 313 miliona evra). Poslovni prihodi tog javnog preduzeća bili su 68,5 milijardi dinara.
Ukupna imovina (aktiva) Srbijagasa na kraju 2012. godine iznosila je 131,6 milijardi dinara, a osnovni kapital 40,5 milijardi dinara. Srbijagas je na kraju 2012. godine imao 1.170 zaposlenih.
Ministarka je naglasila da reformisanje Srbijagasa ne može da ugrozi realizaciju projekta gasovoda za ruski gas "Južni tok" već "može da samo doprinese da sve ono što zavisi od Srbijagasa, a pre svega od Transgasa bude efikasnije i bolje".
Mihajlović je podsetila da projekat "Južni tok" u Srbiji realizuje preduzeće "Saut strim Srbija" (South Stream) u kojem Srbijagas ima 49%, a ruski Gasprom 51%. Po rečima ministarke, nakon podele Srbijagasa, u zajedničkom srpsko-ruskom preduzeću za "Južni tok" biće zadužen Transgas.
Ona je kazala i da se razmatraju sve ideje za finansiranje deonice "Južnog toka" u Srbiji koje su došle iz Rusije. "Gledamo šta je u najboljem interesu Srbije", kazala je ona ali nije precizirala o kakvim se opcijama finansiranja radi.
Izgradnja deonice gasovoda "Južni tok" u Srbiji je bi koštala 1,7 milijardi evra.
Bajatović: Ne znam za taj plan
Na predstavljanju plana za resutrukturiranje, predsednik Upravnog odobra Srbijagasa Bratislav Gašić kazao je da je na poslednoj sednici tog tela Bajatović podržao 99,9% rešenja predloženih u planu restukturiranja Srbijagasa i da je ostalo da se "dogovori još par stvari, i da to krene".
Bajatović je, međutim, rekao 23. aprila novinarima da nije obavešten o programu restrukturiranja tog javnog preduzeća i najavio da će 25. aprila na konferenciji za novinare u Beogradu govoriti o resturkturiranja Srbijagasa.
"Hoćemo da objasnimo naš položaj. Ne znam šta je rečeno i šta je predstavljeno", rekao je on novinarima.
Bajatović je ranije rekao da se suštinski radi o dva različita koncepta reorganizacije koji su zasnovani na preporukama iz energetskih paketa Evropske unije, da ti pristupi imaju zajedničkih elemenata ali i bitnih razlika. "Osnovna razlika je u tome sto mi, u Srbijagasu, zahtevamo da ovo preduzece ostane visko integrisana nacionalna gasna kompanija, dok ministarstvo odvaja sve delatnosti", rekao je on.
Polemika oko antikorupcijskog tima
Mihajlović je kazala 23. aprila da će antikorupcijski tim Ministarstva energetike obaviti svoj posao i u Srbijagasu, kao i u drugim javnim preduzećima. Bajtović je nedavno potvrdio da je odbio da pusti da taj tim u Srbijagas i obavi kontrolu.
Direktor Srbijagasa je 23. aprila rekao da ne postoji pravni osnov za postojanje Antikorupcijskog tima Minstarstva energetike. "Oni, po meni, nemaju status ovlašćenih lica. Mi smo se u vezi sa tim obratili Vladi i napisali odgovarajuće pismo sa upozorenjem da se to dešava. Ne dolaze oni samo u Srbijagas, nego smo mi verovatno najinteresantniji", kazao je Bajatović novinarima.
Po njegovim rečima, Ministarstvo ima pravo da traži sva dokumetna Srbijagasa, uključujući i ona koja imaju oznaku "poslovne tajna", i to preduzeća je dužno da ih dostavi. On je dodao da svakodnevno komunicira s Ministarstvom energetike, dok je Mihajlovićeva rekla da razgovara s direktorima svih javih preduzeća u nadležnosti Ministarstva što znači i s direktorom Srbijagasa.
Na pitanje o tome šta mu je problem da pusti antikorupciijski tim u Srbijagas, ako ne krije ništa, Bajatović je rekao da on ne zna šta je namena tog tima i da li radi po zakonu.