Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Manje povlastice za veliku industriju
|
|
|
Objavljeno : 02.08.2013. |
|
|
|
|
|
|
Nemačka će od sledeće godine kompanijama koje su veliki potrošači energije ukinuti povlastice kod plaćanja naknada za elektromrežu. Na taj korak vlada u Berlinu odlučila se pod pritiskom kritika iz Evropske unije, ali i vlastitih potrošača. Ipak, veliki potrošači energije neće ostati sasvim bez povlastica. Zahvaljujući nižim naknadama za elektromrežu kompanije veliki potrošači energije u Nemačkoj u 2012. godini uštedele su, kako se procenjuje, oko 300 miliona evra.
Povlastice su počele da se primenjuju 2011. godine i pomogle su nemačkoj industriji da očuva konkurentnost uprkos visokim cenama energije u Evropi. Važile su za brojne industrije - hemijsku, metalsku, industriju građevinskog materijala, stakla ...
EU je kritikovala Nemačku zbog povlastica za velike potrošače i proletos je počela istragu kako bi utvrdila da li se radi o vidu državne pomoći.
Nadležni nemački sud presudio je istovremeno da ne postoji legalna osnova za poseban tretman velike industrije.
Nemačke potrošace povlastice su naljutile jer smatraju da industrija ne deli sa njima troškove prelaska na obnovljivu energiju, odnosno da su neke kompanije pošteđene troškova prelaska na energiju iz obnovljivih izvora na račun potrošača.
Izmenama koje je 31. jula objavila nemačka vlada uvodi se novi sistem naknada za elektromrežu baziran na korišćenju mreže a veliki potrošači energije i dalje će uživati neke olakšice.
Prema rečima nemačkog ministra ekonomije Filipa Reslera (Philipp Rösler), vlada u Berlinu sada je postavila novu osnovu za naknade za elektromrežu za velike potrošače energije.
"Dali smo toj grupi potrošača stabilnu osnovu za izračunavanje troškova energije i stvorili pravnu sigurnost i sigurnost kod planiranja, što su važni stubovi za nemački status pouzdrane industrijske lokacije", rekao je Resler, preneo je EurActiv.com.
Kompanije koje koriste više od osam gigavat sati struje tokom najmanje 8.000 časova od sledeće godine plaćaće 10% naknade za elektromrežu, one koje koriste 7.500 sati moraće da plate 15% a one koje koriste 7.000 sati platiće 20% naknade.
Trenutno su kompanije koje koriste više od 7.000 časova izuzete od plaćanja naknade za elektromrežu a ima ih oko 200.
U vladi očekuju da novi sistem obezbedi kontinuirano stabilnu poziciju velikih kompanija na mreži.
Inače, neke velike firme, poput hemijske industrije BASF, na mestu pogona imaju svoje jedinice za proizvodnju energije koje mogu da šalju struju u javnu mrežu.
Cilj uvođenja novog sistema jeste da zahvaljujući većem učešću industrije domaćinstva i mala preduzeća plate manje.
Nemačka kancelarka Angela Merkel, suočena sa izborima koji će se održati 22. septembra, želi da osigura da će računi za struju koje plaćaju domaćinstva "biti pod kontrolom", s obzirom na rastuće troškove njene "zelene revolucije".
Ocenjuje se međutim da će naknade za elektromrežu ukupno gledano porasti zbog velikih infrastrukturnih promena predviđenih u kancelarkinoj energetskoj politici.
Angela Merkel želi da najveću evropsku ekonomiju u narednim decenijama "prevede" sa upotrebe fosilnog goriva na obnovljive izvore i postepeno do 2022. godine izbaci nuklearnu energiju.
Te promene značiće izgradnju novih dalekovoda za struju proizvedenu iz vetra od severa Nemačke do juga, kao i elektrana za rezerve za zimski period potrebne kako bi se eliminisala mogućnost nestašica i izbalansirala kolebljiva ponuda "zelene" energije.
Izvor: Euractiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|