Projekat podržali
Sponzori mreže
|
G7 proteruje fosilno gorivo
|
|
|
Objavljeno : 09.06.2015. |
|
|
|
|
|
|
Lideri Grupe 7 industrijski najrazvijenijih zemalja na samitu u Nemačkoj prvi put su se jasno obavezali na postepeno izbacivanje iz upotrebe fosilnog goriva do kraja veka iako nisu precizirali kako će to uraditi. Napuštanje fosilnog goriva zahteva veliki zaokret u ekonomiji i prevazilaženje brojnih prepreka, od onih na polju tehnologije do novca, ali i političku volju koja je do sada nedostajala. Istovremeno jedno istraživanje pokazuje da je čak pet članica G7 povećalo upotrebu uglja, velikog zagađivača, a cela grupa je potrošnju tog energenta smanjila za pet godina za manje od 1%. Aktivisti borbe protiv klimatskih promena zadovoljni su vestima sa samita Grupe 7 ali ističu da ne vide kako će planeta sa fosilnog goriva preći na "zelene" energente.
Svet se i dalje oslanja na fosilno gorivo, uprkos napretku na polju obnovljivih izvora energije poslednjih godina. Stoga emisija ugljen dioksida (CO2) u atmosferu nastavlja da raste, ponajviše zbog brzog privrednog rasta Kine, Indije i drugih perspektivnih ekonomija u razvoju.
Podaci Međunarodne agencije za energiju (IEA) pokazuju da danas emisija CO2 iz fosilnog goriva premašuje 30 milijardi tona godišnje. Oko dve trećine struje u svetu proizvodi se sagorevanjem fosilnog goriva, uglavnom uglja i gasa.
Analitičari ukazuju, prenosi agencija AP, da dalji razvoj solarne, energije vetra, geotermalne, nuklearne, energije vode i iz drugih obnovljivih izvora zahteva i odgovarajuće politike kako bi "zeleni" izvori postali konkurentniji uglju ili gasu. Potreban je i tehnološki napredak, posebno kada je reč o skladištenju obnovljive energije.
Problema sa prelaskom sa fosilnog goriva na obnovljive izvore je još mnogo, posebno u sektoru transporta, i zato brojni naučnici smatraju da je zahtev boraca za čistiju životnu sredinu da se fosilno gorivo potpuno izbaci iz upotrebe nerealan. Umesto tog cilja, oni se zalažu za oštriju borbu protiv klimatskih promena.
"Lideri G7 nisu obrazložili kako će ostvariti postepeno napuštanje fosilnog goriva do kraja veka ali je njihova poruka iz Nemačke važna jer su prvi put priznali šta treba uraditi da se zaustavi rast globalne temperature do opasnog nivoa", istakao je ugledni ekonomista i specijalni savetnik UN Džefri Saks (Jeffrey Sachs).
G7 je na samitu 7-8. juna u Nemačkoj "potvrdila" cilj smanjenja globalnog zagrevanja na dva stepena Celzijusa u odnosu na nivo pre industrijske revolucije. Dogovor o tom cilju postignut je na klimatskom samitu UN 2009. u Kopenhagenu.
"Potrebna je hitna i konkretna akcija da se odgovori na promene klime", navodi se u saopštenju lidera G7 posle dvodnevnog samita.
Predsednik SAD Barak Obama rekao je da će G7 "nastaviti da napreduje ka čvrstom sporazumu o klimi u Parizu" dok je francuski predsednik Fransoa Oland pozdravio "ambiciozne i realne" ciljeve i dodao: "Nemamo pravo na grešku".
Grupe za očuvanje prirodne sredine pozdravile su činjenicu da su lideri G7 priznali "da su dani fosilnog goriva i zagađenja ugljenikom odbrojani" ali mahom kritikuju G7 zbog manjka detalja.
Oksfam i CAN Evropa
Organizacija Oksfam (Oxfam) smatra da je konačan ishod razgovora o klimatskim promenama na samitu G7 neadekvatan.
"Ako G7 zaista želi da sprovodi svoje odluke, mora da preduzme konkretne mere, npr. da odmah inicira napuštanje uglja kao goriva", smatra analitičar Oksfama za zaštitu klime Jan Kovalcig (Kowalzig).
Kako piše EurActiv.com, nedavna studija Oksfama ukazala je na štetne efekte loženja uglja po svetsku borbu protiv gladi. Navodi se da će, ako se ništa ne preduzme, štetna emisija samo članica G7 doneti godišnje troškove od 40 milijardi evra zbog promena klime i adaptiranja na klimatske promene.
U tom izveštaju ukazuje se i da će od 2080. svake godine biti izgubljeno sedam miliona tona hrane zbog emisije iz elektrana na ugalj u G7. Oksfam prognozira da će globalna temperatura porasti za 3-4 stepena Celzijusa.
Direktor Mreže za klimatsko delovanje Evropa (CAN Europe) Vendel Trio (Wendel) pozdravlja ambiciju G7 za potpunu dekarbonizaciju globalne ekonomije i ističe da je dobro što G7 prepoznaje i ekonomsku korist od napuštanja fosilnog goriva i cenu nedelovanja, pogotovo za siromašne zemlje.
"Međutim, da bi se to postiglo, G7 treba odmah da počne da radi. Oni treba brže da smanjuju svoje štetne emisije, da počnu postepeno da izbacuju iz pogona elektrane na ugalj i da obezbedbe veća sredstva za finansiranje napuštanja fosilnog goriva u siromašnim zemljama", kazao je direktor najveće evropske koalicije koja radi na pitanjima klime i eneregije.
Pet članica G7 povećalo potrošnju uglja
Nova istraživanja pokazuju da je za pet godina pet od sedam najbogatijih zemalja povećalo potrošnju uglja iako su istovremeno pozivale siromašne zemlje da smanje emisiju ugljenika kako bi se izbegle katastrofalne klimatske promene.
Velika Britanija, Nemačka, Italija, Japan i Francuska povećale su između 2009. i 2013. potrošnju uglja za 16% i planiraju da i dalje grade elektrane na ugalj.
Samo su SAD i Kanada iz Grupe 7 od samita o klimi UN u Kopenhagenu smanjile potrošnju uglja. SAD su smanjile potrošnju za 8%, ponajviše zahvaljujući gasu iz škriljaca.
Ukupno gledano, zemlje G7 su u posmatranih pet godina smanjile potrošnju uglja za manje od 1%, pokazalo je Oksfamovo istraživanje.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|