Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Gasprom potvrdio plan da zaobiđe Ukrajinu
|
|
|
Objavljeno : 10.06.2015. |
|
|
|
|
|
|
Ruska kompanija Gasprom potvrdila je da planira da 2019. godine prekine isporuke gasa zapadnoj Evropi preko Ukrajine i traži od Evropske unije da brzo odluči o rutama za ruski gas kako bi obezbedila isporuke. Iz Gasproma poručuju da će garantovati isporuke gasa do novog čvorišta na tursko-grčkoj granici a da je na EU da odluči kako će preuzimati gas odatle. Prema planovima ruske energetske kompanije, gas bi do tog čvorišta stizao gasovodom Turski tok a zatim išao ka Evropi preko Grčke, Makedonije, Srbije i Mađarske cevovodom pod radnim imenom "Tesla".
Moskva želi da izbegne tranzit gasa do Evrope preko Ukrajine zbog problema oko cena. Tenzije između Moskve i Kijeva pojačane su i zbog borbi na istoku Ukrajine, gde se proruski pobunjenici bore sa ukrajinskim snagama.
Gasprom planira da isporučuje gas do Turske cevovodom Turski tok koji će ići ispod Crnog mora.
"Nećemo izvoziti gas preko Ukrajine posle 2019. Potrošači će dobijati gas na (novim) dogovorenim lokacijama primopredaje", rekao je 9. juna novinarima zamenik direktora Gasproma Aleksandar Medvedev.
Medvedev je kazao da će Gasprom garantovati količinu gasa koja će biti isporučena do novog čvorišta, za koje se nada da će biti napravljeno na tursko-grčkoj granici. Međutim, kako je istakao, na EU je da odluči kako će preuzimati gas odatle.
Direktor ruske kompanije dodao je da to pitanje treba što pre razmotriti kako bi ostalo dovoljno vremena da se na strani EU izgradi neophodna infrastruktura.
Gasprom ima planove za nastavak gasovoda preko Grčke, Makedonije, Srbije i Mađarske cevovodom pod radnim imenom "Tesla". Međutim, Grčka, Srbija i druge zemlje navodno su pod pritiskom SAD da ne prihvate takve planove, piše EurActiv.com.
U Evropskoj komisiji kažu da od Rusije nisu dobili nikakve specifične planove o Turskom toku. Takođe je nejasno kako bi Gasprom zamenio sadašnje ugovore sa potrošačima gasa u EU. U tim ugovorima jasno je navedeno mesto gde gas ulazi a to nije isto mesto kao kod planiranih ruta Turskog toka i "Tesle".
Background Rusija je zbog neslaganja EU u decembru 2015. odustala od 40 milijardi dolara vrednog projekta Južni tok. Tim gasovodom je do Evrope trebalo da stiže 63 milijarde kubnih metara gasa godišnje.
Nakon toga, ruski izvoznik gasa Gasprom u januaru 2015. objavio je da planira gradnju gasovoda istog kapaciteta do čvorišta, koje još ne postoji, na granici Turske i Grčke i to do kraja 2016.
U EU su skeptični oko tog projekta a zvaničnici u Ankari kažu da je rok postavljen za Turski tok nerealan.
Rusija je krajem 2014. odustala od projekta gasovoda Južni tok kojim bi do juga Evrope stizao gas bez tranzita kroz Ukrajinu. Od Južnog toka se odustalo zbog primedbi iz EU oko konkurencije i odluke Bugarske za zamrzne projekat. Bugarska je zapravo pod pritiskom Brisela zamrzla Južni tok zbog kršenja zakona EU u međuvladinim sporazumima o izgradnji gasovoda.
Turski ministar energetike Taner Juldiz rekao je 8. juna Rojtersu da će Gasprom verovatno početi izgradnju Turskog toka do kraja juna.
Rusija i Turska još nisu potpisale međudržavni sporazum o izgradnji gasovoda.
Medvedev je rekao i da su svi komercijalni uslovi za ugovor sa turskom državnom kompanijom Botas dogovoreni dok bi cena trebalo da bude dogovorena do kraja meseca.
On je kazao i da Gasprom planira da u 2015. godini izveze 153-155 milijardi kubnih metara gasa u EU i Tursku. Kako je dodao na konferenciji za novinare, kompanija računa na prosečnu cenu gasa za EU i Tursku od između 240 i 245 dolara za 1.000 kubnih metara.
U međuvremenu je Gaspromu za dva meseca, do sredine septembra, produžen rok da odgovori na optužbe EU da je u centralnoj i istočnoj Evropi zaračunavao više cene i blokirao konkurenciji ulazak na tržište.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|