Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Gasprom optužen za zloupotrebu dominantnog položaja
|
|
|
|
|
Objavljeno : 22.04.2015. |
|
|
|
|
|
|
Evropska komisija optužila je 22. aprila rusku energetsku kompaniju Gasprom za zloupotrebu dominantnog položaja na tržištu gasa Centralne i Istočne Evrope (CIE). Gaspromu je Komisija poslala izjavu o prigovoru gde ukazuje da je dominantan položaj te kompanije na tržištu CIE u suprotnosti sa antimonopolskim pravilima EU. Konkretno Komisija optužuje Gasprom da ometa prekogranične prodaje gasa, zaračunava cene koje nisu fer i uslovljava isporuku gasa. Gasprom je vodeći isporučilac gasa u svim zemljama CIE sa udelom na tržištu daleko većim od 50%, u nekim državama čak 100%. Dominacija Gasproma na tržištu omogućava toj kompaniji da vodi politiku "zavadi pa vladaj" u CIE i EU i da bude igrač Rusije u međunarodnoj politici u uslovima pogoršanja odnosa između Brisela i Moskve zbog situacije u Ukrajini. Gasprom je optužbe Komisije ocenio kao neosnovane.
Komisija je na bazi istrage koja traje duže od dve godine preliminarno zaključila da ruska gasna kompanija krši antimonopolske propise EU sveukupnom strategijom na tržištu gasa CIE.
Gasprom, koji je pod kontrolom države, ima 12 nedelja da odgovori na izjavu o prigovoru EU i može da zatraži da iznese svoje argumente.
Komisija će, kako se navodi, poštovati pravo Gasproma na odbranu i pažljivo razmotriti sve komentare iz te kompanije pre nego što odluči. Ističe se i da se upućivanjem izjave o prigovoru ne prejudicira konačan ishod u slučaju.
"Gas je ključna roba u svakodnevnom životu - greje naše kuće, koristimo ga za kuvanje i za proizvodnju struje. Stoga je očuvanje konkurencije na evropskom tržištu gasa od najvećeg značaja. Sve kompanije koje posluju na evropskom tržištu - bez obzira da li su evropske ili ne, moraju da poštuju pravila EU", istakla je evropska komesarka za konkurenciju Margrete Vestager (Margrethe).
Komesarka je rekla da EU smatra da je od strane Gasproma možda podignuta veštačka barijera kako bi se sprečio protok gasa između zemalja CIE, čime se krše pravila prekogranične konkurencije.
"Držanje nacionalnih tržišta izolovanim takođe je omogućilo Gaspromu da nameće cene koje se smatraju nepoštenim. Ako se naše bojazni potvrde, Gasprom bi mogao da se suoči sa pravnim posledicama svog ponašnja", kazala je Vestager.
U dokumentu upućenom Gaspromu Komisija navodi da je istragom preliminarno utvrđeno da ruska kompanija sprečava konkurenciju na tržištima osam članica EU - Bugarske, Češke, Estonije, Mađarske, Letonije, Litvanije, Poljske i Slovačke.
Komisija navodi da Gasprom uvodi teritorijalne restrikcije u ugovore o snabdevanju sa prodavcima na veliko i nekim industrijskim potrošačima u zemljama CIE. Restrikcije uključuju zabranu izvoza i klauzulu kojom se zahteva da se kupljeni gas potroši na određenoj teritoriji.
Ruska kompanija koristi i druge mere kojima se onemogućava prekogranični tok gasa i Komisija smatra da se time sprečava slobodna trgovina gasom u Evropskom ekonomskom prostoru.
Ocenjuje se da te teritorijalne restrikcije za posledicu mogu da imaju više cene gasa i omogućavaju Gaspromu nelojalnu politiku cena u pet članica - Bugarskoj, Poljskoj, Estoniji, Litvaniji i Letoniji. Tim zemljama zapravo se nameću znatno više cene u odnosu na reperne.
Više cene delom proističu i iz formule koju Gasprom koristi za utvrđivanje cene u ugovorima o snabdevanju a koja je bazirana na ceni korpe naftnih proizvoda. Takvom cenom se Gasprom nepotrebno favorizuje u odnosu na potrošače, ocenila je Komisija.
Kako Komisija dalje navodi, svoju dominantnu poziciju na tržištima gasa Bugarske i Poljske Gasprom je pojačao uslovljavanjem velikoprodavaca izgradnjom infrastrukture za tranzit gasa. Tako se isporuke gasa vezuju za investicije u projekte gasovoda koje pokreće Gasprom ili prihvatanjem Gaspromove kontrole nad gasovodom.
Agencija AP piše da ukoliko Rusija odluku o tužbi zbog dominacije na tržištu gasa bude smatrala politički motivisanom, komesarka Vestager može da podseti Moskvu na prošlonedeljni slučaj Gugla. EU je naime optužila američkog internet džina za zlouputrebu dominanatnog položaja.
Ta agencija navodi i da je situacija u Ukrajini naterala EU da pod hitno razmotri svoju energetsku politiku kako bi manje zavisila od Rusije i Gasproma.
Agencija AFP navodi da bi Gasprom, u slučaju da se optužbe za dominaciju na tržištu potvrde, moga da bude novčano kažnjen u visini do 10% prometa na svetskom nivou, što je više od devet milijardi evra.
Gasprom je 2013. imao promet od 93 milijarde evra prema sadašnjem kursu a rezultati za celu 2014. još nisu objavljeni.
Reagujući na vesti iz Brisela, Gasprom je ocenio kao "neosnovane" optužbe Komisije da zloupotrebljava dominantan tržišni položaj navodeći da se "strogo pridržava" važećih propisa i deluje "potpuno u skladu sa standardima" u tom sektoru, preneo je AFP.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|