Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Završena prva faza reforme EPS-a
|
|
|
Objavljeno : 01.07.2015. |
|
|
|
|
|
|
Elektroprivreda Srbije (EPS) od 1. jula funkcioniše u skladu s planom reorganizacije kao moderna kompanija u tri celine, umesto 14 privrednih društava, izjavio je ministar rudarstva i energetike Srbije Aleksandar Antić. Reorganizaciju javnih preduzeća u efikasnije sisteme koji će poslovati po tržišnim principima zahteva Međunarodni monetarni fond kako bi se rasteretio budžet, ali i EU kao deo tranzicije u tržišnu privredu. Restrukturiranje EPS-a treba da donese uštede i smanjenje broja direktora ali i zaposlenih. Za sada nije poznato koliko bi ljudi moglo da ostane bez posla, a Antić je naglasio da se pre toga mora uraditi "ozbiljna analiza".
Antić je agenciji Beta rekao da su u okviru glavnog dela EPS-a objedinjeni proizvodnja uglja i električne energije, a postoje i dva zavisna preduzeća - EPS distribucija kao operator distributivnog sistema i EPS snabdevanje.
Od 1. jula EPS funkcioniše sa tri pravna subjekta: matično Javno preduzeće "Elektroprivreda Srbije", zavisno društvo Operator distributivnog sistema "EPS Distribucija" i zavisno društvo "EPS Snabdevanje".
"Nema dileme da su se sada stvorili uslovi da se smanji broj zaposlenih, pre svega u rukovodećim i administrativnim strukturama. Nema dileme da EPS ima višak zaposlenih. Ja mislim da nije odgovorno licitirati tim brojevima, to mora biti rezultat ozbiljne analize za koju sada imamo sve preduslove", istakao je Antić
Ministar rudarstva i energetike je rekao da će nova organizacija EPS-a omogućiti efikasno sprovođenje plana finansijske konsolidacije koja u prvi plan stavlja potrebu da EPS bude efikasniji, ostvaruje profit i smanji troškove.
"Samo u procesu javnih nabavki očekuju se uštede od 10 miliona evra godišnje, u procesu planiranja od 10 do 15 miliona evra godišnje, a očekuje da će to biti i mnogo više", rekao je Antić.
Ministar je istakao će nakon što je novom organizacijom završena prva faza reformi u EPS-u, u narednih godinu dana u prvi plan biti stavljeno rešavanje pitanja imovine, kako bi se u drugoj polovini 2016. godine znalo koliko EPS vredi.
Prema ranijim najavama, to je neophodno da bi se završila druga faza reorganizacije u kojoj bi do jula 2016. EPS trebalo da pređe iz javnog preduzeća u akcionarsko društvo. To bi otovorilo mogućnost da se potraži strateški partner za to preduzeće.
Srbija na putu ka EU mora da reogranizuje javna preduzeća, poput EPS-a, Železnice, Srbijagasa i Puteva Srbija, kako bi ih učinila efikasnijim i profitabilnijim, a to je i jedan od zahteva Međunarodnog monteranog fonda da bi se rasteretila državna kasa.
Elektroprivreda Srbije počela je 2. februara 2015. promenu organizacije. Tada je najavljeno da bi, prema planu korporativizacije tog javnog preduzeća, broj direktora trebalo da bude smanjen sa 600 na 300.
U sistemu EPS-a je zaposleno oko 33.000 ljudi.
EPS je počeo reorganizaciju 2. februara 2015, a 1. juna su potpisani ugovori o statusnim promenama po kojima se od 1. jula privredna društva za proizvodnju uglja i struje pripajaju matičnom Javnom preduzeću EPS i formira jedan operater distributivnog sistema.
Prema sporazumu o formiranju jednog operatora distributivnog sistema, od 1. jula objedinjeni su u jedno preduzeće Elektrodistribucija Beograd, Elektrovojvodina, Elektrosrbija iz Kraljeva, Jugoistok iz Niša i Centar iz Kragujevca.
Pripajanje, odnosno gašenje Elektrovojvoine izazvalo je žestoke kritike u Vojvodini. Pokrajinska vlada je zatražila da Elektrovojvodina zadrži status privrednog društva, radi obezbeđivanja kvalitetnije i sigurnije isporuke električne energije, kao i zbog očuvanja imovine građana i preduzeća s teritorije Vojvodine čijim je sredstvima izgrađena infrastruktura.
Sa reorganizacijom je, međtuim, nastavljeno, a Vlada Srbije je najavila da će se sedište nacionalnog operativnog dispečerskog centra EPS-a premesti u Novi Sad. Pokrajinske vlasti su to kritikovale ocenivši da će to biti samo tehnički centar, dok je Elektrovojvodina bila profitabilna kompanija.
Izvor: Beta, EurActiv.rs
Foto: EPS logo
Povezani sadržaj
|
|
|