Projekat podržali
Sponzori mreže
|
EU traži da se zaustavi priliv lažnih azilanata
|
|
|
|
|
Objavljeno : 08.02.2011. |
|
|
|
|
|
|
Vlastima Srbije i drugih zemalja Zapadnog Balkana se stalno stavlja do znanja da priliv "lažnih azilanata" u Evropsku uniju mora biti obuzdan, jer će inače biti ugrožen bezvizni režim za te zemlje, rekli su 8. februara izvori Evropske komisije u Briselu. U martu će misija Evropske komisije posetiti Srbiju, a sredinom godine se očekuje šestomesečni izveštaj o sprovođenju obaveza i mera za bezvizni režim u zemljama Zapadnog Balkana.
Visoki zvaničnici Evropske unije su u poslednje vreme stavljali do znanja i srpskim sagovornicima da problem priliva "lažnih azilanata" u neke zemlje Unije može, ako izmakne kontroli, dovesti u pitanje režim bez viza za Srbiju i još neke države regiona.
Nikakva "crvena lampica", međutim, još nije upaljena i u Nemačkoj je recimo u decembru došlo do opadanja broja "lažnih azilanata", rekao je agenciji Beta Mikele Čerkone (Michele Cercone), portparol nadležne evropske komesarke za unutrašnje poslove Sesilije Malmstrem (Cecilia Malmstrom).
Treba, ipak, imati u vidu da će jedna misija EK u martu posetiti Beograd, a kroz četiri meseca bi trebalo da se uobliči polugodišnji izveštaj EK i članica EU o tome kako države Zapadnog Balkana sprovode obaveze i mere koje proističu iz režima vizne liberalizacije.
Pedsednik Evropskog parlamenta Jerži Buzek (Jerzy) je nedavno, u susretu s predsednicom Skupštine Srbije Slavicom Đukić-Dejanović, našao za shodno da veliki broj "lažnih azilanata" navede kao ozbiljnu nevolju koja izaziva nezadovoljstvo posebno među nekim članicama evropske dvadesetsedmorice.
Background Savet ministara Evropske unije ukinuo je 30. novembra 2009. godine vize za putovanja državljana Srbije, Crne Gore i Makedonije u zemlje članice EU, a godinu dana kasnije, 8. novembra 2010, bezvizni režim je proširio i na Bosnu i Hercegovinu i Albaniju. Na Zapadnom Balkanu bezviznim rezimom nije obuhvaćeno samo Kosovo. Uz odluku o ukidanju viza za građane BiH i Albanije, koja je stupila na snagu 15. decembra, Savet ministara EU je uveo i dvostruki mehanizam nadzora i ranog upozoravanja za sve zemlje Zapadnog Balkana.
Evropska komisija je posebnom izjavom ukazala da u slučajevima remećenja rezima vizne liberalizacije može preduzeti i meru privremenog ukidanja režima putovanja bez viza u zemlje EU. Do toga je došlo jer su neke članice EU tražile da se pooštri kontrola sprovodenja vizne liberalizacije za BiH i Albaniju, kao i zbog slučajeva "lažnih azilanata" iz Makedonije, Srbije i Crne Gore, koji su iskoristili ukidanje viza da bi tražili azil u članicama EU.
Državljanima pet zemalja Zapadnog Balkana vize nisu potrebne za ulazak u 25 zemalja članica EU i još tri zemlje koje primenjuju šengenska pravila (Norveška, Island, Švajcarska), a nisu članice EU. Velika Britanija i Irska nisu deo šengenskog prostora.
Evropska komisija i države članice EU vrše takođe "dvostruki nadzor" dolaska građana država Zapadnog Balkana u EU otkako su i Bosna i Hercegovina i Albanija dobile režim putavanja u EU bez viza.
Kako je predočeno, nesmanjivanje dolaska lica koja bez osnove traže azil u Uniji moglo bi dovesti najpre do zaoštravanja propisa evropske dvadesetsedmorice i potom možda i ograničavanja slobode putovanja državljana neke zemlje Zapadnog Balkana.
Pitanje "lažnih azilanata" nije spominjano srpskoj delegaciji na čelu s premijerom Mirkom Cvetkovićem, kada je ona uručila odgovore Beograda na Upitnik Evropske komisije o kandidaturi za članstvo u Uniji, 31.januara.
U Evropskoj komisiji je rečeno, međutim, da se to redovno stavlja do znanja srpskim zvaničnicima i diplomatama, ali da zasad nema nekih jasnih zaključaka da bi i uredba Unije o ukidanju viza za Srbiju i još neke zemlje regiona mogla biti privremeno ili trajno povučena.
Naglašeno je, međutim, da se pomno prati ne samo priliv "lažnih azilanata", već i obavezujuće mere za srpske vlasti i vlasti Makedonije i drugih zemalja, koje moraju preduprediti ili sprečiti odlazak lica koja zloupotrebljavaju slobodu putovanja bez viza u šengenski prostor Evropske unije.
Nevolje s "lažnim azilantima" s juga Srbije i Makedonije su još više zabrinule naročito Francusku, Holandiju i Nemačku od donošenja odluke o ukidanju evropskih viza za BiH i Albaniju, počev od polovine decembra.
Te članice EU su posebno upozoravale da još nisu sazreli svi uslovi za takav korak, a Francuska, suočena s ogromnim problemima priliva Roma iz Rumunije i Bugarske, tad je izdejstvovala da Evropska komisija izda posebnu Izjavu o uvođenju dvostrukog mehanizma nadzora kako se u Bosni i Albaniji, ali i svim ostalim državama regiona sprovode obavezujuće mere za sprečavanje zloupotreba režima bez viza.
Dalji priliv "lažnih azilanata" može dovesti do toga da ova politička Izjava Evropske komisije bude pretvorena i u pravni okvir uredbe o ukidanju viza za neke države Zapadnog Balkana.
Francuska izgleda želi da o tome već u drugoj polovini februara razgovaraju ministri unutrašnjih poslova Evropske unije.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|