Projekat podržali
Sponzori mreže
|
BiH jedina nije potpisala ugovor o Transportnoj zajednici
|
|
|
|
|
Objavljeno : 13.07.2017. |
|
|
|
|
|
|
Bosna i Hercegovina jedina nije potpisala Ugovor o pristupanju Transportnoj zajednici na samitu zemalja zapadnog Balkana u Trstu, zbog čega su joj stopirani projekti od pola milijarde konvertibilnih maraka (250 miliona evra). Ugovor o pristupanju BiH Transportnoj zajednici nije potpisan zbog protivljenja Vlade Republike Srpske (RS), koja je tražila da prezentovanje stavova u okviru Sekretarijata Transportne zajednice obavljaju po sistemu rotacije tri ministarstva, dva entitetska i jedno na državnom nivou.
Vlada RS tražila je i garancije da železničke kompanije koje imaju dozvolu zemalja EU ili potpisnica Ugovora neće moći da imaju pristup saobraćajnoj infrastrukturi u BiH.
Takođe je Vlada RS navela da su odredbe ugovora definisane bez saglasnosti vlasti u RS, čime je, kako je saopšteno, još jednom opstruisan mehanizam koordinacije u pregovorima s EU.
Zaključci Vlade RS, međutim, nisu bili prihvatljivi za Evropsku komisiju, koja u BiH isključivo pregovara s jednom adresom, s vlastima na državnom nivou.
"U jednom momentu naša delegacija dobila je informaciju da bismo mogli ostati bez svih sredstava. Mogu reći kako u ovom momentu nismo ostali bez svih sredstava", rekao je ministar saobraćaja i komunikacija BiH Ismir Jusko za regionalnu N1 televiziju.
On je naveo da to znači da će Ugovor biti potpisan kada se unutar BiH postigne dogovor i dodao da EU na to "neće čekati večno".
"Evropska zajednica neće dugo čekati, do pola godine. U ovom momentu ne želim da razmišljam o crnom scenariju", rekao je Jusko.
Ministar spoljnih poslova BiH Igor Crnadak rekao je da je "protivljenje Vlade RS potpisivanju Ugovora nelogično, jer ako je Transportna zajednica korisna za Srbiju i sve druge zemlje u regionu, zašto ne bi bila korisna i za Republiku Srpsku".
Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa s inostranstvom BiH Mirko Šarović ocenio je da vlasti u RS ne mogu tvrditi da su za članstvo u EU, ali pod uslovima koje oni postave.
"Uslovi su jednaki za sve. Tekst se ne može menjati, to su jasno rekli u Evropskoj komisiji", kazao je Šarović.
Premijerka RS Željka Cvijanović navela je da je pitanje predstavnika BiH u okviru Transportne zajednice po principu rotacije unutrašnje pitanje BiH i da to nema veze sa uslovima koje je postavila EU.
"Uostalom, to je definisano u duhu mehanizma koordinacije", rekla je Cvijanović.
Obostrane koristi
Ugovor o osnivanju transportne zajednice EU i Zapadnog Balkana potpisan 12. jula u Trstu na samitu u okviru Berlinskog procesa smatra se korakom napred u povezivanju regiona sa transportnim tržištem EU, što će, kako je navela Evropska komisija, "otvoriti put za unapređenje inrastrukture, kao i bolji kvalitet transportnih usluga u regionu".
"Obezbeđenje veće stabilnosti takođe će privući nove investitore u region i doprineti ekonomskom rastu. Konačno, Sporazum će pomoći zapadnobalkanskim zemljama da usklade nacionalne zakone o transportu sa onim u EU", navela je Komisija u saopštenju.
Transportna zajednica će doprineti i turizmu, smanjenju troškova i skraćenju vremena prevoza, povećanju konkurentnosti transportnog sektora.
Za članice EU Transportna zajednica znači pravnu izvesnost koja nosi više investicionih prilika za sektor biznisa, ali i efikasnost transportnih sistema i bolju povezanost radi unapređenja rasta, kao i dobrobit za građane EU od boljih puteva i usluga kada posećuju region.
Ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije Zorana Mihajlović u Trstu je razgovarala s evropskom komesarkom za transport Violetom Bulc a jedna od tema bilo je i pitanje sedišta Transportne zajednice za Zapadni Balkan, za koje je Srbija jako zainteresovana.
"Transportna zajednica je formalni okvir u kojem zemlje Zapadnog Balkana sada u potpunosti mogu da se posvete primeni zajedničkih standarada, zakonskim okvirima, zajedničkim projektima i da koriste finansijske mahanizme EU. Srbija je veoma dobar primer, a prvi projekat koji ćemo nakon potpisivanja ovog ugovora finansirati za železnički Koridor 10 je upravo u Srbiji", rekla je Bulc.
Transportna zajednica doprinosi bezbednosti i privlači investicije
Dekan Saobraćajnog fakulteta u Beogradu Nebojša Bojović ocenio je 13. jula da je potpisivanje Sporazuma o Transportnoj zajednici Zapadnog Balkana veoma važno za Srbiju.
"Za transportnu infrastrukturu Srbije veoma je važno da se pomera ka interesima i ciljevima koje su utvrđeni u transportnoj politici EU", rekao je Bojović agenciji Beta.
Bojović je istakao da je važno da se na ovaj način u Srbiju privuku investicije i da se vide određeni efekti.
"Važno je pre svega da se naša transportna mreža kroz region približi EU i da se u tom postigne neka konvergencija, u smislu operativnih standarda koji postoje u transportu i politike koja postoji u EU", rekao je on.
Kako je ocenio, cilj je da se kroz ovu ideju usvoje pravni propisi EU, da se povoljnije i planski grade autoputevi i brze saobraćajnice, modernizuju pruge, ubrza protok roba i poveća bezbednost saobraćaja.
"Taj sporazum će imati imati veliki značaj za Srbiju i važno je da na toj priči gradimo našu transportnu budućnost", rekao je on.
Kako je dodao, povećanje tržišta znači i veću efikasnost, bolje korišćenje infrastrukture i bolje održavanje puteva.
"Srbija kao tranzitna zemlja mora da bude sprema da taj saobraćaj sačeka. Imamo potencijale i instrumente za to", rekao je on.
Izvor: Beta, EurActiv.rs
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|