Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Beogradski bezbednosni forum: Berlinski proces drži Zapadni Balkan u fokusu EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 12.10.2017. |
|
|
|
|
|
|
Berlinski proces ostavlja Zapadni Balkan u fokusu Evropske unije, omogućava bolje političko i ekonomsko povezivanje regiona i ne može se posmatrati kao zamena za punopravno članstvo u EU, ocenili su 12. oktobra učesnici Beogradskog bezbednosnog foruma. Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić rekao je na panelu o Berlinskom procesu da se radi o korisnoj inicijativi koja pokazuje želju velikih zemalja da se bar jednom godišnje bave pitanjem proširenja i Zapadnim Balkanom.
On je naveo da Berlinski proces doprinosi jačanju političkih veza i dijaloga u regionu, što se ogleda kroz niz infrastrukturnih i drugih projekata, među kojima je i inicijativa za izgradnju autoputa Niš-Priština-Tirana.
"Bez obzira na to što će svako da meri naše projekte i koliko su realizovani, mislim da je sama ideja korisna i pozitivna za naš region", rekao je Dačić i zahvalio zemljama koje su pokrenule Berlinski proces, posebno Nemačkoj.
Dačić je ocenio da je najveća politička korist od Berlinskog procesa činjenica da EU nije izgubila interesovanje za region.
Ministar spoljnih poslova Bosne i Hercegovine Igor Crnadak rekao je da ima prostora za optimizam i da je Berlinski proces važan zato što je nametnuo snažnu evropsku agendu zemljama regiona.
Šef diplomatije BiH je rekao da je Berlinski proces pomogao zemljama Zapadnog Balkana da se zbliže na mnogo polja.
"Stabilnost u ovom regionu nikada ne sme da se uzima zdravo za gotovo. Uvek treba investirati u nju", naveo je on.
Crnadak je rekao da je Berlinski proces korisna inicijativa i dodao da su se građani BiH nadali da će 22 godine posle rata biti bliži EU.
Visoki zvaničnik nemačkog Ministarstva spoljnih poslova Kristijan Helbah ocenio je u debati da je Berlinski proces pomogao zemljama Zapadnog Balkana da se bolje povezuju i sarađuju, ali da on nije zamena za punopravno članstvo u EU.
Nemački diplomata zadužen za Jugoistočnu Evropu rekao je da postoji jasna evropska perspektiva za zemlje regiona, kao i da je to zajednički interes i interes Nemačke.
"Berlinski proces nije zamena za članstvo u EU. Neke zemlje su izrazile rezervisanost... Ne radi se o zameni. To mogu jasno da kažem ispred Nemačke", kazao je on.
Helbah je naglasio da "Berlin plus" znači snažnije angažovanje svih strana kako bi evropske integracije Zapadnog Balkana imale bolju perspektivu.
Direktor Generalne direkcije Evropske komisije za proširenje Kristijan Danijelson rekao je da je za funkcionisanje Berlinskog procesa potrebna potpuna posvećenost zemalja regiona.
Danijeson je dodao da je stvorena "jasna viziju", a da sada počinje rad na terenu kroz realizaciju konkretnih projekata.
Evropski zvaničnik je naveo da zemlje regiona imaju višestruku korist od Berlinskog procesa - političko povezivanje, fokus na praktičnim pitanjima i projektima, jaču ekonomsku saradnju i pomirenje.
Danijelson: Postoji veza između normalizacije odnosa i članstva u EU
Danijelson je rekao i da postoji jasna veza između normalizacije odnosa Beograda i Prištine i pridruživanja Srbije EU.
Direktor Generalne direkcije EK za proširenje rekao je novinarima na Beogradskom bezbednosnom forumu da je EU važno da olakša dijalog koji se vodi između Srbije i Kosova.
"Jasno je uz pregovaračkog okvira da je to proces koji je u toku. Znam da je opasno pogrešno tumačiti određenu terminologiju. Mislim da se jasno razume da postoji veza između potpune normalizacije odnosa i pristupa EU", naveo je on.
Evropski zvaničnik je rekao da se svi slažu kolika je važnost evropske perspektive Zapadnog Balkana, kao i da je posvećenost EU ovom procesu jasna.
"Mi smo u procesu pregovora o pridruživanju Srbije EU, ali brzina kojom će se ti pregovori voditi je u rukama Srbije", rekao je Danijelson.
Dačić: Problem su nerešeni bilateralni problemi bivših jugoslovenskih republika
Ministar spoljnih poslova Srbije izjavio je i da Srbiju ne koče bezbednosni problemi na putu ka EU, već da problem predstavljaju nerešeni bilateralni problemi bivših jugoslovenskih republika.
Dačić je novinarima drugog dana Bezbednosnog foruma rekao da EU ima veliki interes da Zapadni Balkan postane deo Unije, upravo i zbog pitanja bezbednosti.
"Bolje je da EU kontroliše procese u regionu, nego da ih ne kontroliše. Bolje je da to bude deo rešavanja problema, a ne da se stvaraju problemi", rekao je on.
Kako je naveo, najveći problem predstavljaju nerešene bilateralne stvari bivših jugoslovenskih republika, dodajući da je potrebna veća politička volja da se problemi rešavaju.
"To se pretvara u noćnu moru celog regiona. Ove druge globalne stvari kao što su terorizam, klimatske promene i druge svari - mi tu ne možemo mnogo da utičemo", rekao je Dačić.
Šef srpske diplomatije je rekao da Srbja ne podržava učešće svojih državljana u stranim sukobima, uključujući i sukobe u Ukrajini, kao i da će protiv njih biti preduzete zakonske mere koje se odnose na takva krivična dela.
Sedmi Beogradski bezbednosni forum pod nazivom "Izgradnja zajedničke budućnosti u doba neizvesnosti" održava se od 11. do 13. oktobra.
Tokom trodnevne konferencije biće održana 21 diskusija sa više od 100 govornika i 700 učesnika. Forum će sedmu godinu za redom u Beogradu okupiti brojna značajna imena međunarodne političke i diplomatske scene, kao i perspektivne istraživače i naučnike, kako bi Srbija i region bili deo globalne debate o mogućnostima i izazovima sa kojima se Evropa i svet suočavaju.
Izvor: Beta
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|