Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Albanija očekuje bezuslovnu preporuku za početak pregovora
|
|
|
|
|
Objavljeno : 04.12.2017. |
|
|
|
|
|
|
Albanija očekuje da Evropska unija prepozna napredak koji je ostvarila i na proleće preporuči početak pristupnih pregovora, izjavio je ministar spoljnih poslova Albanije Ditmir Bušati. Predsedavanje Bugarske Uniji narednih šest meseci će, prema njegovom mišljenju, biti od ključne važnosti za sve zemlje Zapadnog Balkana.
Bušati je pozdravio to što je Bugarska postavila Zapadni Balkan kao ključni prioritet svog predsedavanja i izrazio uverenje da će narednih šest meseci biti od ključne važnosti za region.
"Dok se približavamo bugarskom predsedavanju EU koje treba da počne u Novoj godini i analizirajući povećanu interakciju između zemalja Zapadog Balkana i EU tokom protekle dve godine, jasno je da će ovo biti ključna godina za nade Zapadnog Balkana za prijem" u EU, napisao je Bušati u autorskom tekstu za EURACTIV.com.
Bušati je podsetio da će Evropska komisija u februaru predstaviti novu strategiju za proširenje. "Očekujemo dokument s jasnom vizijom i želimo da vidimo da su Zapadni Balkan i Albanija poseban deo te vizije", naveo je Bušati.
Oživljavanje procesa proširenja će, prema njegovom mišljenju, podstaći razvoj u regionu i biti snažno sredstvo u suprotstavljanju populističkim idejama i propagandi "antievropskih država".
Podsetivši da je u Globalnoj strategiji EU iz 2016. godine politika proširenja prepoznata kao strateško ulaganje u bezbednost i prosperitet Evrope, Bušati je ocenio da je ta politika već doprinela miru, stabilnosti i napretku na Zapadnom Balkanu.
"Bliža saradnja između EU i Zapadnog Balkana obezbeđuje sigurnost i mir u ovom delu Evrope", naveo je albanski ministar.
Bušati je ocenio da će trebati više od pet decenija da sve zemlje Zapadnog Balkana dostignu životni standard EU, ali je dodao da ima razloga za optimizam.
Tokom potekle četiri godine zemlje Zapadnog Balkana su u okviru Berlinskog procesa radile na uklanjanju prepreka slobodnoj trgovini, rekao je Bušati i podsetio da je na samitu u Trstu dogovoreno uspostavljanje regionalnog ekonomskog prostora.
"Očekujemo da će to pojačati trgovinu, osloboditi potisnute energije i doneti korist svim našim zemljama", ocenio je Bušati.
Početak pregovora
Bušati je izrazio očekivanje da Albanija dobije bezuslovnu preporuku za otvaranje pristupnih pregovora u aprilskom izveštaju Evropske komisije, kao i da Savet narednog juna usvoji odluku o početku pregovora.
"Sve manje od toga bila bi propuštena prilika", naveo je Bušati.
Bušati je naveo da je Albanija 2017. godine uspešno napravila početan zalet i da je "uprkos mnogim preprekama i upornom otporu" počela da sprovodi reformu pravosuđa kojom je uvedena nova procedura izbora sudija i tužilaca. Reforma pravosuđa bila je jedna od ključnih koraka za približavanje Albanije Uniji i uslov početak pregovora o članstvu.
Pravosudna reforma, dodao je Bušati, imaće direktan uticaj na uspešno delovanje u drugim oblstima, kao što je borba protiv korupcije i organizovanog kriminala.
"Verujem da nam ono što smo dosad postigli daje snažnu platformu za dalji rad u okviru poglavlja 23 i 24 u pristupnim pregovorima sa EU i da smo sada spremni da napredujemo u evropskim integracijama", naveo je Bušati.
Šef albanske diplomatije je napisao da takve duboke reforme često nailaze na otpor i nepoverenje, ali da nemaju alternativu.
"Albanija je više puta pokazala stratešku jasnoću i doslednost kada je u pitanju njena evroatlantska orijentacija. Gubitak tog strateškog gledišta bila bi fatalna greška i jednostavno nije opcija", napisao je Bušati.
Albanski ministar je dodao da od EU očekuje da pokaže da prepoznaje potencijal Albanije kao partnera otpočinjanjem pregovora na proleće 2018.
Svaka zemlja, dodao je, treba da se kreće na putu ka EU u skladu sa svojim sposobnostima, brzinom reformi i doslednošću u ispunjavanju svojih obaveza.
"Zato pozivam evropske partnere da pogledaju napredak koji je Albanija ostvarila i da nam sada daju jasnu perspektivu i plan puta ka članstvu u EU", napisao je Bušati.
Izvor: EURACTIV.com
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|