Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Rasprava o evropskom putu BiH
|
|
|
|
|
Objavljeno : 24.02.2011. |
|
|
|
|
|
|
Evropska unija bi trebalo da ukine funkciju specijalnog predstavnika EU u Bosni i Hercegovini i da prestane da toj zemlji nameće rešenja, rekao je 24. februara na konferenciji u Sarajevu predsednik Predsedništva BiH Nebojša Radmanović. Visoki predstavnik Valentin Incko rekao je da bosanski političari treba da nađu zajednički jezik i formiraju vlast. Kako će voditi zemlju u EU ako ne mogu da formiraju vlast, upitao je on na konferenciji "Parlament za Evropu".
Predsedavajući Predsedništva BiH Nebojša Radmanović izjavio je da bi za BiH "bilo najbolje zatvoriti Kancelariju visokog predstavnika (OHR) i ukinuti funkciju specijalnog predstavnika EU, a imenovati šefa delegacije EU u BiH". Na konferenciji "Parlament za Evropu", Radmanović je naglasio da "politika EU prema BiH ne može biti politika jednostranog nametanja rešenja već politika ponude različitih institucionalnih opcija i traženja najfunkcionalnijih rešenja, od kojih sva ispunjavaju evropske standarde primjenjive u praksi".
"Jedino stabilno, demokratsko i održivo rešenje za BiH je njena integracija u EU kao širu, ekonomski razvijeniju i politički stabilniju i bezbedniju strukturu. Time svi problemi BiH neće nestati ali promeniće se opšti okvir i politički kontekst unutar koga će oni biti rešavani", rekao je Radmanović. On je istakao da o EU postoji konsenzus relevantnih političkih snaga u BiH i dodao da "spoljna politika BiH ima dva čvrsta stuba, a to su razvijanje dobrosusedskih odnosa i članstvo u EU".
Dodao je da je, "nažalost, BiH jedina zemlja iz regiona koja nije podnela aplikaciju za članstvo u EU" jer ne ispunjava uslove u domenu propisa o državnoj pomoći i nije uspostavila nezavisno telo za kontrolu državne pomoći. Radmanović je kazao da očekuje da će ta prepreka uskoro biti uklonjena.
Background Izbori u BiH su održani 3. oktobra 2010. godine, ali još nije konstituisan parlament ni Savet ministara BiH. Parlamentarni izbori u BiH su održani 3. oktobra 2010. godine, ali još nije konstituisan parlament ni Savet ministara BiH.
BiH je potpisala Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU 2008. i potencijalni je kandidat za članstvo u EU.Valentun Incko je Visoki predstavnik u BiH od marta 2009.
U decembru 2009. Evropski sud za ljudska prava objavio je pravno obvezujuće odluke u slučaju "Sejdić-Finci protiv Bosne i Hercegovine", kojima je na bazi etničke pripadnosti uskraćeno da se kandiduju na izborima, ali te odluke nisu sprovedene, čime BiH krši Evropsku konvenciju o ljudskim pravima.
On je podsetio da BiH još nije uskladila ni Ustav BiH sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima, odnosno odlukom Suda za ljudska prava u Strazburu u slučaju "Sejdić i Finci". Izrazio je nadu da će ovaj uslov biti ispunjen čim bude konstituisana nova zakonodavna i izvršna vlast na nivou BiH.
"Kada su u pitanju zastoji, jedan od razloga treba tražiti u izbornoj kampanji i oktobarskim izborima koji su, kao i u svakoj drugoj zemlji, potrošili dosta političke energije na međusobna rivalstva političkih snaga i unutrašnja pitanja", ocenio je Radmanović.
Visoki predstavnik u BiH Valentin Incko kazao je da BiH ne sme zaostati za zemljama u regionu i pozvao njene lidere da nađu zajednički jezik i zauzmu konstruktivniji pristup o pitanju formiranja vlasti.
"Potreban nam je pristup koji nije vođen cinizmom i ubeđen sam da je taj pristup moguć. Građani BiH su rekli da žele u EU, političari treba da ih slušaju", istakao je Incko. On se zapitao, "ako politička elita u BiH ne može formirati vlast, kako će onda voditi zemlju u EU".
Cilj konferencije "Parlament za Evropu" je da ohrabri učešće parlamentaraca Bosne i Hercegovine u procesu integracije u Evropsku uniju, te da evropska pitanja stave u fokus političke i javne debate u Bosni i Hercegovini. Skupu prisustvuju, pored ostalih, visoki predstavnik Valentin Incko, članica delegacije Evropskog parlamenta Doris Pak, državni sekretar za evropske integracije Hrvatske Andrej Plenković i izvršni direktor za Evropu i centralnu Aziju pri Službi spoljnih poslova EU Miroslav Lajčak.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|