Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Vladavina prava ključni uslov za napredak Crne Gore
|
|
|
|
|
Objavljeno : 04.03.2011. |
|
|
|
|
|
|
Evropska komisija očekuje opipljive rezultate Crne Gore u sprovođenju sedam ključnih uslova za početak pregovora Podgorice i EU o članstvu, a to će biti ocenjeno u godišnjem izveštaju EK na jesen, rekao je 4. marta u Briselu evropski komesar za proširenje Štefan File (Fule).
File je posle razgovora s crnogorskim premijerom Igorom Luksićem rekao da je "lopta u dvorištu Crne Gore" koja sprovođenjem preostalih bitnih uslova sebi treba da otvori vrata EU.
Lukšić je, na zajedničkoj konferenciji za novinare s Fileom, naglasio da je ključni prioritet Podgorice da se dođe do pregovora o članstvu u EU. Crnogorski premijer je izrazio uverenje da će "program pun izazova" za sprovođenje sedam uslova za početak pregovora biti ostvaren.
On je predočio snažne napore koje vlada u Podgorici čini za jačanje sposobnosti državne uprave, pospešnje kvaliteta pravosuđa i bitke protiv korupcije i organizovanog kriminala. Lukšić je ukazao i na napore da se poboljša sloboda medija i uključi civilni sektor u sve segmente političkog života.
Crnogorski premijer je izrazio nadu da će u roku od tri meseca biti postignut dogovor s opozicionim strankama o usvajanju novog crnogorskog izbornog zakona.
File je naveo da "Crna Gora može dobiti pravo mesto koje zaslužuje u evropskoj porodici". Rekavši da u tome ima rezultata, on je posebno podvukao nužnost daljeg jačanja sposobnosti crnogorske državne uprave, kao jedan od bitnih preduslova, uz vladavinu zakona, da se sprovedu nužne evropske reforme, na šta je u godišnjem izveštaju upozorila EK.
U okviru dvodnevne posete Briselu, Lukšić se 3. marta sastao sa predsednikom Evropske komisije Žozeom Manuelom Barozom (Jose Barroso) i predsednikom Evropskog saveta Hermanom Van Rompejem (Rompuy) koji su ocenili da je Crna Gora ostvarila vidan napredak u reformama na putu u EU, ali da pre svega još mora ostvariti opipljive rezultate u vladavini prava.
Background Crna Gora je status kandidata za članstvo u EU dobila 17. decembra 2010, pošto je prethodno u novembru Evropska komisija dala pozitivno mišljenje o zahtevu Crne Gore za status kandidata. O datumu početka pregovora o članstvu sa Crnom Gorom trebalo bi da se odlučuje na jesen 2011. pošto Evropska komisija utvrdi da li su vlasti u Podgorici ispunile ključne uslove.
Vlada Crne Gore usvojila je 17. februara akcioni plan za ostvarivanje preporuka Evropske komisije, koje crnogorske vlasti treba da primene da bi bila doneta odluka o pokretanju pregovora o članstvu u EU.
Vladavina prava je "od glavnog značaja, kao što premijer (Lukšić) dobro zna, za uslove poslovanja i otud je u najboljem interesu same Crne Gore", predočio je Barozo na zajedničkoj konferenciji za novinare s Lukšićem.
Predsednik EK je istakao zadovoljstvo zbog napora koje u tom pravcu čini vlada premijera Lukšića, uz objašnjenje da je ključno da se kroz akcioni plan vlade odstrane manjkavosti u reformama i uslovima na koje je EK ukazala u izveštaju o Crnoj Gori u novembru 2010. godine.
Crna Gora je u odlučujućoj fazi puta ka članstvu u EU, rekao je Barozo. "Pošteno je reći", naglasio je Barozo, "da je Crna Gora na pravom putu, a njeni sledeći koraci ka EU zavise od onoga što sama ostvari".
Van Rompej je predočio da je i dalje nužno da vlasti u Podgorici prvenstveno pokažu opipljive rezultate u vladavini prava, borbi protiv korupcije, obezbeđenju slobode medija i usvajanju novog izbornog zakona.
Rasmusen: NATO garant mira i bezbednosti na Balkanu
Generalni sekretar NATO-a Anders Fog Rasmusen izjavio je 3. marta u Briselu da je NATO jemac mira i stabilnosti na Zapadnom Balkanu i da sve zemlje tog regiona treba da postanu članice Atlantskog saveza i Evropske unije. On je posle susreta s Lukšićem istakao da ugrađivanje zemalja u EU i NATO "pospešuje njihov ekonomski rast, privlači strane investicije i stvara boljitak".
"Moramo shvatiti da je u današnjem svetu bezbednost zajednički napor i da nijedna zemlja nije u stanju da sama uspostavi, stvori bezbednost", rekao je generalni sekretar NATO-a. I zato, po njegovim rečima, "sve zemlje Zapadnog Balkana treba da budu ugrađene u NATO i Evropsku uniju, što će unaprediti slobodu, mir i napredak u regionu".
Generalni sekretar NATO-a je rekao i da ceni posvećenost Crne Gore u ispunjavanju uslova za članstvo u Alijansi, kao i njenu predanost u procesu evropskih integracija.
Rasmusen je ocenio da je učešće crnogorskih vojnika u ISAF misiji u Avganistanu "čvrst dokaz spremnosti crnogorske vlade da pruži aktivan doprinos globalnom miru i stabilnosti, što je jedan od ključnih zadataka NATO-a", saopštila je crnogorska vlada posle sastanka Lukšića i Rasmusena.
Crnogorski premijer preneo je Rasmusenu da EU i NATO "ostaju strateški prioritet Crne Gore" i izrazio spremnost vlade da nastavi sa ispunjavanjem obaveza za punopravno članstvo u tim organizacijama. "Svesni smo da nam predstoje brojni zadaci i obaveze i u tom kontekstu cenimo podršku partnera", kazao je Lukšić.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|