Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Rasprave zvaničnika Hrvatske o pristupanju EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 18.03.2011. |
|
|
|
|
|
|
Pregovori Hrvatske o članstvu u EU možda neće moći da budu završeni u junu, kako je predviđeno, već četiri meseca kasnije, najavila je predsednica Nacionalnog odbora za praćenje pristupnih pregovora Vesna Pusić. Rok za okončanje pregovora bio je još jedan povod za razmenu oštrih reči između predsednika i premijerke Hrvatske 17. marta.
Prema rečima Pusićeve, na sednici Odbora za praćenje pregovora 17. marta se razgovaralo o pregovaračkom poglavlju Pravosuđe i osnovna prava, kao o "ključnom i spornom poglavlju". Ona je navela da postoji mogućnost da zbog primedbi koje se odnose na tu oblast Hrvatska ne uspe da zaključi pregovore 21. juna, kada je poslednja međuvladina konferencija u ovom polugodištu.
Ona je dodala da je predsedniku Josipoviću i premijerki Jadranki Kosor uputila podsetnik o svemu što treba učiniti da bi kriterijumi bili ispunjeni. "Osim ispunjavanja merila treba odraditi i političko-diplomatski deo posla i to na najvišem nivou, a tu su ključne figure predsednik države i predsednica Vlade", naglasila je Vesna Pusić.
Premijerka Jadranka Kosor je na konferenciji za novinare, međutim, ocenila da je "realno moguće" da pregovori budu završeni u junu i da vlada čini sve da se to i ostvari. Na pitanje novinara kako vidi ocene predsednika države da okončanje pregovora u tom roku ne bi bilo posebno postignuće, Kosor je istakla da to "teško može da razume".
Background Evropska unija je počela pregovore sa Hrvatskom 2005. godine. U pregovorima je do sada zatvoreno 28 od 35 poglavlja. Poglavlje 23 koje se odnosi na pravosuđe i osnovna prava otvoreno je u junu prošle godine.
Pregovori bi mogli da budu zaključeni do juna ove godine, ako Hrvatska ispuni sve kriterijume i u tom slučaju bi mogla da računa na mogućnost da postane članica 2013. godine.
Ona je podsetila da je aktuelni šef države kao poslanik u Saboru 2009. glasao protiv arbitražnog sporazuma sa Slovenijom. "Da je većina poslanika tada tako glasala ne bismo sada govorili o tome da pregovore možemo da završimo do kraja juna nego bismo stajali u mestu", ocenila je premijerka.
Kosorova je ocenila da je država stabilna i da njeno funkcionisanje nije ugroženo. "Oko izjave predsednika (Ive Josipovića) da je sistem ugrožen, nestabilan, mislim da se može konstatovati na osnovu činjenica da on funkcioniše", odgovorila je premijerka šefu države s kojim je u poslednje vreme imala nekoliko oštrih sukoba preko medija.
Kosorova je na konferenciji za novinare rekla da u prilog stabilnosti svedoče i činjenice da "vlada ima stabilnu podršku", a funkcionišu i parlament, i predsednik i sudovi.
Predsednik Josipović je pozvao je vladu da ne gubi vreme optužujući druge za mogući neuspeh pristupnih pregovora s Evropskom unijom do kraja juna, već da se potpuno posveti sprovođenju reformi.
U saopštenju za javnost povodom premijerkine izjave da ne razume predsednikovu ocenu da završetak pregovora u junu ne bi bilo posebno dostignuće, iz kabineta šefa države saopšteno je da Ivo Josipović smatra da je zatvaranje pregovora do leta "jedan od najvažnijih ciljeva, toliko važan da je mogao da bude ostvaren i ranije". "U tome (vlada) ima punu podršku i predsednika Republike i opozicionih stranaka. Zato, predsednik poziva vladu da ne gubi vreme optužujući druge za mogući neuspeh u zatvaranju pregovora i za ozbiljno stanje u državi, već da se potpuno posveti sprovođenju reformi", ističe se u saopštenju.
Povodom izjave premijerke Kosor da je Josipović kao poslanik u Saboru 2009. glasao protiv arbitražnog sporazuma sa Slovenijom čijim su potpisivanjem deblokrani pregovori s EU, Josipović je naglasio da on taj sporazum kao predsednik "u punoj meri poštuje i zagovara". U saopštenju se dodaje da je Josipović kao poslanik opozicione Socijaldemokratske partije bio protiv tog sporazuma "smatrajući da ni u tim pregovorima vlada nije ostvarila sve što je realno bilo moguće u zaštiti nacionalnih interesa".
Povod za prvi sukob Kosorove i Josipovića bilo je prošlonedeljno sazivanje konsultacija s parlamentarnim strankama kod predsednika Hrvatske o aktuelnom stanju u državi, što je premijerka ocenila njegovim uplitanjem u poslove vlade iako je i sama bila na sastanku.
U međuvremenu 17. marta je u Zagrebu održan još jedan u nizu antivladinih protesta organizovanih preko Fejsbuka kojima se traži ostavka vlade i raspisivanje izbora.
Tokom protestne povorke demonstranti su na sedište vladajuće Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) bacali jaja i uzvikivali "HDZ odlazi", a policiji "Radićete subotu", aludirajući na najavljeni veliki antivladin protest u subotu u Zagrebu.
Kolona demonstranata došla je do sedišta HDZ-a pošto su najpre pokušali da dođu do sedišta Vlade na Markovom trgu gde su zakonom zabranjeni protestni skupovi, ali ih je u tome, kao i ranije, sprečila policija. Demonstranti su ispred policijskog kordona uzvikivali "Jaco odlazi!", "Izbori, izbori!" i "HDZ lopovi!". Ispred sedišta Hrvatske narodne banke demonstranti su razvili transparent "Nacionalizacija banaka", a, uzvikujući antivladine parole, protestovali su i ispred Hrvatske seljačke stranke koja je deo vladajuće koalicije.
Na početku skupa na Cvetnom trgu okupilo se nekoliko stotina građana, a njihov broj je, prema procenama novinara, tokom protestne povorke porastao na oko 1.000.
Među novim transparentima su: "Japan je pogodio cunami, Hrvatsku je pogodio HDZ", i "Ne damo Brione", a tu su, kao i na ranijim protestima, i transparenti "Generalni štrajk" i "Hoćemo niže, a ne nove poreze". Demonstranti nose i zastavu Japana s porukom "We pray for you" (Molimo se za vas), kao i zastave Hrvatske i one na kojima piše "Volim Hrvatsku, ne u EU".
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|