Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Europol: Putevi droge i oružja na Zapadnom Balkanu
|
|
|
|
|
Objavljeno : 05.05.2011. |
|
|
|
|
|
|
U Evropskoj uniji postoji pet geografskih centara kriminala, a važnu ulogu u ilegalnoj trgovini imaju kriminalne grupe na Zapadnom Balkanu. Taj region je, takođe, i dalje izvor oružja koje se ilegalno prenosi u EU. Jugoistok Evrope će imati i ubuduće značajnu ulogu u ilegalnoj trgovini, a posebno će važna biti saradnja sa vlastima zemalja Zapadnog Balkana zbog uticaja kriminalnih grupa koje govore albanski na teritoriji Unije, objavila je evropska policijska agencija Europol.
U polugodišnjem izveštaju o opasnostima od kriminalnih aktivnosti u EU, objavljenom 4. maja, Europol je naveo da Zapadni Balkan i zemlje na jugoistoku EU čine "Balkansku osu" preko koje se odvija ilegalna trgovina drogom, robom, oružjem i ljudima.
Od pet centara u EU, proteklih godina najviše se razvilo središte kriminalnih aktivnosti na jugoistoku Unije. Tome su doprineli pojačana ilegalna trgovina preko Crnog mora, porast broja puteva preko Balkana za šverc i sve veći broj ilegalnih imigranata koji stižu preko Grčke. Jačanje tih kriminalnih aktivnosti je uticalo na stvaranje "Balkanske ose" za ilegalnu trgovinu a novi tranzitni centri se stvaraju i u zemljama poput Mađarske, u kojoj se susreće nekoliko puteva preko Balkana i Crnog mora.
Zapadni Balkan je središte za prenos droge radi trgovine u EU. Heroin iz Turske i Avganistana i kokain iz Latinske Amerike se skladišti u regionu pre transporta u EU a gaji se i kanabis za potrebe u EU. Sintetičke droge se zauzvrat iz EU prenose preko tog područja.
Region je i dalje važan u trgovini heroinom, iako postoje direktniji pravci u jugoističnoj Evropi, a činjenica da ileglana roba mora da napusti EU da bi ušla u zemlje Zapadnog Balkana ukazuje da postoji značajna kriminalna logistika u regionu. Kao primer se navodi da "kontejnerske pošiljke koje stižu preko jugozapadnog, severozapadnog i južnog kriminalnog središta (u EU), bivaju potom istovarene u crnogorskim lukama, a potom se upućuju na tržište unutar EU".
U proizvodnji i rasturanju droge unutar EU su ključne grupe u Zapadnoj Africi, litvanske, albanske grupe i "nelegalne motociklističke grupe", sve više se krijumčarenje odnosi na više vrsta droga, a grupe s više novca ulažu u legalne poslove da bi olakšale svoje kriminalne radnje i stekle veći profit. U porastu je, navodi Europol, korišćenje pripadnika zajednice Roma za rasturanje droga na najnižoj ravni.
"Višenacionalne grupe okupljene na etničkoj osnovi su posebno koncentrisane na području Kosova, Makedoniji i Albaniji", ukazuje se u izveštaju Europola, uz opasku da je "došlo do značajnog porasta uključenosti građana Makedonije u šverc heroina i kokaina".
Evropska policijska agencija je obelodanila i da albanski organizovani kriminal deo sredstava daje "kao potporu organizacijama bivše Oslobodilačke vojske Kosova".
U dokumentu se naglašava da albanske i litvanske grupe organizovanog kriminala raspolažu najvećim sredstvima u Evropi, kao i da su uspele da pod nadzor stave nove sektore kriminalnog biznisa, čime su pojačale sposobnost prilagođavanja u ekonomskoj krizi.
Kriminalne grupe koje govore albanski i grupe iz Turske i bivšeg Sovjetskog Saveza nastoje da prošire svoje interese u EU i mogle bi da iskoriste pristupanje Bugraske i Rumunije šengenskom prostoru, "kao i nedavno ukidanje viza za Zapadni Balkan i takvu perspektivu za Ukrajinu i Moldaviju".
Zapadni Balkan izvor oružja za šverc
Zapadni Balkan i dalje ima važnu ulogu u trgovini oružjem. Velike količine oružja iz vremena sukoba 1990-tih na prostoru bivše Jugoslavije nisu pod kontrolom vlasti i ono se plasira na međunarodno kriminalno tržište, naveo je Europol i ocenio da će region i ubuduće biti ključni izvor oružja za šverc u EU zbog velikih količina u Albaniji, BiH, Hrvatskoj, Makedoniji, Kosovu, Crnoj Gori i Srbiji.
U izveštaju se izdvajaju Srbija i Bosna i Hercegovina kao zemlje iz kojih stižu oružje i municija za naoružavanje kriminalnih grupa u EU. Dodaje se i da iz zemalja istočne Evrope i Rusije takođe stiže oružje u EU.
Krijumčareno oružje je često sakriveno u tovarima za koje postoji dozvola ili se prenosi u malim količinama privatnim automobilima ili vozilima javnog saobraćaja. U šverc oružjem su uključene međunarodne mreže koje se bave i trgovinom ljudima i drogom.
Organizovane grupe koje čine osobe iz bivših jugoslovenskih republika imaju važnu ulogu zbog pristupa značajnim količinama ličnog i vojnog oružja, uključujući protivtenkovske raketne bacače i protivvazdušnu opremu. Kriminalne grupe koje govore italijanski i one koje govore albanski su tradicionalno umešane u trgovinu oružjem a u to su se uključile i nelegalne motociklističkce grupe iz jugoistočne Evrope koje od nedavno švercuju oružje u Skandinaviju.
Oružje se u velikoj meri krijumčari istim putevima koji se koriste za šverc droge. Često se koriste legalne transportne firme koje se na to prinuđene zbog iznude ili se podmićuje vozač.
Zapadni Balkan je i dalje važan put za šverc cigareta. Reč je o jefitnijim cigaretama koje se proizvode van EU, na primer u Ujedinjenim Arpaskim Emiratima, a dopremaju se u Grčku. Kriminalne grupe iz EU sve se više bave ilegalnom proizvodnjom i švercom cigareta zbog blagih kazni i velikog profita, a ilegalne fabrike u članicama, posebno Poljskoj i baltičkim zemljama, značajan su izvor cigareta, navodi se u izveštaju.
Zbog povećanog priliva ilegalnih imigranata iz Turske, čiji se broj povećao za 500% između 2009. i 2010, ilegalnim migracijama je izložen jugoistok EU, a u tome prema Grčkoj gravitira i Zapadni Balkan. U izveštaju se navodi i da ukidanje viza za građane Albanije i BiH krajem prošle godine može voditi zloupotrebi vizne liberalizacije, kao što je to bio slučaj kada su godinu dana ranije ukinute vize za građane Srbije, Crne Gore i Makedonije.
U zaključima se navodi da će "Balkanska osa" imati sve veću ulogu u švercu robe na tržišta EU i dodaje da će u svetlu stalnog delovanja kriminalnih grupa koje govore albanski širom EU, "strateška i operativna partnerstva sa vlastima na Zapadnom Balkanu biti sve važnija".
Europol podvlači da kriminalne organizacije u Evropi sve više menjaju strukture, načine i polja delovanja, uključujući promet falsifikovanim proizvodima, prevare kreditnim karticama, zahvaljujući i sve proširenijoj zloupotrebi interneta. Sve je širi njihov upliv u kriminal vezan za visoke tehnologije, sajber-kriminal, audiovizuelnu pirateriju, pedofiliju, proizvodnju veštačkih droga, trgovinu ljudima, ilegalnu imigraciju i pranje novca.
Izvor: EurActiv.rs i Beta
Linkovi
Povezani sadržaj
|
|
|